Οι απουσίες (σ. σ,. Πρίντεζης, Λοτζέσκι, Γιανγκ, Μιλουτίνοφ) δεν λυγίζουν τον Ολυμπιακό που επικράτησε της Κούτσα Λαμποράλ με 59-52 για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και αγκάλιασε την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο. Οι Πειραιώτες έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, αλλά είδαν τον Βασίλη Σπανούλη να αποχωρεί στο 35’ λόγω τραυματισμού!

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Για μια ακόμη φορά, η άμυνά του ήταν η πηγή δημιουργίας στην επίθεση καθώς μέσα από την πίεση είχε το κλέψιμο της μπάλας και ανάγκασε την Κούτσα Λαμποράλ σε πολλά λάθη. Προηγήθηκε με 9-0 μετά τη συμπλήρωση των πρώτων τριών λεπτών, ενώ η διαφορά έφτασε και στο +11 (12-1) λίγο πριν «κλείσει» το πρώτο πεντάλεπτο.

Αντιθέτως, στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε τέσσερα λάθη, ήταν αναποτελεσματική στα σουτ με συνέπεια να μείνει άποντη. Είχε όμως σταθερή την άμυνά της. Χαρακτηριστικό στατιστικό στοιχείο ήταν τα 17 λάθη των δύο ομάδων εκ των οποίων τα 11 ήταν της Λαμποράλ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 12-6.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά στη δεύτερη περίοδο καθώς με επιμέρους σκορ 9-4 προηγήθηκε με 31-20 (13:30) παρότι διατήρησε πολύ χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα (1/8 σουτ). Μπλάζιτς (9π.) και Μπουρούσης (7π.) προσπάθησαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις επιστροφής της Κούτσα Λαμποράλ στο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 23-19 στα μισά της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε υποδειγματικά. Με επιμέρους σκορ 11-2 ανέβασε και πάλι τη διαφορά στα επίπεδα των 13 πόντων (34-21, 19’), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 36-22.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο. Δεν είχε τις λύσεις στην επίθεση, αμυντικά όμως ήταν αποτελεσματικός κρατώντας την Κούτσα Λαμποράλ στους έξι πόντους έπειτα από έξι αγωνιστικά λεπτά (44-28). Η ελληνική ομάδα κατάφερε να κλειδώσει τους Τζέιμς, Κοζέρ, Ανταμς, όχι όμως τον Γιάννη Μπουρούση. Με κύριο εκφραστή τον Ελληνα σέντερ, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 0-11 σερί και κατέβασαν τη διαφορά στα επίπεδα των πέντε πόντων (44-39), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 46-39 έπειτα από καλάθι του Μιχάλη Τσαϊρέλη.

Η άμυνα του Ολυμπιακού διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα, επιθετικά όμως δεν κατάφερε να λύσει το πρόβλημά του. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στην Κούτσα Λαμποράλ να μειώσει στο καλάθι (49-47, 34’). Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Βασίλης Σπανούλης αποχώρησε λόγω τραυματισμού λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου. Ο Ολυμπιακός μπήκε στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα με αέρα πέντε πόντων (54-49) έπειτα από τρίποντο του Μάντζαρη. Ενα ακόμη από τον Γιάννη Αθηναίου (57-51, 38’) έδωσε ασφάλεια στην ελληνική ομάδα που «κλείδωσε» τη νίκη με καλάθι του Ντι Τζέι Στρόμπερι (59-52) 36 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει με διαφορά μεγαλύτερη των επτά πόντων ώστε να έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Δεκάλεπτα: 12-6, 36-22, 46-39, 59-52.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 8, Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 10, Στρόμπερι 6, Τσαϊρέλης 2, Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 9 (2), Χάκετ 6, Αθηναίου 6 (1).

ΚΟΥΤΣΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Περάσοβιτς): Τζέιμς, Κοζέρ 2, Πλάνινιτς, Σενγκέιλα, Χάνγκα 6, Μπουρούσης 16, Μπλάζιτς 11 (1), Ντιόπ 1, Τιλί, Ανταμς 11 (1), Κορμπάχο 5 (1).