Τρέχοντας ένα σερί 10-0 στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα η ΑΕΚ επικράτησε με 74-66 της Μπούργος στο ΟΑΚΑ για την 5η αγωνιστική του Basketball Champions League. Η ελληνική ομάδα που είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Κιθ Λάνγκφορντ (30π.) έφτασε το 4-1 στον όμιλο και «έπιασε» στην πρώτη θέση την Χαποελ Ιερουσαλήμ.

Η ισπανική ομάδα κατάφερε στην τελευταία περίοδο να ανατρέψει το παιχνίδι όμως η ΑΕΚ με τα τρίποντα των Γκίκα και Λανγκφορντ να βάζουν τις βάσεις, έτρεξε σερί 10-0 που της έδωσε τη νίκη. Αξίζει ωστόσο να σημειωθεί πως η ΑΕΚ κράτησε την Μπούργος 24 πόντους κάτω από τον επιθετικό της μέσο όρο στη διοργάνωση!

Ο Κιθ Λάνγκφορμτ ήταν ο παίκτης κλειδί τελειώνοντας με 30 πόντους έχοντας 3/3 βολές, 6/9 δίποντα και 5/9 τρίποντα. Επίσης πρέπει να σημειωθεί πως ντεμπούτο με τα «κιτρινόμαυρα» έκανε και ο Μάριο Τσάλμερς που αγωνίστηκε για 5'49''.

Η ΑΕΚ αν και πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα, είδε τους Ισπανούς να επιστρέφουν και να ισοφαρίζουν (16-16). Ωστόσο έτρεξε σερί 12-0 ξεφεύγοντας με 28-16 πριν η Μπούργος μειώσει σε 28-19 στο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ανέβασαν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με +9 (42-33).

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό η ΑΕ διατήρησε το προβάδισμά και παρότι η Μπούργος μείωσε σε 55-50 πήγε και πάλι στο +8 στο 30'. Οι ισπανοί ωστόσο μπήκαν πιο δυνατά στην τελευταία περίοδο. Ροκάνισαν τη διαφορά, ισοφάρισαν στο 35' σε 62-62 ενώ προσπέρασαν και με 64-62. Το τρίποντο του Γκίκα στο 38' έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ΑΕΚ (67-66) που με το σερί που έτρεξε έφτασε στην επικράτηση.

Tα δεκάλεπτα: 28-19, 42-33, 58-50, 74-66.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γκίκας 5 (1), Λάνγκφορντ 30 (5), Ματσιούλις 7 (1), Σαντ Ρος 12 (1), Σλότερ 5, Τσάλμερς 2 , Χρυσικόπουλος 2, Γιαννόπουλος 3 (1), Γιάνκοβιτς Στ. 8 (2), Κακλαμανάκης, Μαυροειδής.

ΜΠΟΥΡΓΟΣ (Πενιαρόγια): Μπενίτε 6, Κλαρκ 7, Φιτιπάλντο 12 (2), Χούσκιτς 10, ΜακΦάντεν 11 (1), Μπάσας 11 (1), Λίμα 2, Σάλβο, Τοκότο 2, Βέγκα 5 (1).