Ο Κολοσσός H Hotels πέτυχε την πέμπτη νίκη του στην Ρόδο και συνολικά έκτη στην Stoiximan Basket League της φετινής σεζόν με εμφατικό τρόπο επί του Ηρακλή (84-61). Οι «θαλασσί» έλεγξαν την αναμέτρηση από την άμυνα τους, που ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να κάνουν 20 λάθη.

Η άμυνα, επίσης, τους έδωσε πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση, στην οποία είχαν 11/21 τρίποντα και 17/22 βολές έναντι 12/24 του Ηρακλή.

Ο Κολοσσός H Hotels κυριάρχησε ακόμη κοντά στο καλάθι με τον Κερέμ Καντέρ να σκοράρει 23 πόντους με 6/9 δίποντα και 3/3 τρίποντα και να μαζεύει 11 ριμπάουντ.Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν την σημαντική διαφορά που πήραν στο ματς στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 47-25.

Τον Καντέρ ακολούθησαν σε απόδοση ο Μιχάιλο Άντριτς, ο οποίος σκόραρε 18 πόντους με 4/4 τρίποντα, ο Ντομινίκ Άρτις, που πέτυχε14 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ και ο Θοδωρής Ζάρας, ο οποίος είχε 13 πόντους με 3/6 τρίποντα και 4 ασίστ.

Από τους ηττημένους προσπάθησαν περισσότερο ο Βασίλης Καββαδάς που πέτυχε 13 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ και ο Ολιβιέ Χάνλαν, ο οποίος σκόραρε 14 πόντους και έδωσε 5 ασίστ.

Ο Ηρακλής άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε στο 8’ με 16-9 με τρίποντο του Ουίλι Χάτσερ. Οι «θαλασσί» απάντησαν με τρία σερί καλάθια του Καντέρ (16-15) στο 11’ και με οκτώ πόντους με δύο τρίποντα του Άντριτς, προσπέρασαν με 27-20 στο 15’.

Με πρωταγωνιστή τον Χάνλαν, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι (28-26) δύο λεπτά αργότερα, αλλά ο Κολοσσός H Hotels τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο +5 (33-28) με τρεις πόντους του Άρτις και νέο καλάθι του Καντέρ.

Στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου μέρους, ο Ηρακλής μείωσε στους τρεις (39-36), όμως, οι γηπεδούχοι στην συνέχεια... πάτησαν γκάρζι. Με σερί 8-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Άντριτς, προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (47-36) στο 26’ και με δύο τρίποντα του Ζάρα και ένα του Καντέρ «εκτόξευσαν» την διαφορά στους 19 (60-41) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Κολοσσός H Hotels συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο και με 8 πόντους του Άρτις και πέντε με ένα τρίποντο του Καντέρ ανέβασε την διαφορά μέχρι τους 25 (84-59), 53’’ πριν την ολοκλήρωση της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 33-28, 60-41, 84-61.

Στέργιος Καλύβας (προπονητής Ηρακλή): «Συγχαρητήρια στην ομάδα της Ρόδου για τη νίκη. Εμείς δεν ανταποκριθήκαμε στις απαιτήσεις του αγώνα. Ενεργειακά και ψυχικά. Δείξαμε ότι όσο το παιχνίδι περνούσε, αδειάζαμε όλο και περισσότερο και στο τέλος του αγώνα φαίνεται ότι κέρδισε αυτός που το ήθελε παραπάνω.

Σίγουρα η προηγούμενη εβδομάδα μας επηρέασε πάρα πολύ στη διαδικασία της ενέργειας. Από την άλλη, όμως, πρέπει να βρούμε τον τρόπο και να είμαστε πιο καλοί στα επόμενα παιχνίδια».

Ηλίας Καντζούρης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Συγχαρητήρια στους παίκτες. Κατάφεραν μέσα από τις δυσκολίες που αντιμετωπίσαμε όλη τη διάρκεια της εβδομάδας, αλλά ακόμη και σε αυτές που προέκυψαν στη διάρκεια του αγώνα, να υπερβάλουν εαυτούς.

Ελέγξαμε το παιχνίδι μέσα από την άμυνα, αλλά και το ομαδικό παιχνίδι στην επίθεση, κάτι που αποτυπώνεται από τις 27 ασίστ. Σίγουρα είναι μία πολύ σημαντική νίκη για εμάς. Δεν υπάρχει κάτι άλλο. Συνεχίζουμε τη δουλειά. Αύριο είναι μία καινούρια ημέρα».