Σε ένα παιχνίδι λεπτών ισορροπιών που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Άρης επικράτησε με 78-75 του ΚΑΟΔ AM. GENETICS για την 17η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ο αγώνας είχε απίστευτη εξέλιξη στο τέλος όπου δύο λάθη διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Άρης ήταν κυρίαρχος στο πρώτο δεκάλεπτο με εξαίρεση τα πρώτα τρία λεπτά όπου αδυνατούσε να βρει τους διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, σε αντίθεση με τον ΚΑΟΔ AM. GENETICS που είχε τις λύσεις και προηγήθηκε με 3-7. Στη συνέχεια, οι Θεσσαλονικείς βρήκαν ρυθμό, για την ακρίβεια ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ έδωσε την απαιτούμενη ώθηση με τους επτά πόντους που σημείωσε. Κυρίως όμως, το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη έπαιξε καλή άμυνα, την εξαργύρωσε με το εύκολο καλάθι και με επιμέρους σκορ 15-2 προηγήθηκε με 18-9 (9’), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με εύστοχο τρίποντο από τον Λο κι ένα καλάθι από τον Τόμας (20-12).

Διαφορετικά δεδομένα ίσχυσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Δραμινοί βελτίωσαν την άμυνά τους, επιθετικά πήραν 16 πόντους συνολικά από τους Τσαλδάρη, Άτκινς, ενώ ο Άρης δεν είχε συνέπεια και στις δύο πλευρές του παρκέ, ενώ σούταρε με άσχημα ποσοστά (3/12, 25%) ευστοχίας έξω από τα 6,75, σε αντίθεση με τον ΚΑΟΔ που είχε 5/10 προσπάθειες. Προηγήθηκε μεν με 27-16(13’), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ο ΚΑΟΔ AM. GENETICS ήταν κυρίαρχος. Έτρεξε επιμέρους σκορ 18-7, ισοφάρισε σε 34-34 (19’), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 39-36 έπειτα από έμμεσο τρίποντο από τον Μοχάμεντ Πάσαλιτς.

Τα διαδοχικά καλάθια από τον Άντριου Νέιμικ έδωσαν αέρα έξι πόντων (44-38, 23’) στον Άρη καθώς σ’ αυτό το διάστημα έπαιξε καλή άμυνα, εκεί όμως ο ΚΑΟΔ AM. GENETICS λειτούργησε βάσει της εμπειρίας του Παπαμακάριου αλλά και της καλής μέρας του Όντομ. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 11-4 και προηγήθηκαν με 48-49 (27’). Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 52-52 σ’ ένα δεκάλεπτο όπου ο Άρης είχε 0/5 προσπάθειες τριών πόντων και ο ΚΑΟΔ AM. GENETICS εκτέλεσε με 1/7.

Δύο τρίποντα από τους Πάσαλιτς, Βεζένκοφ έβαλαν και πάλι τον Άρη σε θέση οδηγού (58-52, 31’), αλλά μέσα σ’ ένα λεπτό, ο Τρότερ σημείωσε πέντε πόντους και οι φιλοξενούμενοι με 7-0 σερί προηγήθηκαν με 58-59. Ο Άρης απάντησε με τον ίδιο τρόπο καθώς τα καλάθια από τους Βεζένκοφ, Ριντ και μια ελεύθερη βολή από τον Αντεγκμπόγιε του έδωσαν αέρα πέντε πόντων (67-62, 35’).

Τα τελευταία πέντε λεπτά ήταν πλούσια σε συγκινήσεις. Με τον Παπαμακάριο να σημειώνει καθοριστικά καλάθια, ο ΚΑΟΔ επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης καθώς μείωσε σε 72-71, 42 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ακολούθησαν διαδοχικές εύστοχες βολές από τους παίκτες των δύο ομάδων, ενώ ο Τρότερ διατήρησε τις λεπτές ισορροπίες (76-75) 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Εκεί ο Άρης υπέπεσε σε λάθος, ο ΚΑΟΔ AM. GENETICS πήρε τη κατοχή της μπάλας αλλά ο Τρότερ έκανε επίσης λάθος. Τελικώς, δύο ελεύθερες βολές από τον Ριντ διαμόρφωσαν το τελικό 78-75 υπέρ των γηπεδούχων.

