Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο Μιλάνο στο -6, επτά λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης, αλλά με επιμέρους σκορ 17-6, μεγάλα καλάθια των Βασίλη Σπανούλη, Γιώργου Πρίντεζη και την σημαντική συμβολή του Πάτρικ Γιάνγκ «δραπέτευσε» με τους δύο βαθμούς (71-66 την Αρμάνι).

Για την ομάδα του Πειραιά η αποψινή, ήταν η δεύτερη νίκη στις πρώτες τρεις αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και για τον Β’ Όμιλο.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να σταματήσει τον γρήγορο ρυθμό και την κυκλοφορία της μπάλας της Αρμάνι και ειδικά τον Αλεσάντρο Τζεντίλε, που σκόραρε σε αυτό το διάστημα, 9 πόντους, ενώ έδωσε και 3 ασίστ. Παράλληλα στην επίθεση έκανε εύκολα λάθη και ήταν άστοχος έξω από τα 6,75 μέτρα (2/6 τρίποντα), σε αντίθεση με την ιταλική ομάδα (4/7). Έτσι μετά το 12-0 και το 14-11 υπέρ της ομάδας του Πειραιά στα μέσα της πρώτης περιόδου, η Αρμάνι με επιμέρους σκορ 8-1 προηγήθηκε με 19-15 στο 7’ και τελείωσε το δεκάλεπτο στο +3 (23-20).

Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε αμυντικά στην δεύτερη περίοδο με την συμβολή του Ντι Τζέι Στρόμπερι και με σερί 7-0 που άρχισε με ποστάρισμα του Ντάνιελ Χάκετ, προσπέρασε με 29-25 λίγο πριν το 13’. Οι «ερυθρόλευκοι» στην επίθεση πέρασαν την μπάλα μέσα στην ρακέτα και με σερί 5-0, ξέφυγαν με 34-27 με 4’ και 24’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με καλάθι του Όλιβερ Λαφαγιέτ και τρίποντο του Τσαρλς Τζένκινς η Αρμάνι ισοφάρισε σε 37-37 2’ και 15’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους εκμεταλλευόμενη την αστοχία από μακριά του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Πειραιά, ωστόσο, μετά από καλάθι του Χάντερ με 42’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα στο σκορ (39-37).

Ο Ολυμπιακός με την… συνταγή της δεύτερης περιόδου καλή άμυνα και επιθέσεις μέσα από την ρακέτα και με σερί 7-0 με γκολ φάουλ του Πάτρικ Γιάνγκ ξέφυγε με 47-41 5’ και 8’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Λάθη στην επίθεση και άστοχα τρίποντα της ομάδας του Πειραιά έδωσαν την ευκαιρία στον Αρμάνι Μιλάνο να πλησιάσει στον πόντο (49-48) με τρίποντο του Κρούνοσλαβ Σιμόν με 2' και 30'' να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός χωρίς δημιουργία στην επίθεση του, με τον Σπανούλη στον πάγκο, δεν μπόρεσε να αντιδράσει και οι γηπεδούχοι με νέο τρίποντο του Σιμόν 6'' πριν την λήξη του δεκάλεπτου, τελείωσαν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα (54-52).

Με βολή του Σιμόν και καλάθι του Τζεντίλε, η Αρμάνι άνοιξε την διαφορά (57-52) στο πρώτο δίλεπτο του τελευταίου δεκάλεπτου. Με τρίποντο του Τζεντίλε η ιταλική ομάδα προηγήθηκε και με 6 πόντους (60-54) 7' και 19'' πριν την λήξη του ματς. Σε αυτό το κρίσιμο σημείο, ο Ολυμπιακός αντέδρασε ψύχραιμα και δυναμικά. Δεν επέτρεψε στην Αρμάνι να σκοράρει για περισσότερα από πέντε λεπτά και με 10 αναπάντητους με δύο τρίποντα των Σπανούλη, Πριντέζη και τέσσερις πόντους του Γιάνγκ, προσπέρασε με 64-60 με 3' και 1'' να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Με δύο σερί καλάθια των Σιμόν, Τζεντίλε, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (64-64) 1' και 21'' πριν το τέλος του ματς, αλλά ο Σπανούλης με δύσκολο καλάθι υπό πίεση έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Πειραιά (66-64) με 58'' να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Ο Σιμόν αστόχησε σε λέι απ 42'' πριν το τέλος, ο Μάντζαρης αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Λοτζέσκι μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Πρίντεζης... σφράγισε την νίκη του Ολυμπιακού (68-64) με 9'' να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Tα δεκάλεπτα: 23-20, 37-39, 54-52, 66-71.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Ρέπεσα): ΜακΛίν 2, Λαφαγέτ 5 (1), Τζεντίλε 24 (2), Τσερέλα, Μάτσβαν 9 (1), Τζένκινς 8 (2), Χούμελ 3 (1), Μπάρατς 1, Λαουάλ 3, Σίμον 11 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 18 (4 ριμπ., 1 κλεψ.), Χάντερ 4 (5 ριμπ.), Παπαπέτρου, Σπανούλης 14 (3 τριπ., 2 ριμπ., 4 ασ.), Στρόμπερι, Πρίντεζης 16 (1 τριπ., 6 ριμπ.), Αγραβάνης 4 (1 τριπ., 4 ριμπ.), Μάντζαρης, Χάκετ 9 (5 ριμπ., 1 κλεψ., 1 ασ.), Λοτζέσκι 6 (3 ριμπ., 3 ασ.).