Η ΑΕΚ έκανε στο ΟΑΚΑ μπροστά σε 12.000 φίλους το πρώτο βήμα για την πρόκριση της στο Φάιναλ Φορ του Basketball Champions League. Νίκησε την Στρασμπούρ για τον πρώτο προημιτελικό της διοργάνωσης, με 78-69, παρότι 55’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου ήταν πίσω στο σκορ με πέντε πόντους (57-52).

Τα... κάστανα από την φωτιά έβγαλαν για την Ένωση, δύο Έλληνες και έμπειροι παίκτες, ο Βασίλης Ξανθόπουλος και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος. Ο Ξανθόπουλος έδωσε ενέργεια στην άμυνα της ΑΕΚ, ενώ ο 34χρονος φόργουορντ με δύο σερί τρίποντα έδωσε πάλι προβάδισμα στην Ένωση (58-57) στα πρώτα δευτερόλεπτα της τέταρτης περιόδου.

Η γαλλική ομάδα αντέδρασε προς στιγμή και με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Ντέιβιντ Λόγκαν, πρώην του Παναθηναϊκού, προηγήθηκε με 64-60 στο 32’, αλλά η ΑΕΚ είχε βρει τα... πατήματα της. Με παθιασμένη άμυνα, τον Ξανθόπουλο να κλέβει μπάλες και να οργανώνει σωστά, τους Ντούσαν Σάκοτα, Κέβιν Πάντερ να σκοράρουν από την περιφέρεια, η Ένωση προηγήθηκε με 78-66, 2’ και 19’’ πριν την λήξη της συνάντησης, ύστερα από επιμέρους σκορ 18-2 σε διάστημα έξι λεπτών.

Στο τελευταίο δίλεπτο η Ένωση δεν κατάφερε να σκοράρει, αλλά και δεν επέτρεψε στην Στρασμπούρ να μειώσει σημαντικά. Έτσι θα πάει στο Στρασβούργο για την ρεβάνς της ερχόμενης Τετάρτης με μια καλή διαφορά, το +9, στις αποσκευές της προκειμένου την ερχόμενη (Μεγάλη) Τετάρτη, να πανηγυρίσει την πρόκριση της στο Φάιναλ Φορ του Basketball Champions League, την ίδια ημερομηνία 4 Απριλίου, που το 1968 στο κατάμεστο Καλιμάρμαρο Στάδιο είχε κατακτήσει το Κύπελλο Κυπελλούχων Ευρώπης, τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ.

Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο είχε τον έλεγχο με σκόρερ τον Μάνι Χάρις, προηγήθηκε 28-15 στο 12’ και 41-33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο, όμως, η κακή άμυνα της και ο περιορισμός της δράσης του Χάρις, είχαν ως συνέπεια η γαλλική ομάδα να αποκτήσει το προβάδισμα.

«Για 30 λεπτά ήμασταν αρκετά συγκεντρωμένοι, έχουμε πάρει μια διαφορά καλή, αλλά δεν πρέπει να την σκεφτόμαστε στον επαναληπτικό», σχολίασε ο Δημήτρης Μαυροειδής, ο 33χρονς σέντερ της Ένωσης και επισήμανε: «Νομίζω ότι αν παίξουμε όπως στον πρώτο αγώνα, δεν θα έχουμε πρόβλημα. Θα πάμε για να κερδίσουμε, με τη λογική ότι είμαστε στο σκορ 0-0». «Στην ρεβάνς πρέπει να παίξουμε πιο έξυπνα», τόνισε ο Ντράγκαν Σάκοτα, προπονητής της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-33, 55-57, 78-69.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γκριν 8, Τζέιμς 6, Πάντερ 15 (2), Σάκοτα 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 9 (2), Χάρις 12 (2), Χάντερ 5, Λαρεντζάκης 4, Μαυροειδής 5, Ξανθόπουλος 2.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Μποστ 9, Λαμπεϊρί 15 (1), Λελούπ, Ράντολφ 12 (2), Ράιτ 15 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άτκινς 4, Μπιλάν 1, Ίνγκλις 6, Λόγκαν 7 (1).