Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα με 77-72 από την Πάτρα, αντιμετωπίζοντας το «πυροβολικό» του Απόλλωνα Carna από τα 6,75 και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ολοκληρώσουν την γιορτή για την αποχώρηση του Νίκου Αργυρόπουλου από την ενεργό δράση.

Το παιχνίδι στην Περιβόλα θα μείνει στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ. Όχι γιατί κέρδισε ο Ολυμπιακός ή γιατί ήταν άκρως ανταγωνιστικός ο Απόλλωνας, αλλά γιατί ήταν και το κύκνειο – εντός έδρας – άσμα του Νίκου Αργυρόπουλου στην ενεργό του δράση ως αθλητής.

Στο παιχνίδι ο Απόλλωνας Carna γνωρίζε το δύσκολο έργο του, προερχόμενος μάλιστα από ήττες από ΠΑΟΚ, Άρη και Λαύριο, την ίδια ώρα που ο Ολυμπιακός καλούνταν να ξεπεράσει την ήττα από την Κχίμκι. Και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δεν είχε στην διάθεσή του Πρίντεζη, Λοτζέσκι και Γιανγκ. Παρά τις απουσίες όμως μπήκε αποφασιστικά και προηγήθηκε με 1-7 και μετά από ένα τρίποντο του Αργυρόπουλου, έφθασε σχετικά εύκολα στο +10 (7-17, 6΄). Οι γηπεδούχοι όμως με Γουντς και Σάντλερ μείωσαν 13-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο Όντομ και Παπαπέτρου έδωσαν περισότερο «αέρα» βρίσκοντας κενά στην άμυνα του Απόλλωνα (13-26, 11΄) και με τους παίκτες από τον πάγκο του Ολυμπιακού να δίνουν «φρεσκάδα» το προβάδισμα μεγάλωσε πολύ γρήγορα (17-38, 15΄). Με την επιστροφή του Σπανούλη αντί του Στρόμπερι ήρθε και η μέγιστη τιμή της διαφοράς για τους ερυθρόλευκους (24-46, 18΄) και το ημίχρονο έκλεισε με 27-48.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου ο Ολυμπιακός «χαλάρωσε» και οι γηπεδούχοι με δύο τρίποντα μείωσαν 33-49 (21΄). Ακόμη όμως κι όταν Μάντζαρης και Παπανικολάου απάντησαν με τον ίδιο τρόπο (35-55, 23΄), οι Πατρινοί άρχισαν να παίζουν «ελεύθερα» και να σουτάρουν χωρίς άγχος από μακριά. Ντίλαρντ, Σάντλερ και Μέϊερ με τρίποντα έφεραν την μείωση (46-55, 25΄) και όσο ο Ολυμπιακός είχε «σιγήσει» μείωναν περισσότερο (49-57 στο 27΄ και έως 55-61 με τρίποντο του Πάλμπλαντ στο 29΄). Ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο όμως με γκολ φάουλ του Χάντερ (55-64).

Κι ενώ η εξέλιξη της 3ης περιόδου είχε ήδη «χτυπήσει ως καμπανάκι» αλλά κι ενώ ο Αγραβάνης άρχισε την 4η με τρίποντο (55-67), πάλι ο Απόλλων με τους Αμερικανούς και κυρίως με τον Ντίλαρντ δημιούργησε σοβαρή απειλή (65-70, 36΄). Ο Σφαιρόπουλος επανέφερε Μάντζαρη και Σπανούλη αλλά ο αρχηγός του Ολυμπιακού δεν είχε πιάσει ακόμη το ρυθμό που ήθελε. Ευστόχησε σε μία βολή (65-71), ο Μέϊερ με τρίποντο μείωσε σε 68-71 (37΄) και το παιχνίδι απέκτησε δραματικό χαρακτήρα.

Ανέλαβε όμως ο Σπανούλης και πάλι σαν ηγέτης των πρωταθλητών και αφού εξασφάλισε «αέρα» πέντε πόντων (68-73 στο 38:4 και 70-75 στο 39:32) με φάουλ που κέρδισε και με τις βολές του, δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους. Ο Ντίλαρντ έχασε μία ακόμη επίθεση, ο Μάντζαρης πέτυχε δύο βολές κι απλώς ο Πάλμπλαντ πριν την εκπνοή μείωσε σε 72-77. Οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν έτσι «διά πυρρός» και την πρωτη θέση στην βαθμολογία, αφήνοντας τον «εορτάζοντα» Αργυρόπουλο και τον Απόλλωνα πικραμένους μετά την σπουδαία τους προσπάθεια.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 27-48, 55-64, 72-77.

