Οι πρώτοι αγώνες για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκα είχε συγκλονιστικά φινάλε. Ένα τρίποντο του Τζέι Σι Κάρολ χάρισε τη νίκη στη Ρεάλ Μαδρίτης επί της Μπάγερν Μονάχου, ενώ η Κούτσα Λαμποράλ επικράτησε στην παράταση της Αναντολού Εφές. Η Τσεντεβίτα «σόκαρε» το Μιλάνο καθώς επικράτησε της Αρμάνι.

Στη Μαδρίτη, η Μπάγερν Μονάχου έφτασε να προηγηθεί έως και με διαφορά δέκα πόντων στην τελευταία περίοδο, αλλά η Ρεάλ έκανε την ανατροπή. Ένα εύστοχο τρίποντο από τον Τζέι Σι Κάρολ (14π.), τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος χάρισε τη νίκη στους «Μαδριλένους» με 101-99, καθώς ο Κέι Σι Ρίβερς (15π.) δεν κατάφερε να απαντήσει στο ελεύθερο σουτ που βρήκε στην εκπνοή. Για τη Ρεάλ, Ρούντι Φερνάντεθ και Φελίπε Ρέγες πέτυχαν από 20 πόντους, ενώ ο Γιουλ σημείωσε 18. Η σπουδαία εμφάνιση του Ντζέντοβιτς (22π.) δεν είχε αντίκρισμα για τη γερμανική ομάδα που πήρε 21 πόντους από τον Ρένφρο.

Στην κορυφή του ομίλου παρέμεινε η Κίμκι έπειτα από την επιβλητική νίκη της επί της Στρασμπούρ με 88-62. Ο Ρώσοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκειά και στο τέλος της 3ης περιόδου προηγήθηκαν με 64-40 έχοντας τέσσερις παίκτες (Ράις 16π., Σβεντ 16π., Ντράγκιτς 15π. και Ντέιβις 11π.) με διψήφιο αριθμό πόντων. Να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με 11/48 τρίποντα. Για τους Γάλλους, ο Μάρντι Κόλινς σημείωσε 14 πόντους.

Φενέρμπαχτσε-Κίμκι

Συγκλονιστικός αγώνας έγινε στη Βιτόρια όπου η Κούτσα Λαμποράλ επικράτησε στην παράταση της Αναντολού Εφές με 92-90 έχοντας κορυφαίο τον Γιάννη Μπουρούση. Ο διεθνής σέντερ τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 11 ασίστ. Οι Τούρκοι έστειλαν τον αγώνα στην παράταση (81-81 κ.α.) με φόλοου του Μπράουν (15π.) σε νεκρό χρόνο. Στον έξτρα χρόνο, οι Βάσκοι ήταν πιο ψύχραιμοι παίρνοντας βοήθειες από τους Τζέιμς (16π.), Μπλάζιτς (14π.). Η Εφές βασίστηκε στην εξαιρετική απόδοση του Ερτέλ (26π.).
Μετά την Κωνσταντινούπολη, σειρά είχε το Μιλάνο.

Η Τσεντεβίτα μπήκε πλέον σε τροχιά πρόκρισης στην επόμενη φάση καθώς επικράτησε της Αρμάνι μέσα στο Μιλάνο με 68-77. Οι Κροάτες έκαναν επιμέρους σκορ 28-18 στην τελευταία περίοδο με κορυφαίους τους Μπίλαν (16π.), Ουάιτ (15π.). Για τους Ιταλούς που πλέον βρίσκονται στην τελευταία θέση μαζί με τη Λιμόζ, ο Τζεντίλε σημείωσε 19 πόντους και ο Σιμόν 14 πόντους.

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Κούτσα Λαμποράλ-Εφές 92-90 παρ. (81-81 κ.α.)

Παναθηναϊκός-Ζαλγκίρις Κ.

Η Μπάμπεργκ πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στην τελευταία περίοδο και επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 77-66 στη Γερμανία. Η ομάδα του Νίκου Ζήση (10π.) έκανε επιμέρους σκορ 26-9 στην τελευταία περίοδο και συνάμα σημαντικό βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση. Τάις (16π.) και Γουαναμέικερ (15π.) ηγήθηκαν στο σκοράρισμα για τους Γερμανούς ενώ ο Μέλι τελείωσε τον αγώνα με 10 ασίστ. Η Μακάμπι έχει μόλις μία νίκη έπειτα από τέσσερις αγώνες και πήρε 19 πόντους από τον Ντέβιν Σμιθ.

Στην Τουρκία, η Νταρουσάφακα δεν άντεξε το πολύ υψηλό επίπεδο της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και κατ’ επέκταση ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκανε επιμέρους σκορ 23-10 και τελικώς έφθασε στη νίκη με 75-80 αν και προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 20 πόντων. Ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν ο ηγέτης των Ρώσων με 22 πόντους και εννιά ασίστ, 19 πρόσθεσε ο ΝτεΚολό. Για την τουρκική ομάδα, ο Χάρανγκόντι σημείωσε 18 πόντους.