H AEK πήρε ρεβάνς από την Κράσνι Οκτιάμπρ για την ήττα της στο ΟΑΚΑ στην παράταση, με νίκη στην Μόσχα, επίσης, στο έξτρα πεντάλεπτο με 82-78 (κ.α. 70-70)! Με την τέταρτη σερί νίκη της για τον ΣΤ’ Όμιλο της πρώτης φάσης του Eurocup και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της επικράτησης της Ένωσης ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, που πέτυχε συνολικά 28 πόντους και το καθοριστικό γκολ φάουλ για την νίκη της ΑΕΚ (79-76) με 23’’ να απομένουν για την λήξη της παράτασης.

Η Ένωση με άρχισε καλά τον αγώνα (18-8 στο 7’) και στην δεύτερη περίοδο ισορρόπησε την κατάσταση (26-26 στο 15’), προσπέρασε με 30-29 στο 18’ και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα (34-33).

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο δεύτερο πεντάλεπτο του τρίτου δεκάλεπτου και ξέφυγε με διαφορά 9 πόντων (57-48) στο τέλος του, με τους Μαλίκ Χέρστον, Μαυροκεφαλίδη να βρίσκουν διαδρόμους στην άμυνα της ρωσικής ομάδας.

Πέντε λεπτά πριν την λήξη του αγώνα η Ένωση έδειχνε να κρατά την νίκη στα χέρια της (64-55), αλλά με τρία τρίποντα του Ντι Τζέι Κούπερ, πρώην παίκτη των ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκού, η Κράσνι ισοφάρισε σε 66-66 περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας της συνάντησης και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση (70-70) μετά από καλάθι του Μαυροκεφαλίδη και άστοχο μακρινό τρίποντο του Κούπερ στο φινάλε του σαραντάλεπτου.

Στην παράταση η ΑΕΚ πήρε την νίκη με καθοριστικό γκολ φάουλ του Μαυροκεφαλίδη (76-79) με 23’’ να απομένουν για το τέλος.

Τα δεκάλεπτα:  22-14, 33-34, 48-57, 70-70, 78-82 (παρ.).

ΚΡΑΣΝΙ ΒΟΛΓΚΟΓΚΡΑΝΤ (Μπολσάκοφ): Τσατσένκο 2,  Κούπερ 27 (4 τριπ. - 8 ασ - 11 ριμπ.), Ζάιτσεφ 4, Βόιτιουκ 2, Σόκολοφ 8, Χάμιλτον 16 (1), Τζόνσον 17 (1), Γκουίν  2.

AEK (Ντρ. Σάκοτα): Παπαντωνίου (4 ασ), Σκραμπ 4, Ουόρεν, Κάρτερ 6,  Κατσίβελης 2, Ντ. Σάκοτα 6 (2), Χέρστον 16 (2), Καλαμπόκης 3  , Mιλόσεβιτς 11 (1 τριπ. – 9 ριμπ.) , Μαυροκεφαλίδης 28 (10 ριμπ. – 4 ασ), Μαυροειδής 6.