Οι Μιλγουόκι Μπακς δεν κατάφεραν να σταματήσουν το αρνητικό σερί τους καθώς ηττήθηκαν στο Όκλαντ από το Γκόλντεν Στέιτ, σ’ ένα παιχνίδι όπου ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι παραγωγικός. Δεν συναντήθηκαν στο… παρκέ οι Καλάθης-Κουφός με τον Κώστα Παπανικολάου.

Οι Μπακς γνώρισαν την τέταρτη διαδοχική ήττα τους, αυτή τη φορά από τους Ουόριος με 102-93. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε καλή επαφή με το αντίπαλο καλάθι, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 6/12 προσπάθειες, αλλά και δεν απέφυγε τα λάθη καθώς υπέπεσε σε πέντε. Είχε όμως οκτώ ριμπάουντ και δύο κλεψίματα. Στο παιχνίδι, οι Μπακς έδειχναν ικανοί να πάρουν τη νίκη έως και το 27’, καθώς στη συνέχεια οι Ουόριορς ήταν επιβλητικοί.

Στο Χιούστον, ο Μαρκ Γκασόλ χάρισε τη νίκη στους Γκρίζλις επί των Ρόκετς με 102-100 με καλάθι, ένα δέκατο του δευτερολέπτου πριν το τέλος. Νικ Καλάθης και Κώστας Κουφός δεν είχαν τη δυνατότητα να συναντήσουν στο παρκέ τον Κώστα Παπανικολάου, καθώς ο Έλληνας διεθνής δεν ήταν στα πλάνα του Κέβιν ΜακΧέιλ. Ο Καλάθης πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις του. Είχε επτά πόντους, πέντε ριμπάουντ σε 16 λεπτά συμμετοχής, κυρίως όμως άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα με τα τέσσερα κλεψίματα του. Ο Κώστας Κουφός ήταν στο παρκέ για περίπου 14 λεπτά και έξι πόντους, τρία ριμπάουντ κι ένα κόψιμο…