Ο Ολυμπιακός «στραγγάλισε» τη Λιμόζ στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 75-49 στο ΣΕΦ για την 4η αγωνιστική του Β' Ομίλου της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ (28-29) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου αλλά στο δεύτερο μέρος απάντησε με επιμέρους σκορ 47-20 παίζοντας καταπληκτική άμυνα. Ο Ολυμπιακός είχε ενέργεια αλλά και τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα επτά λεπτά. Μέσα από την άμυνά του, βρήκε καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο, προηγήθηκε με 13-6 (6’), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης.

Μετά το 16-10 (07:20), η Λιμόζ έτρεξε ένα 12-0 σερί, εκμεταλλευόμενη την αστοχία της ελληνικής ομάδας. Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 16-22 (14:30) έχοντας υψηλό επίπεδο συνεργασίας. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, καθώς στα επόμενα τρία λεπτά έκανε επιμέρους σκορ 10-1 κι έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Γιάννη Αθηναίου προηγήθηκε με 26-23 (17’). Ωστόσο, η ελληνική ομάδα δεν έχτισε πάνω σε αυτή τη μικρή διαφορά και οι Γάλλοι είχαν το προβάδισμα (28-29) στο τέλος του ημιχρόνου. Στα χαρακτηριστικά στοιχεία του πρώτου μέρους ήταν η αστοχία της τόσο στα δίποντα (10/26) όσο και στα τρίποντα (2/12).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και με πρωταγωνιστές τους Γιώργο Πρίντεζη, Βασίλη Σπανούλη στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου προηγήθηκε με 44-36 (26’). Τα τρίποντα των Σχαφάρτζικ, Κούλπεπερ κράτησαν τη Λιμόζ στο παιχνίδι (46-42, 28’). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 51-42 έπειτα από πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Ντι Τζέι Στρόμπερι. Το έμμεσο τρίποντο από τον Πάτρικ Γιανγκ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ανέβασε τη διαφορά στα επίπεδα των 12 πόντων (54-42) δημιουργώντας διαφορετικά δεδομένα στον αγώνα. Κι αυτό γιατί ο Ολυμπιακός έχτισε πάνω σε αυτή τη διαφορά και μέσα από την άμυνά του προηγήθηκε με 64-46 (35’).

Η διαφορά έφθασε στα επίπεδα των 26 πόντων (74-48) στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης και φυσικά έδωσε τυπικό χαρακτήρα στον εναπομείναντα χρόνο.

Δεκάλεπτα: 16-17, 28-29, 51-42, 75-49.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος)Γιανγκ 13, Παπαπέτρου, Σπανούλης 10 (1), Στρόμπερι 12, Τσαϊρέλης 2, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 15 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 10 (2), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 3, Αθηναίου 6 (2).

ΛΙΜΟΖ (Ερβέ): Σχαφάρτζικ 6 (2), Κούλπεπερ 10 (1), Βοϊτσεχόφσκι, Ντάνιελς 7, Βέστερμαν 4, Πέιν 5 (1), Μπουνγκού Κολό, Τραορέ 8, Ντιαβαρά, Ζερμπό 9.