Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης στην Stoiximan Basket League έκανε το Προμηθέας που επικράτησε στον 1ο αγώνα της σειράς κόντρα στην ΑΕΚ, με 77-73  στην Πάτρα. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την ερχόμενη Παρασκευή (4/6, 18:00, ΕΡΤ SPORTS 4 ERTFLIX) στο ΟΑΚΑ.

Οι δύο ομάδες έκαναν από μία μεγάλη ανατροπή στο παιχνίδι με το τελευταίο δεκάλεπτο να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και τους γηπεδούχους να φτάνουν στην επικράτηση έχοντας 10/10 από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στα τελευταία λεπτά. Η ΑΕΚ επέστρεψε από το -14 της τρίτης περιόδου όμως το τέλος ήταν άστοχη.

Ο Τζέριαν Γκραντ με 20 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους που είχαν ακόμα τον Μιχάλη Λούντζη με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ αλλά και τον Δημήτρη Αγραβάνη -που αποβλήθηκε στην 4η περίοδο- με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά ο Κώστας Γόντικας στην καλύτερη φετινή εμφάνιση είχε 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Νίκος Ζήσης 12 πόντους ενώ από 11 πόντους συμπλήρωσαν οι Λίνος Χρυσικόπουλος και Νίκος Γκίκας.

Οι γηπεδούχοι εδραίωσαν το προβάδισμά τους από τα μέσα της πρώτης περιόδου και προηγήθηκαν με 13-7 στο πεντάλεπτο και 15-10 στο 6'. Η ΑΕΚ βρίσκοντας σκορ στη ρακέτα με τον Γόντικα ανέτρεψε το σκορ προσπερνώντας με 17-18, με τον Προμηθέα να κλείνει την πρώτη περίοδο με 19-18.

Η ΑΕΚ μπήκε στη δεύτερη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 9-2 που την έφερε μπροστά στο σκορ με 27-21 στο 13'. Η αντίδραση όμως του Προμηθέα ήρθε με τον Τζέριαν Γκραντ που σημείωσε εννέα σερί πόντους βάζοντας τις βάσεις για το 13-0 της ομάδας του με το οποίο προσπέρασε με 34-27, ενώ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα οκτώ πόντων (40-32).

Ο Προμηθέας συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά φτάνοντας ακόμα και στο +14 με τον Δημήτρη Αγραβάνη να ολοκληρώνει ένα σερί 8-0 για την ομάδα του και να κάνει το σκορ στο 25' 52-38. Ο Γόντικας και ο Λοτζέσκι ροκάνισαν τη διαφορά με την ΑΕΚ νε μειώνει σε 61-55 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο 33' ο Φορντ έστειλε και πάλι το προβάδισμα του Προμηθέα σε διψήφια επίπεδα (67-57) όμως στα επόμενα τρία λεπτά οι Κατσίβελης, Χρυσικόπουλος και Ζήσης έχτισαν σερί 11-0 για την ΑΕΚ που ανέτρεψε πλήρως την εικόνα προσπερνώντας με 67-68. Ο Προμηθέας ήταν άστοχος εντός παιδιάς όμως αλάνθαστος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Στα 1:20 για το φινάλε ο Λούντζης έκανε το 73-70 όμως στα 0:32 ο Ζήσης κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο και με 3/3 βολές ισοφάρισε σε 73-73. Ο Τζέριαν Γκραντ στα 12'' προσπέρασε και πάλι με 75-73, με τον Κατσίβελη να κερδίζει φάουλ στα 0:04. Αστόχησε στην πρώτη βολή, ενώ στη δεύτερη άλλαξε η κατοχή καθώς παίκτης της ΑΕΚ μπήκε αντικανονικά στη «ρακέτα». Στα 0:03 ο Γιαννόπουλος με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-32, 61-55, 77-73.