Την πρώτη ήττα του στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας της φετινής σεζόν γνώρισε ο Ολυμπιακός στην «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα» της Βιτόρια από την Λαμποράλ Κούτσα (89-70) για την 7η αγωνιστική.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν χωρίς ενέργεια ίσως και λόγω των απουσιών των τραυματιών Γιώργου Πρίντεζη, Ματ Λοτζέσκι, Ιωάννη Παπαπέτρου και Δημήτρη Κατσίβελη, απέναντι στην βασκική ομάδα, που είχε υψηλό κίνητρο, καθώς χρειαζόταν την νίκη για να παραμείνει «ζωντανή» στην διεκδίκηση μιας θέσης στο «Top 16».

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν από την πρώτη περίοδο στο σκορ. Με δύο τρίποντα του Κοζέρ, καλάθι του Ερτέλ και δύο βολές του Μπέγκιτς οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 11-10 υπέρ των «ερυθρολεύκων» λίγο πριν το 4’ σε 20-13 με 1’ και 13’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Λαμποράλ Κόυτσα προηγήθηκε και με 8 (28-20) λίγο πριν το 11’. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε την ενέργεια και την πίεση στην άμυνα του και με τρίποντο του Σλούκα πλησίασε στον πόντο (30-29) με 5’ και 50’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους. Με την επιστροφή του Ερτέλ στο παρκέ και τον Σαν Εμετέριο πολύ καλό και στις δύο πλευρές του γηπέδου (πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 10 στο πρώτο ημίχρονο), η Λαμποράλ Κούτσα ξέφυγε πάλι με 7 (40-33) στο 17’.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ νωθροί στο δεύτερο ημίχρονο και η Λαμποράλ Κούτσα με σερί 9-0 ανέβασε την διαφορά στους 16 (53-37) λίγο μετά το 22’. Οι «ερυθρόλευκοι» φάνηκαν να προσπαθούν περισσότερο στην άμυνα μείωσαν σε 60-46 στο 26’, αλλά με τρίποντο του Μπέρτανς, καλάθι του Μπέγκιτς και μια βολή του Ερτέλ, η Λαμποράλ Κούτσα ανέβασε την διαφορά στους 20 (66-46) 2’ και 31’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Ο Σαν Εμετέριο έδωσε προβάδισμα 18 (70-52) στους γηπεδούχους με το πρώτο καλάθι της τελευταίας περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους, προσπάθησαν να οδηγήσουν την βασκική ομάδα σε λάθη με παγίδες και με γκολ φάουλ του Ντάρντεν και τρίποντο του Λαφαγιέτ κατέβασαν την διαφορά στους 11 (70-59) λίγο μετά το 32’.

Στην συνέχεια, όμως, έχασαν ευκαιρίες στην επίθεση κυρίως με τον Λαφαγιέτ για να μειώσουν ακόμη περισσότερο και να «επιστρέψουν» στο ματς και η Λαμποράλ Κούτσα με πέντε πόντους του Μπέρτανς (τρίποντο και διείσδυση) και δύο βολές του Σενγκέλια ξέφυγε με 16 (77-61) με 4’ και 7’’ να απομένουν για την λήξη του ματς. Ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο κρίθηκε οριστικά το αποψινό ματς.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-37, 68-52, 89-70.

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Ναβάρο): Αϊβερσον 3, Κοζέρ 9 (3), Σενγκέλια 14, Πέρκινς, Τίλι, Μπέγκιτς 12, Βούγιασιτς 4, Σαν Εμετέριο 12 (1), Ερτέλ 18 (1), Μπέρτανς 17 (3).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 4, Ντάνστον 12, Σπανούλης 27 (1), Σλούκας 5 (1), Αγραβάνης 7,Μάντζαρης 2, Καββαδάς, Λαφαγιέτ 6 (1), Ντάρντεν 7.

«Με 90 πόντους παθητικό δύσκολο να νικήσουμε»

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, προπονητής των «ερυθρολεύκων» παραδέχθηκε ότι η Λαμποράλ Κούτσα ήταν καλύτερη απόψε και τόνισε ότι η ομάδα του δεν ακολούθησε το πλάνο της: «Συγχαρητήρια στη Λαμποράλ για τη νίκη της. Το άξιζε γιατί ήταν πολύ καλύτερη απόψε. Εμείς δεν μείναμε στο πλάνο που είχαμε ετοιμάσει για το παιχνίδι και ειδικά στην άμυνα επιτρέψαμε να πετύχουν εύκολους πόντους και δεν καταφέραμε να σταματήσουμε παίκτες κλειδιά της Λαμποράλ. Όταν ο γηπεδούχος σκοράρει 90 πόντους είναι δύσκολα για τον φιλοξενούμενο να έχει ελπίδες να κερδίσει».