Τα «θεμέλια» για την πρόκριση του στον Γ’ Προκριματικό Γύρο του Basketball Champions League έβαλε ο Άρης με τη νίκη του στην Ρωσία επί της Νίζνι Νόβγκοροντ (65-63). Έτσι οι «κίτρινοι» θα υποδεχθούν την προσεχή Παρασκευή (28/9, 19:30) στο Αλεξάνδρειο την ρωσική ομάδα για τον αγώνα ρεβάνς με σημαντικό πλεονέκτημα.

Ο Άρης, μάλιστα, θα μπορούσε να είχε εξασφαλίσει μεγαλύτερη διαφορά, καθώς 2’ και 52’’ πριν την λήξη της συνάντησης ήταν μπροστά στο σκορ με 8 πόντους (64-56). Σε διάστημα, ωστόσο, λιγότερο του ενάμιση λεπτού, δέχθηκε σερί 6-0 από την Νίζνι, που πλησίασε στο καλάθι (64-62). Ο πρώτος σκόρερ των «κίτρινων» Γκάρι Μπελ με μια βολή διαμόρφωσε το 65-62, με 1’ και 15’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Κέντρικ Πέρι 1’’ πριν την λήξη, είχε δικαίωμα για τρεις βολές, αλλά ευστόχησε μόνο στην μια (65-63) και έτσι ο Άρης κράτησε τη νίκη με διαφορά δύο πόντων.

Οι «κίτρινοι» έλεγξαν απόλυτα το πρώτο ημίχρονο (33-22) με εξαιρετική άμυνα και τον Μπελ να σκοράρει τους 12 από τους συνολικά 17 πόντους. Στο δεύτερο μέρος ο Άρης είχε πάλι τον έλεγχο μέχρι το τελευταίο τρίλεπτο, που η Νίζνι μείωσε την διαφορά.

Τον Μπελ ακολούθησε σε απόδοση ο Γκάρι ΜακΓκι, που πέτυχε 8 πόντους και πήρε 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 22-33, 40-51, 63-65.

ΝΙΖΝΙ ΝΟΒΓΚΟΡΟΝΤ (Λούκιτς): Οντομ 16 (2), Μπρουσάρντ 3, Κομόλοφ 3 (1), Ουζίνσκι 2, Πέρι 24 (2), Γκριγκόριεφ 7 (1), Αστάπκοβιτς 4, Ζμπανόβ 2, Ποπόβ, Ντραγκίτσεβιτς 2, Τοπόροβ.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης 9 (1), Φλιώνης 1, Νταλό 7 (1), Χάρις 8 (2), Αγγέλου 1, Τζόουνς 7 (1), Κάιζερ 5, Μπελ 17 (1), Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 2, ΜακΓκι 8.