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού):  «Πριν μιλήσω για το ματς, θέλω να συγχαρώ τον Νίκο Αργυρόπουλου για την πορεία του στο ελληνικό μπάσκετ. Είχα την τύχη να συνεργαστώ μαζί του στον Ολυμπιακό και εκτός από πολύ καλός αθλητής, είναι και ένας εξαίρετος χαρακτήρας και του εύχομαι ό,τι καλύτερο. Σε ό,τι αφορά το ματς, ξέραμε τι ομάδα θα αντιμετωπίσουμε. Ξέραμε πως ο Απόλλωνας παίζει καλά, ειδικά στην έδρα του.

Στο πρώτο ημίχρονο επιβάλαμε τον ρυθμό μας, παίξαμε καλή άμυνα, βάλαμε πολλά εύκολα καλάθια, καλά σουτ  και αν δείτε τα ποσοστά μας είχαμε πάνω από 80% στο δίποντο και πάνω από 50% στο τρίποντο. Στο δεύτερο ημίχρονο ξέραμε πως ο Απόλλωνας θα αντιδρούσε, είχαμε πει να μπούμε συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι να μην δώσουμε δικαιώματα, δυστυχώς, όμως, αυτό δεν έγινε. Κερδίσαμε δύσκολα το παιχνίδι, αλλά κρατάμε τη νίκη.

Έχουμε κάνει πολύ μεγάλη προσπάθεια όλη τη χρονιά για το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας, έχουμε ακόμη ένα παιχνίδι στην έδρα μας για το ελληνικό πρωτάθλημα το οποίο πρέπει να κερδίσουμε για το απόλυτο πλεονέκτημα. Πρέπει να δούμε τι έγινε στο δεύτερο ημίχρονο και να μην συμβεί ξανά. Κοιτάμε πλέον το παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αυτό είναι που έχουμε τώρα μπροστά μας, πρέπει να ξεκουραστούμε και να ετοιμαστούμε για αυτό το ματς».

Σε ερώτηση για τις πολλές άστοχες βολές, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος απάντησε: «Δεν υπάρχει κάτι να εξηγήσουμε, κάποιες φορές σουτάρεις καλά στις βολές, κάποιες όχι. Στο κακό ποσοστό στις βολές φαίνεται η συγκέντρωση που δεν είχαμε. Γενικά δεν έχουμε πρόβλημα στις βολές αλλά σήμερα είχαμε και αυτό είναι κάτι που δεν πρέπει να επαναληφθεί».

Σε ερώτηση για το εάν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει στα μεγάλα ντέρμπι ανάλογη ατμόσφαιρα με αυτή που υπήρξε στην Πάτρα, ο προπονητής του Ολυμπιακού απάντησε: «Εύχομαι να το δούμε, η ατμόσφαιρα σήμερα ήταν πολύ όμορφη και αυτό πρέπει να υπάρχει σε όλα τα γήπεδα. Κόσμος που αγαπάει το μπάσκετ, αγαπάει την ομάδα του και την στηρίζει χωρίς ακρότητες».

Ντι Τζέι Στρόμπερι (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού): «Πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στον Απόλλωνα γιατί έπαιξαν ένα σκληρό παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, έβαλαν και τον κόσμο στο παιχνίδι και έπαιξαν καλύτερο μπάσκετ. Έπαιξαν πιο σκληρά στο δεύτερο ημίχρονο, δεν σταμάτησαν να παλεύουν στο δεύτερο ημίχρονο και μπήκαν στο ματς. Εμείς δεν παίξαμε άμυνα, ήταν προφανές. Δεν παίξαμε την άμυνα του πρώτου ημιχρόνου και αυτό μας στοίχισε».

Κώστας Μέξας (προπονητής Απόλλωνα Carna): «Ήταν ένα πολύ ιδιαίτερο παιχνίδι για την ομάδα μας καθώς ήταν ένα από τα τελευταία παιχνίδια του Νίκου Αργυρόπουλου με τη φανέλα του Απόλλωνα, μιας και στο τέλος της σεζόν αποχωρεί.

