Ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα και με «καυτή» την περιφέρεια του (Κώστας Βασιλειάδης 26 πόντοι με 3/6 τρίποντα, Ουίλιαμ Χάτσερ 17 πόντοι με 3/6 τρίποντα και 5 ασίστ και Μιλένκο Τέπιτς 10 πόντοι με 1/2 τρίποντα και 8 ριμπάουντ), νίκησε στο «Παλατάκι» την Λιέτουβος Ρίτας με 81-76 για την πέμπτη αγωνιστική της κανονικής περιόδου του Eurocup.

Με την αποψινή νίκη ύστερα από ανατροπή στην τελευταία περίοδο, ο «Δικέφαλος» διατήρησε «ζωντανές» τις ελπίδες του «Δικέφαλου» για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.Ο ΠΑΟΚ άρχισε πολύ καλά την αναμέτρηση και στο πρώτο δεκάλεπτο κυριάρχησε (26-12) με πρωταγωνιστές τους Βασιλειάδη, Χάτσερ και τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη.

Στην δεύτερη περίοδο η Λιέτουβος Ρίτας ανέβασε την πίεση στην άμυνα της, δυσκόλεψε την κυκλοφορία της μπάλας του «Δικέφαλου» και τον οδήγησε σε λάθη με συνέπεια η διαφορά να μειωθεί στους 4 (33-29) και στους 6 (38-22) λίγο πριν το τέλος το πρώτου ημιχρόνου.

Η αντεπίθεση της λιθουανικής ομάδας συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο και η Λιέτουβος Ρίτας με πρωταγωνιστή τον Ντειβίντας Γκαίλιους προσπέρασε (55-53) με ένα λεπτό να απομένει για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Η Λιέτουβος ξέφυγε και με 6 (61-55) 9' και 8'' πριν την λήξη της συνάντησης, αλλά ο ΠΑΟΚ με τέσσερα τρίποντα των Τέπιτς, Χάτσερ, Μάρκοβιτς και Βασιλειάδη, ανέτρεψε το προβάδισμα της λιθουανικής ομάδας και προηγήθηκε με 69-65 με 4' και 17'' να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Με νέο τρίποντο του Βαγγέλη Μαργαρίτη, ο «Δικέφαλος» ξέφυγε με 5 (72-67) 2' και 45'' πριν την λήξη της αναμέτρησης και με σερί 5-0 με καλάθι του Χάτσερ, δύο βολές του Βασιλειάδη και βολή του Τέπιτς, «καθάρισε» την υπόθεση νίκη προηγούμενος με 79-73 με 16'' να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 26-12, 40-33, 55-57, 81-76.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 10 (1 τρ., 8 ριμπ.), Βασιλειάδης 26 (3 τρ., 8 ριμπ), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 3 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 7 (1), Σχορτανίτης 8, Ντούβνιακ 3 (1), Μάρκοβιτς 5 (1), Χάτσερ 17 (3τρ., 5 ασ).

ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ (Νικόλα): Γιουσκεβίτσιους 2, Λουκάουσκις 2, Λαπροβιτόλα 10 (1τρ., 6 ριμπ. 5 ασ), Λαβρίνοβιτς 13 (1 τρ. 10 ριμπ), Γκαΐλιους 17 (3 τρ. 5 ριμπ), Ορελίκ 9 (1), Γιαναβίτσιους 5 (1), Καβαλιάουσκας 2, Ρανκάουσκας 8 (2), Γιουσίκας 2, Γιεντράιτις 6.