Τα ζευγάρια των πλέι οφ της Ευρωλίγκας είχαν οριστικοποιηθεί από την Πέμπτη (7/4) και προφανώς οι Φενέρμπαχτσε, Λοκομοτίβ Κουμπάν και Ερυθρός Αστέρας έκαναν συντήρηση δυνάμεων στις αναμετρήσεις της Παρασκευής (8/4), με συνέπεια να ηττηθούν και οι τρεις στο φινάλε του Top 16.

Η Λοκομοτίβ είχε στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Νταρουσάφακα καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο (47-38), αλλά στο δεύτερο δέχθηκε 49 πόντους και γνώρισε την ήττα από την τουρκική ομάδα (87-86), που είχε 20/32 δίποντα και πρώτο σκόρερ τον Λιούκ Χαρανγκότι με 15 πόντους και 4/5 τρίποντα.

Η Τσεντεβίτα «αποχαιρέτησε» την Ευρωλίγκα με επιβλητική εντός έδρας νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα (83-62). Ο Τζέικομπ Πούλεν με 22 πόντους και 4/7 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος της κροατικής ομάδας.

Η Φενέρμπαχτσε μετά την ήττα στο Ζάγκρεμπ από την Τσεντεβίτα για την 12η αγωνιστική του Top 16, ηττήθηκε και στην Ισπανία από την Μάλαγα με 71-67. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με 16 πόντους (46-30) στο 22’ και άντεξαν στην αντεπίθεση της τουρκικής ομάδας στην τελευταία περίοδο. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τζακ Κούλεϊ με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.