Ο Ολυμπιακός... αφυπνίστηκε στα τελευταία τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης με το σκορ ισόπαλο 67-67 και απέφυγε να... πέσει θύμα έκπληξης στο ΣΕΦ απέναντι στον Κολοσσό H Hotels (75-67) με ντεμαράζ στο φινάλε.Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την νίκη με σερί 8-0 στο τελευταίο τρίλεπτο, διάστημα στο οποίο ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους.

Ο Έρικ Γκριν με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, αλλά ταυτόχρονα και άτυχος, καθώς αποχώρησε με ενοχλήσεις στο ισχίο δυόμιση λεπτά πριν την λήξη της συνάντησης και ενώ είχε γράψει το 71-67. Σημαντική συμβολή στην νίκη των «ερυθρόλευκων» είχε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από τον Κολοσσό H Hotels που άγγιξε μια νίκη που θα έμενε στην ιστορία προσπάθησαν περισσότερο οι Τρέβορ Ρέλεφορντ, Γιοβόντε Ρέντικ.

Οι «θαλασσί» μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 20-15 στα πρώτα 7’ και 50’’ του ματς. Οι Παπαπέτρου, Γκριν ήρθαν από τον πάγκο και έδωσαν ενέργεια στον Ολυμπιακό, που με με δύο τρίποντα του Παπαπέτρου και ένα του Βαγγέλη Μάντζαρη, προηγήθηκε με 34-30 λίγο μετά το 12’. Ο Κολοσσός H Hotels με σερί 9-0 με τρίποντο του Τζέσε Τσούκου, στο τελευταίο τρίλεπτο, ωστόσο, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα έξι πόντων (46-40).

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος και με σερί 10-0 με δύο τρίποντα των Γκριν, Μάντζαρη, προσπέρασαν με 50-46 στα πρώτα 3’ και 21’’ της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, απάντησαν με δύο βολές του Τσούκου και τρίποντο του Γιάννη Γεωργαλλή και πήραν ξανά... κεφάλι στο σκορ (51-50) ένα λεπτό αργότερα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με απόλυτη ισορροπία (57-57).

Με δύο βολές του Άχονεν και καλάθι του Παναγιώτη Βασιλόπουλου, ο Κολοσσός H Hotels προηγήθηκε με τρεις (64-61) με 6’ και 15’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Ο Ολυμπιακός απάντησε με δύο βολές του Γκριν και τέσσερις πόντους του Γιώργου Πρίντεζη και βρέθηκε στο +3 (67-64) , 4’ και 4’’ πριν το τέλος του αγώνα. Ο Ρέλεφορντ ισοφάρισε με τρίποντο (67-67) με 3’ και 47’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης, αλλά αυτοί ήταν οι τελευταίοι πόντοι των «θαλασσί» στον αγώνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» με κάρφωμα του Μπριτς, καλάθι του Γκριν, λέι απ του Κώστα Παπανικολάου και άλλους δύο πόντους του Πρίντεζη έκαναν σερί 8-0 στο τελευταίο τρίλεπτο και πήραν τους δύο βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-46, 57-57, 75-67.

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Ήταν ένα παιχνίδι που είχε αρκετές διαφορές με εκείνο από όταν βρεθήκαμε τελευταία φορά σε αυτό το γήπεδο. Τότε δεν είχαμε προετοιμαστεί. Τώρα είχαμε μία ολόκληρη εβδομάδα για να προετοιμαστούμε. Καταλαβαίναμε πως ο Ολυμπιακός θα ήταν κουρασμένος. Οταν είδαμε πως δεν παίζει ο Σπανούλης, καταλάβαμε πως πρέπει να κλείσουμε τους διαδρόμους για να μην δημιουργήσει ο Ολυμπιακός.

Μία καθοριστική φάση είναι όταν 2.20 πριν από το τέλος κάναμε μία λάθος πάσα στον αιφνιδιασμό. Πρέπει να ξεχάσουμε το παιχνίδι και να συγκεντρωθούμε στο επόμενο που είναι πολύ σημαντικό. Υπήρξαν φάσεις που βιαστήκαμε. Είναι δεδομένο πως με το νέο σύστημα της Ευρωλίγκας ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός θα έχουν άσχημες βραδιές. Οι παίκτες είναι άνθρωποι και όχι μηχανές. Το σημαντικό για εμάς είναι ότι πήγαμε να κερδίσουμε τον Ολυμπιακό εκτός έδρας».

Παναγιώτης Βασιλόπουλος (μπασκετμπολίστας Κολοσσού H Hotels): «Ηταν ένα παιχνίδι που στην αρχή ήμασταν συγκεντρωμένοι. Τα δώσαμε όλα απέναντι στον Ολυμπιακό που είχε μία πολύ δύσκολη εβδομάδα. Προσπαθήσαμε να κερδίσουμε, δεν τα καταφέραμε, καθώς στο τέλος δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Θα μπορούσαμε, όμως, να είχαμε κερδίσει. Πρέπει να μείνουμε προσγειωμένοι και συγκεντρωμένοι για το επόμενο παιχνίδι».

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Είναι μία καλή νίκη. Κάθε νίκη είναι σημαντική. Δεν είμαστε ευχαριστημένοι από την εμφάνιση. Δεχόμασταν πολύ εύκολους πόντους και αγχωθήκαμε και στην επίθεση. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκε η άμυνά μας. Δεχθήκαμε συνολικά 21 πόντους και έστω και δύσκολα νικήσαμε. Κρατάμε τη νίκη. Κάναμε ουσιαστικά το χρέος μας, αλλά πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία. Αν δεν προετοιμαζόμαστε σωστά, θα έχουμε προβλήματα. Μίλησα στους παίκτες και είπα πως κάποιοι πρέπει να αλλάξουν νοοτροπία.

Συγχαρητήρια στον Κολοσσό για την εμφάνιση και στους διαιτητές που κατάφεραν να κερδίσουν ένα ολόκληρο γήπεδο. Όταν δεν είσαι έτοιμος να παίξεις, είναι λογικό όταν δυσκολεύει το παιχνίδι να είναι πιο δύσκολο για να βρεις ρυθμό. Το καλό είναι πως στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκε η άμυνα. Από την άμυνα κερδίσαμε το παιχνίδι.

Το είχα πει και τις άλλες χρονιές. Το λέω πιο έντονα φέτος. Αν δεν είσαι έτοιμος να παίξεις δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις σε μαραθώνιο. Φταίμε εμείς.Ζητάω από τους παίκτες να τα δίνουν όλα πάντα. Κατανοώ πως μπορεί να είναι άστοχοι, αλλά πνευματικά πρέπει να είναι πάντα έτοιμοι. Το λέω πιο συχνά φέτος γιατί τα παιχνίδια είναι περισσότερα. Θέλω να κοπούν όλα αυτά και όλοι να είναι έτοιμοι να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό. Η ομάδα έχει 15 παίκτες και πρέπει να είναι ανά πάσα στιγμή.Μην ανησυχείτε, αυτοί ξέρουν ποιοι είναι»

Ιωάννης Παπαπέτρου (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού): «Κρατάμε μόνο τη νίκη. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Δεν ήμασταν έτοιμοι. Ο Κολοσσός ήρθε να παίξει με όλες του τις δυνάμεις. Δεχθήκαμε 46 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Βελτιώσαμε κάπως την άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και πλέον κοιτάμε μπροστά, γιατί τα παιχνίδια είναι συνεχόμενα».