Δεκάλεπτα: 20-12, 39-36, 52-52, 78-75

Στη ταλαιπωρία που υπέστη η ομάδα του στην επιστροφή από τη Πάτρα, αλλά και προβλήματα που αντιμετώπισε στη διάρκεια της προετοιμασίας στάθηκε ο προπονητής του Άρη, Δημήτρης Πρίφτης. «Ο ΚΑΟΔ είναι μια ομάδα με συνοχή, πολύ οργανωμένη στον τρόπο που παίζει σε άμυνα κι επίθεση. Αυτά τα ενισχύει ο πολύ υψηλός ρυθμός, στον οποίο παίζει που την κάνει έναν σκληρό αντίπαλο. Για όλους αυτούς τους λόγους η νίκη μας είναι σημαντική αλλά και γιατί αντιμετωπίσαμε προβλήματα τις προηγούμενες μέρες με ιώσεις και ελλιπέστατη προετοιμασία. Γυρίσαμε από την Πάτρα ξημερώματα Κυριακής και γενικά ταλαιπωρηθήκαμε. Η νίκη είναι πολύ σημαντική και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά αλλά και στον ΚΑΟΔ που θα μπορούσε να πάρει τη νίκη όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση, η οποία κρίθηκε στην τελευταία φάση. Και οι δυο ομάδες άξιζαν τη νίκη», είπε.

Αναφερόμενος στους αγώνες που ακολουθούν αναφέρθηκε στην αναγκαιότητα εύρεσης χημείας στη περιφέρεια: «Η συνέχεια για μας είναι δύσκολη γιατί έχουμε δύσκολο πρόγραμμα στο δεύτερο γύρο με αρκετά εκτός έδρας παιχνίδια. Θα βρούμε τη “χημεία” μας στην περιφέρεια για να είμαστε πιο αποτελεσματικοί και περισσότερο απειλητικοί. Θα συνεχίσουμε τη δουλειά».

Ο Ντρου Νέιμικ ήθελε ένα δώρο καθώς σήμερα έκλεισε το 30ο έτος της ηλικίας του. Ο Αμερικανός του Άρη στάθηκε στη σημασία της νίκης. «Ήταν πολύ μεγάλη νίκη για μας κι έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τα δεδομένα μας επιτρέπει να παραμείνουμε ψηλά στη βαθμολογία. Μπράβο στον ΚΑΟΔ για την εμφάνιση και την μάχη που έδωσε. Εμείς στο τέλος βάλαμε τις βολές, ευστοχήσαμε σε κάποια σημαντικά σουτ και καταφέραμε να φτάσουμε στη νίκη. Προετοιμαστήκαμε πολύ καλά για το σημερινό παιχνίδι, ο ΚΑΟΔ έκανε κάποιες αλλαγές στα ματς απ και μας δημιούργησε προβλήματα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο αντεπιτέθηκε, έκανε μεγάλο παιχνίδι. Στο τέλος καταφέραμε να κρατήσουμε τη νίκη».

Ο έμπειρος σέντερ του Άρη αναφέρθηκε τόσο στα λάθη που είχαν ως αποτέλεσμα την απώλεια της διαφοράς των 11 πόντων όσο και στη προσπάθεια κατάκτησης θέσης στη πρώτα τετράδα. «Πρέπει να δούμε ξανά τον αγώνα. Πήραμε νωρίς ένα μεγάλο προβάδισμα αλλά ο ΚΑΟΔ μας έφτασε. Πρέπει να διορθώσουμε κάποια πράγματα. Η νίκη είναι πολύ σημαντική και αυτή κρατάμε. Από εκεί και πέρα, είναι επιτυχία το γεγονός ότι βρισκόμαστε στην πρώτη τετράδα. Ο δρόμος όμως είναι μακρύς, ακολουθούν δύσκολα παιχνίδια. Είμαστε ικανοποιημένοι με τη θέση που κατέχουμε και θέλουμε να την υπερασπιστούμε με προσπάθεια και σκληρή δουλειά».

