Με «όπλο» την δυνατή άμυνα του και πρωταγωνιστή τον Μαρκ Κάρτερ ο ΠΑΟΚ νίκησε με 67-61 το Ρέθυμνο Aegean στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε το τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης», που διοργάνωσε και φέτος η κρητική ομάδα για να τιμήσει την μνήμη του αδικοχαμένου μπασκετμπολίστα που φόρεσε την φανέλα της.

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν λίγες ημέρες πριν βρεθούν αντίπαλες για την πρεμιέρα της Basket League ΟΠΑΠ στο «Παλατάκι». Ο «Δικέφαλος» αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό του Κώστα Χαραλαμπίδη, ο οποίος δεν χρησιμοποιήθηκε για προληπτικούς λόγους.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε ελαφρύ προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +3 (33-30) μετά από τρίποντο του Γιώργου Δέδα από τα 8 μέτρα. Με πρωταγωνιστή τον Μάρκ Κάρτερ, ο «Δικέφαλος» ξέφυγε στο σκορ στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 48-39 περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Το Ρέθυμνο αντέδρασε μείωσε σε 50-46 στην λήξη της τρίτης περιόδου, αλλά ο ΠΑΟΚ απέκτησε σημαντικό προβάδισμα 7 πόντων (65-58) 46’’ πριν το τέλος του ματς και έφτασε στην νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 30-33, 46-50, 61-67.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 9 (1), Κουμπούρας 4, Φίτζπατρικ 5 (1), Κάνσιλ 7, Αλεν 3 (1), Καλαμπόκης 3 (1), Φαγιέ 10 (2), Σίνης 2, Χείλαρης, Κράβιτς 12, Δουλγεράκης 6 (2).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κάρτερ 13 (2), Λιάπης 8, Κακαρούδης 5 (1), Τσόχλας 4, Δέδας 12 (4), Σαλούστρος 3, Κώττας 4, Μαργαρίτης, Λάνγκφορντ 9,Βον 7, Οντουμ 2.