«Βαριά» ήττα γνώρισε ο Άρης από την Μπουντούτσνοστ (75-56) στην Ποντγκόριτσα για την 7η αγωνιστική της πρώτης φάσης του Eurocup και επιπλέον έχασε την διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς οι γηπεδούχοι κάλυψαν την διαφορά των 18 πόντων (75-57) της νίκης των «κίτρινων» στον αγώνα του πρώτου γύρου.

Ο Αρης ήταν πολύ κακός στο πρώτο δεκάλεπτο και στις δύο πλευρές του παρκέ. Υστέρησε στην άμυνα, ήταν απελπιστικά άστοχος στην επίθεση και πλήρωσε πολύ βαρύ τίμημα. Αρχικά από τον Ντραγκίσεβιτς που πέτυχε επτά πόντους μέσα σε διάστημα δύο λεπτών στο 10-0 των γηπεδούχων. Τα πράγματα εξελίχθηκαν ακόμη χειρότερα για τους «κίτρινους» που δεν κατάφεραν να πετύχουν καλάθι στα πρώτα επτά λεπτά. Ως εκ τούτου, η διαφορά έφτασε έως και στα επίπεδα των 19 πόντων (20-1, 7’). Πέντε πόντοι από τον Τζέικ Κοέν δεν άλλαξαν την κατάσταση για τον Αρη που στο τέλος της περιόδου ήταν πίσω στο σκορ με 24-6.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ακόμη χειρότερη για την ελληνική ομάδα καθώς συνέχισε να είναι υποτονική, απελπιστικά άστοχη και κακή στις αμυντικές αντιδράσεις της. Αντιθέτως, η Μπουντούτσνοστ είχε το περιφερειακό σουτ με τα αδέρφια Σέχοβιτς και η διαφορά έφτασε αρχικά στο +24 (36-12) αλλά και στα επίπεδα των τριάντα πόντων (46-16) περίπου τρία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Αυτό έληξε με σκορ 48-21 έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Ουότερς.

Ο Αρης βελτίωσε την άμυνά του στο τρίτο δεκάλεπτο, δίχως όμως να καταφέρει να μειώσει τη διαφορά στα επίπεδα που θα ήθελε. Η Μπουντούτσνοστ μέσα από την άμυνα ζώνης την κράτησε σε υψηλά επίπεδα (54-27, 26’). Τίποτε άλλαξε έως το τέλος της περιόδου καθώς έληξε με 61-37.

Με ελληνική πεντάδα (Ξανθόπουλος, Μούρτος, Ζάρας, Σίμτσακ συν τον Κοέν), ο Αρης ξεκίνησε στην τελευταία περίοδο με 10-0 σερί και μείωσε τη διαφορά στα επίπεδα των 14 πόντων (61-47, 34’) βασιζόμενος στην πιεστική άμυνά του. Και θα μπορούσε να πλησιάσει ακόμη περισσότερο αλλά εκεί ήταν αναποτελεσματικός σε ελεύθερα σουτ. Μάλιστα, στο τελευταίο λεπτό έχασε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Μαυροβούνιους καθώς ηττήθηκε με διαφορά 19 πόντων.

Δεκάλεπτα: 24-6, 48-21, 61-37, 75-56.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Γιόβοβιτς): Σέχοβιτς Σουάντ 17(5), Γιάραματς 13(3), Σούμποτιτς 5(1), Σέχοβιτς Σεάντ 7, Τσάραπιτς 2, Κουκ 6(1), Ντραγκίσεβιτς 13(2), Μάριτς 6, Ρίκιτς 6.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5(1), Τσούπκοβιτς, Ουάιτ, Ουότερς 11(2), Ζάρας 6, Χάγκινς 2, Κοέν 11(1), Μούρτος 5, Σίμτσακ 12, ΜακΝιλ 4.