Ιδανική πρεμιέρα στις ευρωπαϊκές διοργάνωσεις έκανε ο Προμηθέας, ο οποίος επικράτησε στο Βέλγιο της Οστάνδης με 93-84 για την πρώτη αγωνιστική του Basketball Champions League και τον Δ’ Όμιλο της πρώτης φάσης.

Η ομάδα της Πάτρας έβαλε τις βάσεις της νίκης στα πρώτα έξι λεπτά της δεύτερης περιόδου, όταν με ξέφυγε με διψήφια διαφορά, άντεξε στην αντεπίθεση της Οστάνδης στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε με σχετική άνεση στη νίκη.

Επιθετικά ο Προμηθέας έκανε εξαιρετικό παιχνίδι με τον Ρίον Μπράουν να είναι ασταμάτητος (21 πόντοι με 6/9 σουτ), τους Τόνι Μέιερ (14 πόντοι με 4/5 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα), Νίκο Γκίκα (13 πόντοι και 7 ασίστ) καθοριστικούς στο δεύτερο ημίχρονο, και δύο ακόμη παίκτες, τους Ολεξάντρ Λίποβι (11), Οκτάβιους Έλις (10) να τελειώνουν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων. Συνολικά η ομάδα της Πάτρας είχε τον εκπληκτικό ποσοστό ειδικά για εκτός έδρας αγώνα 71,9% (23/32) στα δίποντα.

Μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (19-19), ο Προμηθέας βρήκε ρυθμό στα πρώτα έξι λεπτά της δεύτερης περιόδου και με επιμέρους σκορ 23-13, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (42-32). Η ομάδα της Πάτρας συνέχισε να είναι πολύ καλή επιθετικά και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο +10 (53-43) με τον Μπράουν να έχει φτάσει τους 12 πόντους.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε και με 12 (55-43) στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου μέρους, αλλά μετά το πρώτο δίλεπτο, δέχθηκε σερί 10-0 από την βελγική ομάδα, η οποία ισοφάρισε σε 58-58 στο 25’. Με δύο τρίποντα του Μέϊερ, η ομάδα της Πάτρας ανέκτησε το προβάδισμα (64-60 στο 28’) και ξέφυγε με 8 (68-60) ένα λεπτό πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Με τον Νεμάνια Ντιούρισιτς να βρίσκει λύσεις μέσα από την ρακέτα του Προμηθέα, η Οστάνδη μείωσε στον πόντο (70-69) στο 33’, αλλά με δύο τρίποντα, από τους Μέϊερ, Μπράουν, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με πέντε (76-71) με 6’ και 36’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Τη νίκη της ομάδας της Πάτρας που βρήκε ξανά τον ρυθμό της με οργανωτή και εκτελεστή τον Γκίκα, «σφράγισε» ο Λίποβι με τρίποντο (88-77) στο 37’.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-53, 65-68, 84-93.

ΟΣΤΑΝΔΗ (Τζέρτζια): Τζόρτζεβιτς 12, Ντιούρισιτς 20, Φίλερ 11(1), Κέστελουτ 10 (2), Λασίσι 6 (1), Μπούζα 6, Ντεζιρόν 14, Κοτρούλια, Λάμπρεχτ, Μάριτς 2, Μουέμα 3 (1), Σβαρτς.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 21 (3), Γκίκας 13 (2), Κασελάκης 5 (1), Λίποβι 11 (1), Μέιερ 14 (4), Έλις 10, Γερομιχαλός 2, Χολ 2, Μαντζούκας, Παρκς, Σαλούστρος 7, Τσαϊρέλης 8.