Η Φενέρμπαχτσε απέκτησε προβάδισμα (1-0) έναντι της Μακάμπι Τελ Αβίβ καθώς επικράτησε με 80-72, στον πρώτο αγώνα που έγινε στην Κωνσταντινούπολη για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκα.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα για περίπου 27 λεπτά έχοντας ηγέτη τον Τζέρεμι Πάργκο που τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους και οκτώ ασίστ. Ωστόσο, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν καταιγιστική στα τελευταία 12 λεπτά. Με ηγέτη τον Λούκα Ζόριτς (10π.) έτρεξε επιμέρους σκορ 13-2 οι Τούρκοι ανέτρεξαν το εις βάρος τους 46-56 (27’) σε 59-58 στο τέλος της 3ης περιόδου, ενώ στην τελευταία περίοδο ήταν κυρίαρχοι ξεκινώντας από την πιεστική άμυνά τους. Τα διαδοχικά κλεψίματα του Πρέλντζιτς έκαναν την διαφορά όπως και οι πόντοι των Βέσελι (23π.), Μπιέλιτσα (13π., 12ρ.) στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα.

Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης χρησιμοποιήθηκε για περίπου 10 λεπτά για την Μακάμπι και σημείωσε δύο πόντους, ενώ ο Νίκος Ζήσης είχε έξι πόντους και δύο ασίστ.