Σε ένα παιχνίδι που πήγαινε πόντο-πόντο στη μεγαλύτερη διάρκεια του, οι Κρητικοί επιβλήθηκαν της Ένωσης και έκαναν αποφασιστικής σημασίας βήμα για την 6η θέση, “ψαλιδίζοντας” από την άλλη πλευρά τις ελπίδες της ΑΕΚ για την 3η.

Η ΑΕΚ πήγε στο Ρέθυμνο με τον “αέρα” των έξι διαδοχικών νικών της όμως οι Κρητικοί πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις τους στη σεζόν, νίκησαν με 80-79 και έκαναν αποφασιστικής σημασίας βήμα για την κατάκτηση της 6ης θέσης στην κανονική περίοδο. Από την πλευρά της η “ένωση” έχασε μεγάλο μέρος των πιθανοτήτων της για την 3η θέση και θα “παλέψει” για την 4η.

Το παιχνίδι είχε αργό ρυθμό στα πρώτα λεπτά και στα μισά της πρώτης περιόδου, η ΑΕΚ είχε ισχνό προβάδισμα με 10-8. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο αλλά σταδιακά η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Το Ρέθυμνο Aegean βρήκε ρυθμό στα τελευταία τρία λεπτά της περιόδου για να προηγηθεί με 18-14 με τον Ρόλαντ Σάφτενααρ να σημειώνει 10 πόντους και να αποτελεί ένα άλυτο πρόβλημα για την άμυνα της ΑΕΚ. Ωστόσο η “ένωση” βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τους βασικούς της παίκτες, κατάφερε να προσπεράσει με 20-18 για να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 23-21.

Εχοντας βρει τον τρόπο να περιορίσει τον Σάφτενααρ και δεδομένου ότι το Ρέθυμνο Aegean αδυνατούσε να βρει σκορ από την περιφέρεια, η ΑΕΚ κατάφερε έπειτα από τρία λεπτά στη δεύτερη περίοδο να ξεφύγει με οχτώ πόντους (22-30). Οι γηπεδούχοι ωστόσο κατάφεραν να μην επιτρέψουν στην αντίπαλο τους να ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς (28-32 στο 14΄). Οι δύο ομάδες αφού “κόλλησαν” για λίγο στην επίθεση (στο 16΄ το σκορ ήταν 33-35) ανέβασαν ξανά “στροφές” και στο τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 44-41 παίρνοντας εννέα πόντους από τους Σάκοτα, Ινγκλις και οχτώ από τον Χέρστον ενώ ο Σάφτενααρ από την άλλη πλευρά ήταν ο μοναδικός εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών των γηπεδούχων με 16.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα επιχείρησε εκ νέου να ξεφύγει στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου προηγούμενη με 48-41 όμως το Ρέθυμνο Aegean είχε και πάλι τις “απαντήσεις” μειώνοντας στον πόντο (48-49 στο 23΄). Η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου. Η ΑΕΚ βρέθηκε στο +4 του 56-52 όμως στο 30΄ υπήρχε απόλυτη ισορροπία που αποτυπώνονταν στο ισόπαλο 60-60 (εννιά πόντοι από τον Χέρστον στο δεκάλεπτο).

Η ΑΕΚ εξακολουθούσε να κρατάει το προβάδισμα και έτσι το 64-64 του 32ου λεπτού έγινε 64-69 στο 34ο. Ο Μαλίκ Χέρστον ήταν “λίρα εκατό” στην επίθεση παίρνοντας συνήθως την καλύτερη απόφαση. Ηταν κατά κανόνα εύστοχος και χωρίς λάθη όμως οι Κρητικοί ήταν εφτάψυχοι! Το 66-71 στα μισά της τελευταίας περιόδου μετατράπηκε σε 72-71, τρία λεπτά πριν το τέλος και το παιχνίδι είχε εξελιχθεί σε θρίλερ.

Το Ρέθυμνο Aegean με τον Γιάννη Καλαμπόκη με τέσσερις σερί πόντους “έγραψε” το 74-71 και ένα λεπτό πριν το φινάλε το σκορ ήταν 78-76. Ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες προσπάθειες για να κάνει ο Καλαμπόκης με 2/2 βολές το 80-76 στα 47΄΄. Ο Μιλόσεβιτς είχε 1/2 από τη γραμμή στα 39΄΄ όμως η ΑΕΚ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Ουϊλμπέκιν μείωσε στο 80-79. Οι Κρητικοί έκαναν λάθος (5΄΄ στην επαναφορά) και στα 27΄΄η “ένωση” είχε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα. Ο Ουϊλμπέκιν πήρε την ευθύνη πάνω του όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει στα τελευταία δευτερόλεπτα και έτσι το Ρέθυμνο Aegean κράτησε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-44, 60-60, 80-79.

