Δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη του φετινή νίκη στο Basketball Champions League ο ΠΑΟΚ καθώς για τη δεύτερη αγωνιστική της διοργάνωσης, ηττήθηκε στη Θεσσαλονίκη, από τη γερμανική Βόννη με 100-95.

Ο «δικέφαλος» είδε τους Γερμανούς να ξεφεύγουν στο ξεκίνημα της πρώτη περιόδου και παρότι κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής, έβλεπε τους παίκτες της Βόννης να φτάνουν εύκολα στο καλάθι και εν τέλει να παίρνουν τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ πήρε βραχεία κεφαλή από το ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε στο πεντάλεπτο με 16-11. Ένα γρήγορο 9-0 όμως της γερμανικής ομάδας την έφερε μπροστά στο σκορ με 20-16 ενώ σημειώνοντας συνολικά 22 πόντους στο δεύτερο πεντάλεπτο, έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 10 πόντων (23-33).

Ο Παπαντωνίου με τρίποντο μείωσε σε 28-35 στο 12' ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μορέιρα κατέβασε τη διαφορά στους τρεις πόντους (41-44). Ο ίδιος παίκτης στο 17' μείωσε στο καλάθι (46-48) με τον ΠΑΟΚ να μην καταφέρνει να προσπεράσει αλλά να μένει κοντά στο σκορ ως και το φινάλε του ημιχρόνου που βρήκε τη Βόννη να προηγείται με 57-53.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Γκος με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στον πόντο όμως στο επόμενο τετράλεπτο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 16-2, και άνοιξαν ξανά την υπέρ τους διαφορά προσπερνώντας με 73-59. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις στο τέλος του δεκαλέπτου και από το -14 μείωσε στους έξι πόντους 76-82.

Η άμυνα του ΠΑΟΚ βελτιώθηκε στην τέταρτη περίοδο παρόλα αυτά η Βόννη ξέφυγε και πάλι με +13 (80-93) στο 37' με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 90-95 ένα λεπτό πριν από το τέλος, αλλά να μην καταφέρνει να ολοκληρώσει την ανατροπή και να γνωρίζει την ήττα με 95-100.

Τα δεκάλεπτα: 23-33, 53-57, 76-82, 95-100

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Αθηναίου 7 (1), Χρυσικόπουλος 19 (1), Χάτσερ 10 (2), Κόνιαρης 5, Σχίζας 12, Γκος 11 (2), Μαργαρίτης 6 (4), Μορέιρα 12, Παπαντωνίου 3 (1), Πόουπ 7 (1), Ζάρας 3 (1).

ΒΟΝΝΗ (Κρούνιτς): Μπαρτόλο 12 (1), Τζέιμς 21 (3), Μάγιο 20 (3), Ρέιτσελ 11(1), Σούμποτιτς 18 (1), Γκίμπσον 6, Τζάκσον 5, Ουέμπ 7 (1).