Νομίζω ότι η ατμόσφαιρα αλλά και η εικόνα της ομάδας προς ένα παιδί που τίμησε τη φανέλα της και σε καλές αλλά και σε δύσκολες στιγμες ήταν πάρα πολύ όμορφη. Άλλωστε ο Νίκος πρόσφερε πολλά σε αυτή την ομάδα και όπως έχω ξαναπεί θεωρώ ότι ο Αργυρόπουλος είναι ένα καλό παράδειγμα για τα νεώτερα παιδιά αφού αποδεικνύει στην πράξη πως ένα παιδί μέσα από τη δουλειά κατέφερε να κάνει μια σημαντική καριέρα στον χώρο του Ελληνικού μπάσκετ. Χωρίς τυμπανοκρουσίες, και πολλά λόγια, ήταν πάντα εκεί για τις ομάδες του και ότι έκανε το οφείλει κατά κύριο λόγο στη δουλειά του και λιγότερο στο ατόφιο μπασκετικό ταλέντο του.

Οσον αφορά το παιχνίδι, εαν πρέπει ένας προπονήτης μιας ομάδας να πιέσει τους παίκτες του ή να πρέπει να τους πείσει να βουτήξουν και να παλαλέψουν κόντρα στον Ολυμπιακό, σημαίνει ότι είμαστε σε λάθος δρόμο σαν μυαλά και αυτό έγινε στο πρώτο ημίχρονο. Η εικόνα μας ήταν σαν να μην κάναμε όλη την εβδομάδα προπόνηση. Θεωρώ ότι στο ημίχρονο οι παίκτες μου κατάλαβαν πως πρέπει να αντιδράσουν και πιστεύω ότι στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο ήμασταν μια κανονική ομάδα μπάσκετ μέσα στο γήπεδο που έπαιξε άμυνα, μοίρασε τη μπάλα, πάλεψε και ανάγκασε τον Ολυμπιακό να βάλει 29 πόντους εκ των οποίων οι έξι τελευταίοι με βολές.Θα μπορούσαμε να κλέψουμε το ματς αλλά το πιο βασικό είναι η εικόνα και η νοοτροπία της ομάδας.

Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν απαράδεκτοι όμως στο δεύτερο πιστεύω ότι ανταποκριθήκαμε και ήμασταν πολύ κοντά σε αυτό που θέλει ο Απόλλωνας.

Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη και από την άλλη συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο και την αντίδραση που έδειξαν».

Νίκος Αργυρόπουλος (αρχηγός Απόλλωνα Carna): «Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόουτς Σφαιρόπουλο για τα λόγια που είπε. Είναι τεράστια τιμή για εμένα ότι συνεργάστηκα με έναν εξαιρετικό προπονητή και άνθρωπο σαν εκείνον. Ο Ολυμπιακός άξιζε τη νίκη, του αξίζουν συγχαρητήρια. Πρέπει να κοιτάξουμε τα λάθη του πρώτου ημιχρόνου, όταν κάνεις τόσα λάθη απέναντι σε μια τόσο μεγάλη ομάδα, μπορεί να σε διαλύσει.

Στο ημίχρονο, είπαμε αυτά που έπρεπε να πούμε.Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες και σε δύο επιθετικά ριμπάουντ που πήρε ο Ολυμπιακός και χάσαμε εμείς. Εμείς θα πρέπει και στο επόμενο παιχνίδι να είμαστε και στα δύο ημίχρονα καλοί. Ένα ημίχρονο ποτέ δεν είναι αρκετό. Ελπίζω να χρειαστεί να έρθει ξανά ο Ολυμπιακός στην Πάτρα, εύχομαι να μην ήταν το τελευταίο μου παιχνίδι μπροστά στον κόσμο.

Η ατμόσφαιρα αυτή είναι κάτι που θα μου λείψει. Εύχομαι το γήπεδο να είναι πάντα γεμάτο γιατί ο κόσμος είναι η δύναμη της ομάδας. Εγώ μένω ένα χιλιόμετρο από το γήπεδο, τους είπα θα είμαι πάντα εδώ γύρω. Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου, τώρα θέλω να μπούμε στα play off, να τελειώσει η χρονιά και μετά έχουμε να κάνουμε πολλές συζητήσεις με τους ανθρώπους της ομάδας με τους οποίους γνωριζόμαστε πάρα πολλά χρόνια».