Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ από τη Ρόδο. Οι πρωταθλητές επικράτησαν με 95-82 του Κολοσσού H Hotels για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 12-2, ενώ η ομάδα της Ρόδου έχει πλέον 6-9.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν εύστοχος έξω από τα 6,75μ. τελειώνοντας το παιχνίδι με 16/24 τρίποντα, ενώ τελείωσε το παιχνίδι με 26 ασίστ, αλλά και 19 λάθη.

Από την πλευρά του ο Κολοσσός H Hotels κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό του αγώνα, με εξαίρεση ένα πεντάλεπτο στη δεύτερη περίοδο. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 17-0 έφτασαν τη διαφορά στους 20 πόντους και έβαλαν τις βάσεις της νίκης τους συντηρώντας το προβάδισμά τους σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα.

Ο Παπαπέτρου τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, ο Μακ είχε 9 πόντους και 8 ασίστ ενώ ο Γουάιτ ήταν αλάνθαστος πίσω από τα 6,75μ. με 4/4 τρίποντα. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Άρτις με 20 πόντους και 9 ασίστ και ο Καντέρ με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να έχει βραχύ προβάδισμα και τον Κολοσσό H Hotels να παραμένει σε απόσταση ενός σουτ. Ο Καντέρ ισοφάρισε σε 10-10 για τους γηπεδούχους όμως οι «πράσινοι» με τρίποντο του Παπαπέτρου και βολές από τον Μήτογλου ξέφυγαν με 10-15 στο 8'. Ο Μποχώρίδης έβαλε μπροστά την ομάδα του με 13-18, αλλά ένα σερί 9-0 των Ρόδιων σε λιγότερο από ένα λεπτό, τους  έδωσε το προβάδισμα με 22-18 ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 22-20.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε στη δεύτερη περίοδο να ανοίξει την υπέρ του διαφορά χάρη στην ευστοχία του πίσω από τα 6,75μ. Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας είχαν 6/7 τρίποντα σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ με ένα εντυπωσιακό σερί 17-0 μετέτρεψαν το 24-23 του 11' σε 24-40 στο 16'! Τα τρίποντα των Γουάιτ και Κασελάκη έφεραν τη διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους (28-48) με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 54-36 και έχοντας συνολικά στο πρώτο μέρος 10/13 τρίποντα!

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Κολοσσός Η Hotels προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά μειώνοντας σε 44-56 στο 22' με το καλάθι του Γκόινς. Οι Παπαπέτρου και Σαν Ρος συνέχισαν να ευστοχούν πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να συντηρεί το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα (47-62). Οι γηπεδούχοι ωστόσο βρήκαν λύσεις και στο 29' ο Καντέρ κατέβασε τη διαφορά μειώνοντας σε 58-68, με τον Μπρέι να ευστοχεί σε τρίποντο στο φινάλε της τρίτης περιόδου (58-71).

Ένα ακόμα τρίποντο από τον Μακ έφερε και πάλι τις δύο ομάδες σε απόσταση 16 πόντων (58-74) όμως και πάλι ο Κολοσσός Η Hotels είναι τις λύσεις ώστε να κατεβάσει τη διαφορά με τον Άρτις νε μειώνει με τρίποντο σε 67-76 στο 33'. Με ένα νέο μικρό σερί 5-0 οι «θαλασσί» μείωσαν σε 76-84 στο 36' ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Άντριτς κατέβασε κι άλλο τη διαφορά μειώνοντας με τρίποντο σε 79-86.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ εκμεταλλεύτηκε τις περισσότερες λύσεις που είχε στη διάθεσή του και πολύ γρήγορα με σερί 7-0 ανέβασε και πάλι το προβάδισμά του στο +14 με τον Παπαγιάννη να καρφώνει μετά από ασίστ του Μακ, δύο λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα. Το φινάλε της αναμέτρησης βρήκε τους «πράσινους» να επικρατούν με 95-82.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-54, 58-71, 82-95.

'Οντεντ Κάτας (προπονητής Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ): «Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την εικόνα μας σήμερα στην άμυνα αλλά και στην επίθεση. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε εφτά λάθη και δώσαμε πολλές ευκαιρίες στους αντιπάλους μας. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό για εμάς. Προστατεύσαμε τη μπάλα σωστά και παίξαμε πιο έξυπνα στην επίθεση. Στην τρίτη περίοδο κάναμε και πάλι εφτά λάθη, αλλά καταφέραμε σχετικά εύκολα να ελέγξουμε τον αγώνα.

Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στον Κολοσσό. Πάλεψαν σκληρά και έβαλαν μερικά δύσκολα σουτ. Δεν είναι ποτέ εύκολο να αντιμετωπίσεις μια ομάδα που και οι πέντε παίκτες της που βρίσκονται στο παρκέ σουτάρουν καλά έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Ειδικά για μια ομάδα σαν εμάς που καλείται συνήθως να αντιμετωπίζει κοντύτερες ομάδες. Με εξαίρεση δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο γενικά μου άρεσε ο τρόπος που παίξαμε και ο τρόπος που οι παίκτες μας αντέδρασαν».

Ηλίας Καντζούρης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Νομίζω ότι χάσαμε τον έλεγχο του ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με κακή προσωπική και ομαδική άμυνα. Δώσαμε το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να εκμεταλλευτεί το τεράστιο επιθετικό ταλέντο που έχει. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα δεν βάλαμε το σώμα μας έτσι όπως έπρεπε, με αποτέλεσμα μέσα από κάποια εύστοχα σουτ ο Παναθηναϊκός να αποκτήσει ψυχολογία και να τελειώσει το παιχνίδι με 67% στο τρίποντο, κάτι που έκανε το έργο μας πιο δύσκολο.

Παρ’ όλα αυτά, θεωρώ ότι προσπαθήσαμε να ανακάμψουμε. Νομίζω ότι δεν παρατήσαμε το παιχνίδι κι αυτό είναι το θετικό του σημερινού αγώνα. Κάποιες μικρές λεπτομέρειες στο τέλος δεν μας επέτρεψαν να πλησιάσουμε πιο πολύ. Για εμάς δεν υπάρχει κάτι άλλο, από το να επικεντρωθούμε στην επόμενη ημέρα».