Την τρίτη του νίκη στη φετινή Betshop Basket League πανηγύρισε το Λαύριο Aegean Cargo που έκανε την ανατροπή στην τελευταία περίοδο και επικράτησε στην έδρα του τού Κολοσσού H Hotels με 74-70.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως στο τέλος οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερες επιλογές και έφτασαν στην επικράτηση.

Οι γηπεδούχοι σημείωσαν το πρώτο καλάθι του αγώνα όμως η συνέχεια άνηκε στην ομάδα της Ρόδου, που τρέχοντας ένα σερί 12-0 προηγήθηκε στο 4' με 12-2. Η απάντηση του Λαυρίου Megabolt ήταν ένα επιμέρους 8-2 με το οποίο μείωσε σε 10-14 στο 7'. Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου ωστόσο βρήκε του φιλοξενούμενους στο 5 (14-19).

Ο Μέλσον με έξι προσωπικούς του πόντους στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου μείωσε για το Λαύριο Aegean Cargo σε 20-23 όμως ο Πίνκστον διατήρησε το προβάδισμα για τον Κολοσσό H Hotels. Στο 17' ο Ντορόν Λαμπ με γκολ φάουλ σε τρίποντο αλλά και ένα λέι απ έβαλε μπροστά στο σκορ της ομάδα του Λαυρίου με 32-31. Οι φιλοξενούμενοι όμως ανέκτησαν το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 35-34.

Οι Άσκα και Γκιμπς με τρίποντα διατήρησαν το προβάδισμα του Κολοσσού (36-41)  με το Λαύριο Aegean Cargo όμως να τρέχει ένα μικρό σερί 5-0 και να ισοφαρίζει (41-41) στο 23'. Τρία λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου ο Μέλσον με 2/2 βολές έβαλε και πάλι μπροστά το Λαύριο Aegean Cargo με 49-47 αλλά η «απάντηση» του Κολοσσού ήταν ένα σερί 7-0 που του έδωσε το προβάδισμα με 54-49, ενώ διατήρησε το προβάδισμα ως και το τέλος της περιόδου (52-55).

Για ένα περίπου πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόνο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν προβάδισμα με 63-58 με καλάθι του Λαμπ. Ο Πίνκστον και ο Μπράουνινγκ ήταν εύστοχοι έξω από τα 6,75μ. με τον Κολοσσό να προσπερνά και πάλι με 63-64. Μιλόσεβιτς και Μέλσον όμως άλλαξαν και πάλι τις ισορροπίες με το Λαύριο να προηγείται με 67-64, ενώ και πάλι ο Λαμπ στα 45'' έκανε το 69-66. Ο Πίνκστον πήγε στη γραμμή των βολών στα 39'' και με 1/2 μείωσε σε 69-67. Στα 29'' ο τεχνικός των φιλοξενούμενων τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή, όμως ο Λαμπ ήταν άστοχος από τη γραμμή. Ο ίδιος όμως ήταν εύστοχος σε τρίποντο στα 25'' (72-67) όμως το ίδιο συνέβη και με τον Μπάουνινγκ στα 15'' (72-70). Ο Περράκης στα 5'' πήγε στις βολές και ήταν εύστοχο γράφοντας το τελικό 74-70!

Να σημειωθεί πως ο τεχνικός του Λαυρίου Aegean Cargo Χρήστος Σερέλης βρέθηκε στον πάγκο αλλά προερχόταν από χειρουργική επέμβαση μέσα στην εβδομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 34-35, 52-55, 74-70

Νίκος Βετούλας (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Θεωρώ ότι έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι, ανταγωνιστικό που κρίθηκε στην λεπτομέρεια. Η άποψη είναι πως ήμασταν καλύτεροι κατά την μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού αλλά δεν ήμασταν τυχεροί ή πιο αποφασιστικοί στα τελειώματα ώστε να πάρουμε ένα πιο καθαρό προβάδισμα. Ένα παιχνίδι που θεωρώ πως τα παιδιά έδωσαν το 100% παλέψανε πραγματικά και παίξανε πολύ καλά σαν ομάδα και τους αξίζουν συγχαρητήρια, σίγουρα η βελτίωση των λεπτομερειών είναι αυτή που θα κάνει την διαφορά, άλλα λάθη κάνουμε εμείς και τα λήγουμε και άλλα όχι, από εκεί και πέρα η συνέχεια είναι δύσκολη, καλή συνέχεια και συγχαρητήρια στο Λαύριο και προχωράμε».

Σάκης Παραλίκας (βοηθός προπονητή Λαυρίου Aegean Cargo): «Ξεκινήσαμε πάρα πολύ νευρικά το παιχνίδι, δεν ξέρω για ποιον λόγο ακριβώς με αποτέλεσμα να χάσουμε την ψυχραιμία μας να χάσουμε κάποια εύκολα καλάθια, το οποίο μας έφερε ακόμα περισσότερο εκνευρισμό και μέχρι να βρούμε λίγο τα πατήματα μας την αυτοπεποίθηση μας και την συγκέντρωση μας πέρασε λίγος χρόνος. Από ότι βλέπω από τα στατιστικά και από το παιχνίδι έχουμε 2 δεκάλεπτα που παίξαμε πάρα πολύ καλά στην άμυνα στο 2ο και στο 4ο δεκάλεπτο, τα οποία μας βάλανε στο 2ο δεκάλεπτο μέσα στο παιχνίδι και έληξε το πρώτο ημίχρονο ισοπαλία, και το δεύτερο ημίχρονο επειδή κερδίσαμε με το 4ο δεκάλεπτο από την άμυνα κυρίως καταφέραμε και κερδίσαμε το παιχνίδι.

Περιμέναμε από τον Κολοσσό ότι θα είναι ανταγωνιστικός είναι μία πάρα πολύ ομάδα και καλά δουλεμένη ομάδα από τον coach Βετούλα, ευτυχώς για εμάς κερδίσαμε γιατί η εβδομάδα όπως ξέρετε ήταν πάρα πολύ περίεργη με την απουσία του coach μας Χρήστου Σερέλη που έκανε ένα χειρουργείο και ευτυχώς ήταν μαζί μας έστω και με τα πολιτικά του στον πάγκο έδωσε πνοή, προχωράμε εμείς είμαστε μία νεανική ομάδα που βλέπουμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά έτσι θα κινηθούμε και τώρα».