Με «όπλο» την άμυνα του και βρίσκοντας λύσεις από αρκετούς παίκτες του στην διάρκεια της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε της Μπαρτσελόνα (76-70) για την 8η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και έφτασε τις πέντε συνολικά νίκες.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν εξαιρετικός στην άμυνα στην μεγαλύτερη διάρκεια της συνάντησης, πιο μαχητικός και έβγαλε περισσότερη ενέργεια από την καταλανική ομάδα. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του «τριφυλλιού» είχε 10 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ από την Μπαρτσελόνα (16-6). Με την είσοδο των Λούκας Λεκαβίτσιους, Νίκου Παππά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε ένα ξέσπασμα και μετέτρεψε το 8-8 του 8’ σε 21-10 στο 12’ με τρίποντο του Θανάση Αντετοκούνμπο!

Με νέο ξέσπασμα και επιμέρους σκορ 7-2 στα τελευταία δυόμιση λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +9 (34-25). Το σκορ του πρώτου μέρους διαμόρφωσε με καλάθι στην εκπνοή ο Κιθ Λάνγκφορντ, που έκανε ακριβώς το ίδιο στην λήξη της τρίτης περίοδου (55-50)!

Με τρία τρίποντα του Κάιλ Κούριτς οι «Μπλαουγκράνα» ισοφάρισαν σε 42-42 στο 26’, αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με ηγέτη τον Νικ Καλάθη, που ήταν εκπληκτικός και στις δύο πλευρές του γηπέδου στο δεύτερο ημίχρονο, απάντησε με σερί 9-0 και ξέφυγε με 51-42 δύο λεπτά αργότερα.

Με τον Κώστα Μήτογλου να δίνει μεγάλη βοήθεια σε άμυνα και επίθεση, η «ομάδα του τριφυλλιού» ξέφυγε με 67-54, επτά λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης, αλλά στα τελευταία λεπτά χαλάρωσε και έχασε την ευκαιρία να νικήσει με διψήφια διαφορά.

Ο Κρις Σίνγκλετον χειροκροτήθηκε θερμά από το κοινό του Παναθηναϊκού στην επιστροφή του στο ΟΑΚΑ ως αντίπαλος μετά από δύο χρόνια παρουσίας στους «πράσινους».

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 34-25, 55-50, 76-70.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 14 (1), Λάνγκφορντ 8, Λάσμε 11 (1), Παπαπέτρου 6 (1), Παππάς 7, Γκιστ 5 (1), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 3 (1), Λοτζέσκι 8, Καλάθης 2 (9 ριμπ., 12 α.), Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 7 (1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 15, Πάνγκος 4, Ρίμπας 1, Σίνγκλετον 4, Μπλάζιτς, Σμιτς, Ερτέλ 12, Οριόλα 4, Κούριτς 17 (3), Κλαβέρ 7, Τόμιτς 6.