Ο προπονητής του ΚΑΟΔ AM.GENETICS αναφέρθηκε στη κακή εκτέλεση της ομάδας του στις κρίσιμες στιγμές. «Ο Άρης είναι μια ομάδα με ξεκάθαρες αρχές στο επιθετικό και στο αμυντικό κομμάτι, διαθέτει από τις καλύτερες άμυνες στο πρωτάθλημα και έτσι θέλαμε να πάρουμε το αμυντικό ριμπάουντ και να περιορίσουμε το επιθετικό ριμπάουντ του Άρη καθώς διακρίνεται και σ’ αυτό. Δεν το ελέγξαμε όσο θα θέλαμε, αλλά σε γενικές γραμμές το πετύχαμε. Κάποια πράγματα που έκανε ο Άρης μας άλλαξαν το αρχικό πλάνο, δεν ξεκινήσαμε στο παιχνίδι σωστά, ήμασταν αργοί στην άμυνα, μετά όμως προσαρμοστήκαμε διαβάζοντας καλύτερα το παιχνίδι. Γυρίσαμε καλύτερα τη μπάλα, είχαμε καλύτερες επιλογές στην επίθεση, ενώ στην άμυνα ήμασταν πιο επιθετικοί. Στο τέλος είχαμε την ευκαιρία μας, στη τελευταία επίθεση, αλλά δεν εκτελέσαμε σωστά και χάσαμε μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία, όπως έγινε και στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ, ώστε να αλλάξουμε τα δεδομένα για μας. Πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι, να συνεχίσουμε τη δουλειά και να κοιτάξουμε τον αγώνα με τον Κόροιβο», είπε.

Ρωτήθηκε για τον Άρη και απάντησε ότι «βγάζει υγεία μέσα στο γήπεδο, έχει παίκτες που παίζει ο ένας για τον άλλο και θεωρώ ότι μπορεί να πάει ακόμη καλύτερα». Σχετικά με τη κατάσταση στη δική του ομάδα, είπε: «Πρέπει να παλέψουμε το κάθε παιχνίδι για να πετύχουμε τον στόχο μας όσο το συντομότερο γίνεται, γιατί μετά θα έρθουν οι διακοπές και θα έχουμε άλλα προβλήματα. Η ομάδα άλλαξε επίπεδο με τις προσθήκες στη περιφέρεια, απλά μας λείπει κάτι για να κάνουμε ένα μεγάλο διπλό».

Ο Δημήτρης Τσαλδάρης ήταν από τους παίκτες που ηγήθηκαν του ΚΑΟΔ AM.GENETICS όταν η ομάδα του βρέθηκε στο -11. «Ξέραμε πόσο δύσκολο είναι να παίξεις στην έδρα του Άρη. Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, το ξέραμε ότι ο Άρης θα μπει πολύ δυνατά μετά την ήττα του στην Πάτρα. Πάντα μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι, πιέζει στην άμυνα και παίρνει αυτοπεποίθηση. Μας πήρε λίγο χρόνο και κάποια λάθη μέχρι να προσαρμοστούμε, αλλά καταφέραμε να ανταποκριθούμε και βάλαμε προβλήματα στον Άρη, εκτελέσαμε σωστά, φτάσαμε κοντά στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος παίξαμε ακόμα καλύτερα, το παιχνίδι πήγε στη μία επίθεση, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Συνεχίζουμε».