Με το δεξί άρχισε τις υποχρεώσεις του στο νεοσύστατο Basketball Champions League ο Άρης καθώς πέρασε νικηφόρα από το Ντομζάλε με 62-54 κόντρα στην πρωταθλήτρια Σλοβενίας, Έλιος Σανς.

Η ελληνική ομάδα στηρίχθηκε στην καλή του  άμυνα καθώς δέχθηκε μόλις από 27 πόντους σε κάθε περίοδο και έτσι κατάφερε να καλύψει τα όποια προβλήματα είχε από την αστοχία του μιας και τελείωσε έχοντας 46% (23/50) εντός παιδιάς αλλά και μόλις 50% (11/22) από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Ο Άρης επέβαλε από το ξεκίνημα το ρυθμό του, πήρε κεφάλι στο σκορ και με εξαίρεση δύο φορές που η Έλιος ισοφάρισε (τελευταία στο 17' σε 22-22) είχε το προβάδισμα.

Μετά από το 27-30 του πρώτου μέρους, ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο τρίποντα από τον Κάμινγς κατάφερε να πάει στο +10 (31-41). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν κατεβάζοντας τη διαφορά μειώνοντας ακόμα και σε 44-49 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο Άρης κράτησε τους αντιπάλους του περίπου επτά λεπτά δίχως καλάθι ενώ ένα δίλεπτο πριν από το φινάλε οι Ξανθόπουλος και Νταγκίσεβιτς έστειλαν τη διαφορά στο +13 (47-60) βάζοντας ουσιαστικά τέλος στην υπόθεση νικητής. Στο φινάλε ο Άρης είχε λανθασμένες επιλογές ωστόσο δεν τις εκμεταλλεύτηκαν οι Σλοβένοι με την ελληνική ομάδα να φεύγει με τη νίκη με 62-54.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-30, 42-49, 54-62

ΕΛΙΟΣ ΣΑΝΣ (Βούλιτς): Μότσνικ 6, Κίζλινκ 3, Κάρι 13 (1), Λέλιτς 8, Γκόριαντς 2, Ατανάτσκοβιτς, Κέισι 12 (1), Μπόλτσινα 10, Βόντσινα.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 5 (1), Ξανθόπουλος 6 (10ασ.), Φλιώνης, Τσαϊρέλης Κάμινγκς 11 (2), Ζάρας 5 (1), Μούρτος 1, Μπάκνερ 9, Καββαδάς 16, Νταγκίτσεβιτς 9 (1).