Ντράγκαν Σάκοτα: «Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο Aegean για τη νίκη. Αυτό που είδαμε γίνεται σπάνια, παίρνοντας 32 ριμπάουντ στο 2ο ημίχρονο. Από αυτά τα 32 τα 18 ήταν επιθετικά, χάνοντας το ματς με 1 πόντο. Αυτό το θεωρώ αυτοκτονία. Για μένα το παιχνίδι κρίθηκε με την τεχνική ποινή του Μενσά – Μπονσού. Εκεί που είχαμε το προβάδισμα το χάσαμε. Στο 1ο ημίχρονο τα ελέγξαμε όλα (τα ριμπάουντ), στο 2ο ημίχρονο δεν υπάρχει κάποια εξήγηση».

Νώντας Παπαντωνίου: «Είναι μία κακή ήττα για μας. Θέλαμε πολύ αυτό το παιχνίδι. Είχαμε προετοιμαστεί όλη αυτή την εβδομάδα πάρα πολύ καλά για να σταματήσουμε τα δυνατά σημεία του Ρέθυμνο Aegean. «Κλείδωσαν» τα επιθετικά ριμπάουντ. Στο 2ο ημίχρονο είχαν παραπάνω επιθέσεις από μας και δεν ελέγξαμε τα ριμπάουντ. Αυτό ήταν ένα πλήγμα. Δεν ακολουθήσαμε τις οδηγίες σωστά. Πρέπει να συνεχίσουμε γιατί ακολουθεί ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για μας. Πρέπει να βελτιωθούμε γιατί η συνέχεια γίνεται δύσκολη και οι απαιτήσεις είναι υψηλές. Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο Aegean. Άξιζε περισσότερο τη νίκη».

Θανάσης Σκουρτόπουλος: «Σήμερα είναι μία μεγάλη βραδιά για μας. Μεγάλη νίκη. Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Όπως είπα στα παιδιά στα αποδυτήρια, έκαναν μία νίκη καρδιάς. Τα τεχνικά ζητήματα πάνε σε δεύτερη μοίρα. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ και στην πορεία που κάνει. Σήμερα νομίζω είδαμε ένα εκπληκτικό παιχνίδι. Στο τέλος παραλίγο να αυτοκτονήσουμε. Νομίζω ότι στην έδρα μας όλες τις μεγάλες ομάδες τις παλέψαμε πολύ καλά. Απλά σήμερα αυτό που έκανε την διαφορά ήταν τα ριμπάουντ. Δώσαμε μεγάλες μάχες και σήμερα κερδίσαμε πράγματα από τα ριμπάουντ. Γιατί και στο προηγούμενο παιχνίδι είχαμε 18 επιθετικά αλλά μόνο 3 πόντους μέσα στην Ρόδο. Συνεχίζουμε. Έχουμε άλλα δύο παιχνίδια. Θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο δυνατό. Στόχος μας ήταν τα πλέι οφ και από εκεί και πέρα ότι καλύτερο έρθει. Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας συμπαραστάθηκε, γιατί η ΑΕΚ όπως είδατε έχει μαζέψει οπαδούς που δημιουργούν εκπληκτική ατμόσφαιρα, κάνοντας πιο δύσκολο το παιχνίδι στις πιο κρίσιμες στιγμές. Εύχομαι καλή συνέχεια».

Γιάννης Καλαμπόκης: «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες γιατί σήμερα παρουσίασαν ένα πολύ ωραίο θέαμα για τον κόσμο που ήταν στο γήπεδο, ο οποίος είχε εξαιρετική συμπεριφορά. Όσο φτάνουμε προς το τέλος του πρωταθλήματος, οι ομάδες έχουν πολύ υψηλό κίνητρο. Η ΑΕΚ στον β’ γύρο κάνει εντυπωσιακή πορεία. Για μας ήταν μία πρόκληση το ματς αυτό, αφού είχαμε χάσει ήδη δύο φορές από την ΑΕΚ. Σήμερα ήμασταν απόλυτα συγκεντρωμένοι. Θεωρώ ότι με αυτήν την εμφάνιση κλείσαμε μία κακή παρένθεση, μικρή βέβαια, που ανοίξαμε την προηγούμενη αγωνιστική. Οι μεγάλες διακοπές δεν μας ευνοούν. Πρέπει να συνεχίσουμε με την ίδια αποφασιστικότητα και διάθεση και στο επόμενο παιχνίδι, προκειμένου να γίνει πιο ρεαλιστικό το «βήμα» για την εξάδα».