Θριαμβευτική πρόκριση στους «24» του Basketball Champions League πήρε ο ΠΑΟΚ στην Λετονία με την νίκη του με διαφορά 30 πόντων (84-54) επί της Βέντσπλις σε αναμέτρηση «τελικό» και για τους δύο αντιπάλους. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» τερμάτισε στην 4η θέση του τρίτου ομίλου και άφησε την ισόβαθμη με ρεκόρ 7 νίκες και 7 ήττες λετονική ομάδα στην πέμπτη, γιατί είχε το πλεονέκτημα με δύο νίκες στους μεταξύ των δυο ομάδων αγώνες.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε από την αρχή της συνάντησης με ενέργεια στην άμυνα και συγκέντρωση στην επίθεση και με 10 πόντους με δύο τρίποντα του Αντώνη Κόνιαρη προηγήθηκε με 15-5 στο 6’. Την... σκυτάλη από τον Κόνιαρη, πήραν οι Λίνος Χρυσικόπουλος, Κιθ Κλάντον κοντά στο καλάθι και η διαφορά υπέρ του «Δικέφαλου του Βορρά» αυξήθηκε στους 15 (34-19) τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και με 16 (40-24) δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο και στα μέσα της τρίτης περίοδου ξέφυγε με 20 (56-36). Παρά την μεγάλη διαφορά ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν χαλάρωσε, διατήρησε την ίδια ενέργεια και ένταση στο παιχνίδι του και έφτασε στην πρόκριση με επιβλητικό τρόπο.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 31-45, 41-64, 54-84.

ΒΕΝΤΣΠΙΛΣ (Μούιζνιεκς): Λεϊμάνις 4, Ντιν 4, Γιάκοβικς 2, Ζιέντινς 3 (1), Ζελιόνις 3, Γιανιτσένοκς 12 (3), Άτε, Σκέλε 2, Γκούλμπις 8 (2), Ζάκις 8 (1), Κάμπελ 7.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 13 (1), Κόνιαρης 10 (2), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 9, ΜακΦάντεν 10 (2), Μιλιένοβιτς 3, Γλυνιαδάκης 8, Καραμανώλης 2, Σάιμπερτ 14 (2), Πέινερς 5 (1), Κλάντον 7.