Παρότι άρχισε πολύ καλά το παιχνίδι, η Εθνική ομάδα των παίδων υποχρεώθηκε σε “βαριά” ήττα για τη 2η αγωνιστική του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Κάουνας. Ηττήθηκε από τη διοργανώτρια Λιθουανία με 69-51.

Στα πρώτα τρία λεπτά του παιχνιδιού και με επτά προσωπικούς πόντους του Μωραίτη, η Εθνική μας προηγήθηκε με 7-2 ενώ στα μισά της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με 11-5. Ωστόσο οι γηπεδούχοι κράτησαν την ελληνική ομάδα χωρίς πόντο για 3:35, καταφέρνοντας να κάνουν σερί 8-0 και να προηγηθούν με 13-11 στο 8΄. Παίρνοντας 13 πόντους από τους παίκτες του πάγκου της, η Λιθουανία έκλεισε προηγούμενη την πρώτη περίοδο (17-13) με τον Ουλέσκας (3/3 τρ.) να αποτελεί τον μεγαλύτερο “πονοκέφαλο” της ελληνικής άμυνας.

Η δεύτερη περίοδος ήταν καταδικαστική για την Εθνική μας που στο πρώτο δίλεπτο είδε την αντίπαλο της να ξεφεύγει με επτά (22-15). Το παιχνίδι με τα τρίποντα δεν έδινε λύσεις στην ελληνική ομάδα (είχε πέντε συνεχόμενα άστοχα στο πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου) και σύντομα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (26-15 στο 15΄). Το επιμέρους 21-2 των Λιθουανών στο δεύτερο δεκάλεπτο, έριξε την Εθνική μας στο “καναβάτσο” (38-15).

Με την ψυχολογία τους στο ναδίρ, οι παίδες μας προσπάθησαν να βελτιώσουν το επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού τους αλλά στα μισά της τρίτης περιόδου τίποτα δεν είχε αλλάξει (47-25). Το υπόλοιπο του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 59-33 ενώ οι Λιθουανοί προηγήθηκαν ακόμη και με 29 πόντους (62-33) στο 31΄. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα απλώς περιόρισε την έκταση της ήττα του στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 38-15, 59-33, 69-51.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Μπακούτις 5, Βαϊτσιούνας 5, Ουλέσκας 18, Σαργκιούνας 5, Βελίτσκα 4, Ζίτκους, Κόζις 2, Μπαλτσιούνας 9, Κισούνας 6, Βασιλιάουσκας 8, Γιουοζάιτις 4, Λαβρινοβίτσιους 3.

ΕΛΛΑΔΑ: Γιανναράς 1, Μωραίτης 19 (8ρ, 4ασ.), Κάπρης 8, Καλαϊτζάκης 3, Δημητράκας, Ψαράς, Φωτόπουλος, Ντομπρογιάννης, Καμπουρίδης 2, Λιούνης 3, Μέλιος 6, Βλαγκόγιας 9 (6ρ.).