Ύστερα από τρεις σερί ήττες και ενώ στο 29’ βρέθηκε στο -12 (53-41) και με 6’ και 12’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης πίσω στο σκορ με 11 (62-51), ο Προμηθέας επέστρεψε στις επιτυχίες με εντός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ (69-66). Η ομάδα της Πάτρας έκανε την μεγάλη ανατροπή στα τελευταία 4’ και 26’’ της συνάντησης με επιμέρους σκορ 15-2 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Γκίκα, που πέτυχε σε αυτό το διάστημα 10 πόντους με δύο τρίποντα.

Η Ένωση έχασε την ευκαιρία στο ματς... θρίλερ του «Δημήτριος Τόφαλος» να πετύχει την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στην STOIXIMAN.GR Basket League της φετινής αγωνιστικής χρονιάς. H AEK είχε τον έλεγχο στην πρώτη περιόδο, χωρίς να ξεφύγει στο σκορ (το δεκάλεπτο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους στο +3) και με τον Μάνι Χάρις, να πετυχαίνει τους 12 από τους συνολικά 19 πόντους της.

Από τους Σταύρο Τουτζιαράκη, Χρήστο Σαλούστρο βρήκε λύσεις ο Προμηθέας και προσπέρασε με 26-25, 3’ και 40’’ μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου, όμως, η Ένωση με δύο τρίποντα των Μάικ Γκριν, Ντούσαν Σάκοτα και μια βολή του Δημήτρη Μαυροειδή προηγήθηκε με 37-33 στο 17’ και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +5 (42-37), ύστερα από την διείσδυση του Γκριν.

Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι εύστοχη έξω από τα 6,75 μέτρα και με δύο σερί τρίποντα των Γιαννούλη Λαρεντζάκη, Χάρις, ανέβασε την διαφορά στους 9 (51-40), 3’ και 26’’ μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Μετά από τέσσερα λεπτά... σιγής και για τους δύο αντιπάλους, ενώ η ομάδα της Πάτρας έμεινε άποντη για συνολικά έξι λεπτά, ο Χάρις με τρεις βολές διεύρυνε ακόμη περισσότερο το προβάδισμα της Ένωσης στους 12 (53-41).

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να αντιδρούν και με σερί 6-0 με τέσσερις πόντους του Γκίκα στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, μείωσαν στους 6 (55-49) στο τέλος του δεκάλεπτου. Η ΑΕΚ απάντησε με επιμέρους σκορ 7-2 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Ντούσαν Σάκοτα, και προηγήθηκε ξανά με διψήφια διαφορά (62-51), με 6’ και 12’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση του αγώνα.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο τελευταίο πεντάλεπτο και μετά το προβάδισμα με 10 πόντους της Ένωσης (64-54) 4’ και 44’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης. Με σερί 12-0 με τον Γκίκα να πετυχαίνει 10 πόντους με δύο τρίποντα, ο Προμηθέας προσπέρασε με 66-64, με 1’ και 43’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Με μια βολή ο Μουχάμεντ Φαγιέ αύξησε το προβάδισμα των γηπεδούχων στους τρεις (67-64), 1’ και 19’’ πριν την λήξη του ματς.

Ο Σάκοτα σκόραρε για την ΑΕΚ (67-66 με ακριβώς ένα λεπτό να απομένει για το τέλος) ύστερα από σχεδόν πέντε λεπτά χωρίς πόντο.Ο Γκίκας αστόχησε σε τρίποντο και το ίδιο έκανε ο Γκριν σε διείσδυση. Ο Μιλόσεβιτς, παίκτης της Ένωσης την προηγούμενη τριετία, «σφράγισε» τη νίκη των γηπεδούχων, με λέι απ ύστερα από ασίστ του Ολεξάντερ Λίποβι (69-66), καθώς το διάστημα των 9’’ που απέμενε για το τέλος του αγώνα ήταν πολύ μικρό και το τρίποντο του Χάρις για την ισοφάριση άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-42, 49-55, 69-66.

Ντράγκαν Σάκοτα (προπονητής ΑΕΚ): «Καταρχήν συγχαρητήρια στον Προμηθέα για τη νίκη του. Πάλεψε μέχρι τέλους για την ανατροπή και η ομάδα που δεν τα παρατάει και παλεύει ως το τέλος, τις περισσότερες φορές δικαιώνεται.

Εχω την εντύπωση πως εμείς δώσαμε το παιχνίδι στον αντίπαλό μας με τις κακές επιλογές που κάναμε στο τέλος. Οταν προηγηθήκαμε με μεγάλες διαφορές στο δ΄ 10λεπτο, πιστέψαμε ότι το παιχνίδι πάει να τελειώσει. Είναι μια ήττα που μας στενοχωρεί και μας πικραίνει. Όταν ήμασταν μπροστά στο σκορ, έπρεπε να είχαμε τελειώσει το παιχνίδι πιο νωρίς.

Δυστυχώς σε κάποια σημεία είδα κάποια παιδιά που άρχισαν να παίζουν εγωιστικά, ατομικά και χωρίς συνεργασίες και αυτό θα πρέπει να μας προβληματίσει. Είναι μια ακόμη ήττα εκτός έδρας. Η αλήθεια είναι ότι είχαμε ένα αρκετά δύσκολο πρόγραμμα έως τώρα. Ισως μόνο στην Πάτρα είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε από πλευράς εκτός έδρας αγώνων.

Πάντως το πρωτάθλημα έχει δρόμο ακόμη μπροστά του και είναι πολύ καλό για την Λίγκα το ότι υπάρχουν πολλές ανταγωνιστικές ομάδες. Ο Προμηθέας, αλλά και το Λαύριο είναι δυο ομάδες που κάνουν σπουδαία πράγματα φέτος».

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Σήμερα κάναμε μια τεράστια νίκη. Τα παιδιά έδωσαν και την ψυχή τους. Νικήσαμε μια μεγάλη ομάδα, γιατί παίξαμε σαν ομάδα και δεν τα παρατήσαμε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Νίκος Γκίκας είναι βασικός παίκτης της ομάδας μας. Τον πιστεύουμε. Είχε μεν μια πτώση το τελευταίο διάστημα, όμως αυτό δεν σημαίνει κάτι. Σήμερα απέδειξε τι μπορεί να προσφέρει. Πέτυχε μεγάλα σουτ στο τέλος, όμως η πίστη σε έναν παίκτη δεν είναι μόνο στο αν βάζει τα σουτ. Ποτέ δεν έχω σταθεί σε απουσίες ή προβλήματα που αντιμετωπίζουμε. Ο Γκίκας είχε τέτοια το προηγούμενο διάστημα. Σήμερα έδωσε ενέργεια, απαραίτητο συστατικό για να φτάσεις σε μια τέτοια νίκη-ανατροπή.

Η ΑΕΚ είναι ανεβασμένη και της εύχομαι να πάει πολύ καλά και στην Ευρώπη. Δεν παρατήσαμε ποτέ το παιχνίδι. Ημασταν όλοι μαζί, μια ομάδα. Για τον Ρέλεφορντ ισχύει αυτό που είπε ο κόουτς για παίκτες που έπαιξαν εγωιστικά. Τα υπόλοιπα θα σας τα ανακοινώσει η διοίκηση.

Επίσης, σήμερα μπορεί να μας αγαπάει όλος ο κόσμος, να μας φιλάει, να μας αγκαλιάζει και να μας χτυπάει στην πλάτη, όμως υπήρξαν άνθρωποι που μας χτύπησαν στην πλάτη και που μας στήριξαν και όταν δεν κερδίζαμε και τους ευχαριστούμε πολύ για την πίστη τους»