Την πρώτη νίκη του μετά την επιστροφή του στα «σαλόνια του ελληνικού μπάσκετ» πέτυχε ο Ιωνικός Νίκαιας Affidea στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν» («κεκλεισμένων των θυρών» λόγω τιμωρίας) επί του ΠΑΟΚ (83-66) εκμεταλλευόμενος το μεγαλύτερο «βάθος» του ρόστερ του, με επιμέρους σκορ 20-4 στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ελληνική «υπογραφή»: Πρώτοι σκόρερ του ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (22 πόντοι με 7/12 σουτ εντός πεδιάς) και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (16 πόντοι με 6/12 σουτ εντός πεδιάς).

Τους Μαυροκεφαλίδη, Χαραλαμπόπουλο ακολούθησε σε απόδοση ο Τζαμάλ Τζόουνς, την περασμένη σεζόν παίκτης του «Δικέφαλου του Βορρά». Ο 26χρονος Αμερικανός φόργουορντ σκόραρε 15 πόντους με 2/4 τρίποντα, και μοίρασε 6 ασίστ.

Από τον ΠΑΟΚ ο Άνταμ Σμιθ, που πέτυχε 18 πόντους, προσπάθησε περισσότερο. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πέντε παραπάνω λάθη (11-6) από τον Ιωνικό Affidea.

Η ομάδα της Νίκαιας με 6 πόντους του Μαυροκεφαλίδη, προηγήθηκε με 14-6 στο πρώτο πεντάλεπτο. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» αντέδρασε με πέντε σερί πόντους και μια βολή του Ζήση Σαρικόπουλου και μείωσε στο καλάθι (14-12) δύο λεπτά αργότερα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα του ΠΑΟΚ (21-20), ύστερα από σερί 7-0 με τρίποντο του Άαρον Μπεστ στα τελευταία 1’ και 14’’ της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν το δεύτερο δεκάλεπτο διευρύνοντας την διαφορά στους 6 (26-20) με καλάθι του Νόουλς και νέο σουτ, έξω από τα 6,75 μέτρα του Μπεστ.

Ο Ιωνικός Affidea απάντησε με σερί 13-0 σε διάστημα λιγότερο των δύο λεπτών και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Τζόουνς. Σερί που τον έφερε να προηγείται με 8 πόντους (36-28) στο 15’. Με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γιάννη Δημάκου, η ομάδα της Νίκαιας ξέφυγε και με 9 (42-33) με 1’ και 48’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με νέο τρίποντο του Μπεστ και καλάθι του Σαρικόπουλου, ο «Δικέφαλος του Βορρά» μείωσε την απόσταση στους πέντε (43-38) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με δύο νέα καλάθια του Σαρικόπουλου, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο (46-45) στα πρώτα ενάμιση λεπτά του δεύτερου μέρους και με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Σμιθ ισοφάρισαν σε 48-48 στο 23’.

Ο Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο και ο Χαραλαμπόπουλος με καλάθι στο τρανζίσιον, έφεραν τον Ιωνικό Affidea ξανά μπροστά στο σκορ (53-48 στο 24’). Με τέσσερις σερί πόντους του Τζόουνς, η ομάδα της Νίκαιας, προηγήθηκε και με 7 (60-53), 2’ και 56’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, όμως, ο ΠΑΟΚ με έξι πόντους του Σμιθ μείωσε στον πόντο (63-62) στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Με σερί 7-0 σε διάστημα δύο λεπτών και με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Χαραλαμπόπουλου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 8 (72-64) στο 34’. Από το 36’ έως το τέλος της συνάντησης σκόραρε μόνο ο Ιωνικός Affidea και με έξι σερί πόντους του Χαραλαμπόπουλου, ένα τρίποντο του Τζόουνς και καλάθι του Μαυροκεφαλίδη διαμορφώθηκε το τελικό 83-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-38, 63-62, 83-66.

Κώστας Φλεβαράκης (προπονητής ΠΑΟΚ): «Ήταν ένα παιχνίδι απέναντι σε μία ομάδα, που ήρθε πάρα πολύ αποφασιστικά για να πάρει τη νίκη. Το έδειξε από την αρχή, μπήκε πολύ δυναμικά σε κάθε κατοχή. Δεν μπορώ να πω ότι εμείς δεν αντεπεξήλθαμε, τουλάχιστον στα πρώτα 30 λεπτά. Για κάποια παιδιά, ήταν πρωτόγνωρο το ότι δεν αντιμετωπίστηκαν με τον ίδιο τρόπο οι κατοχές και οι επαφές μες στο παιχνίδι.

Προσπαθήσαμε, παλέψαμε. Όταν όμως ήμασταν στον πόντο, κάπου μας εγκατέλειψαν οι δυνάμεις μας και στο τέλος δυστυχώς παρατήσαμε ένα παιχνίδι, το οποίο δεν θα έπρεπε. Ίσως αδικήσαμε την συνολική προσπάθεια που κάναμε μέχρι εκείνη τη στιγμή. Η κούραση και η έλλειψη ετοιμότητας, στο βαθμό που θα θέλαμε, έπαιξαν το ρόλο τους. Θα συνεχίσουμε όμως και θα χρησιμοποιήσουμε αυτό το παιχνίδι για τη συνέχεια.

Το μόνο παράπονο είναι ότι στα τελευταία πέντε λεπτά έπρεπε να συνεχίσουμε να παλεύουμε μέχρι τέλους. Συγχαρητήρια στον Ιωνικό Νικαίας Affidea για τη νίκη, εύχομαι καλή συνέχεια. Είναι μια ομάδα με πολύ γεμάτο ρόστερ και νομίζω ότι θα έχει πολύ καλή πορεία στο πρωτάθλημα. Εμείς τώρα θα ετοιμαστούμε για το πρώτο μας ευρωπαϊκό παιχνίδι στο Basketball Champions League, την Τρίτη».

Νίκος Βετούλας (προπονητής Ιωνικού Affidea): «Ήταν ένας ιστορικός αγώνας για την ομάδα του Ιωνικού Νικαίας Affidea. Πέτυχε την πρώτη νίκη στην κορυφαία κατηγορία μετά από 32 χρόνια και σίγουρα αυτό είναι ένα ευχάριστο γεγονός.

Όσον αφορά στο παιχνίδι, ήταν δύσκολο, δεδομένης της πίεσης που υπήρχε στα παιδιά λόγω των άσχημων αποτελεσμάτων που είχαν προηγηθεί. Στο τέλος, η ενέργεια και η διάθεση για τη νίκη ήταν τα κλειδιά, ώστε να καταφέρουμε να την επιτύχουμε.

Είμαστε μία φύσει επιθετική ομάδα, με μεγάλο ταλέντο στην επίθεση και θα πρέπει να καταφέρουμε να γίνουμε και πιο συμπαγείς στην άμυνα, όπως ήμασταν στο τέταρτο δεκάλεπτο. Θεωρώ ότι στη διάρκεια του παιχνιδιού δείξαμε αρετές και μειονεκτήματα.

Στη συνέχεια θέλουμε να βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο, ώστε στο τέλος η ομάδα να φτάσει στις νίκες που χρειάζεται για να πετύχει τον στόχο της. Συγχαρητήρια στα παιδιά και σε όλους όσοι δουλεύουν για την ομάδα».