Λουκάς, όπως λέμε Ντάνκαν... Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έκανε το παιχνίδι της χρονιάς απέναντι στον ΠΑΟΚ και ο Παναθηναϊκός, πετώντας από ...χίλια κύματα, κατάφερε να νικήσει την εξαιρετική ομάδα της Θεσσαλονίκης με σκορ 89-83, για να κάνει έτσι το 1-0 στον ημιτελικό των πλέι οφς της Α1. Ο Λουκάς, πάντως, έμοιαζε με ...Ντάνκαν καθώς πέτυχε 32 πόντους μα κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο, πήρε 10 ριμπάουντ και ...τρέλανε το σύστημα αξιολόγησης φτάνοντας στους 47 βαθμούς! Η καλή ημέρα φαίνεται από το πρωί και ο ΠΑΟΚ από πολύ νωρίς έδειξε ότι δεν έιχε έρθει για τουρισμό στην Αθήνα. Τσαϊρέλης, Χαραλαμπίδης και Μπόγρης από με τους εξαιρετικούς αμερικανούς Πέιν και Ντι Τζέι Κούπερ έκαναν φοβερή πρώτη περίοδο, εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στην λήξη της πρώτης περιόδου με σκορ 21-31. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού δεν άργησε να έλθει. Διαμαντίδης και Μαυροκεφαλίδης πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και οι πράσινοι μείωσαν σε 31-35. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν πανικοβλήθηκαν και με Τσόχλα, Μαργαρίτη, Χαραλαμπίδη ανέβασαν εκ νέου την διαφορά (38-46). Το ημίχρονο έκλεισε με τον Διαμαντίδη να μειώνει στην εκπνοή με απίθανο καλάθι σε 45-49. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός με τους Γκιστ, Ούκιτς και Λάσμε να δίνουν λύσεις επιθετικά, αλλά και να πιέζουν στην άμυνα πήρε το προβάδισμα με 57-53 και λόγο αργότερα με 61-56! Ο ΠΑΟΚ, όμως, όρθωσε και πάλι το ανάστημα του. Με κορυφαίο τον Μπόγρη πέρασε και πάλι μπροστά και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Δικέφαλο να προηγείται με 65-66. Στο τέταρτο δεκάλεπτο έσπασαν καρδιές. Ο Φώτσης ιςοφάριςε με τρίποντο σε 70-70. Ο Πέιν σκόραρε μετά από ώρα στο 33’ και έκανε το σκορ 72-74. Ένα λεπτό αργότερα ο Μαυροκεφαλίδης με βολές ισοφάρισε σε 74-74, και επίσης με βολές του Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα (76-74). Ο Ματσιούλις με τρίποντο από την γωνία έκανε το 79-76 υπέρ των γηπεδούχων, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε πάντα τις απαραίτητες απαντήσεις. Τελικά, με το σκορ στο 81-81 ο Αντώνης Φώτσης με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, 55 δεύτερα πριν το τέλος, έδωσε «ανάσα» τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (85-81). Ο Τσαϊρέλης μείωσε με βολές, όμως ο Μαυροκεφαλίδης έδωσε και πάλι λύση για την ομάδα του, κάνοντας το 87-83, 34 δεύτερα πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να ανατρέψει εκ νέου την κατάσταση, με τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει με το «δεξί» την σειρά με σκορ 89-83. Τα δεκάλεπτα: 21-31, 45-49, 65-66, 89-83.