Την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο Basketball Champions League πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ mateco στην Τσεχία. Η ελληνική ομάδα κάνοντας ένα εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο, ανέτρεψε την εις βάρος του διαφορά και επικράτησε της Νίμπουρκ με 75-71 σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στο φινάλε. Πλέον ο ΠΑΟΚ mateco με τη δεύτερη διαδοχική του νίκη, βελτίωσε το ρεκόρ του σε 2-2 και προσπέρασε τους πρωταθλητές Τσεχίας (επίσης με 2-2) καθώς κάλυψε και τη διαφορά της ήττας του από το πρώτο παιχνίδι.

Πλέον ο ΠΑΟΚ mateco υπερτερεί σε πιθανή ισοβαθμία με τη Νίμπουρκ και έχει μπροστά του δύο αναμετρήσεις για να διεκδικήσει είτε την απευθείας πρόκρισή του στην επόμενη φάση είτε τη συμμετοχή του στα τουρνουά play in. Κομβικό είναι το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής, στις 8 Δεκεμβρίου, με τους Θεσσαλονικείς να φιλοξενούνται από την πρωτοπόρο του ομίλου Γαλατασαράι στην Κωνσταντινούπολη.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας ισχνό προβάδισμα τριών πόντων (40-37). Το δεύτερο μέρος όμως άρχισε με τελείως διαφορετικές συνθήκες. Οι Τσέχοι βρήκαν γρήγορα ρυθμό και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (61-49 στο 30'). Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου ο ΠΑΟΚ mateco βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15 πόντους (64-49) όμως ουδέποτε άφησε το παιχνίδι.

Με τον Γκρίφιν να είναι σε εξαιρετική κατάσταση επιθετικά ροκάνισε σταδιακά τη διαφορά και με ένα επιμέρους 17-2 ισοφάρισε σε 66-66 στα μέσα του δεκαλέπτου. Η αντεπίθεσή του όμως δεν έμεινε εκεί καθώς προσπέρασε ενώ μπήκε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης έχοντας προβάδισμα ενός πόντους (69-70). Οι Τσέχοι προσπέρασαν με τον Χάρντινγκ όμως ο Λοβ με γκολ φάουλ έκανε το 71-73 στα 26'' για το τέλος. Στην επόμενη φάση ο Τζόουνς έκοψε τον Χάρντινγκ σε λέι απ με τους διαιτητές να εξετάζουν το instant replay και να καταλήγουν πως ήταν έγκυρο το μπλοκ. Η κατοχή πέρασε στον ΠΑΟΚ mateco με τον Λοβ να έχει 2/2 βολές στα 7'' για το 71-75 που ήταν και το τελικό σκορ καθώς στην τελευταία επίθεσή της η Νίμπουρκ αστόχησε

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-37, 61-49, 71-75.

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Σέκουλιτς): Χάρντινγκ 17 (1), Χρούμπαν 13 (2), Κόβαρ 1, Πάλιτσα 4, Ρίβερς 16 (2), Μπέντα 6, Γκακ 5 (10 ριμπ.), Ρος 7 (1), Τούμα 2, Βάνα.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Κάρτερ 12 (3), ΝτιΛεο 7, Γκρίφιν 22, Τζόουνς 18 (1), Λαβ 10, Χριστοδούλου, Γιάνκοβιτς 4, Καμαριανός 2, Καμπερίδης, Ογκμπέιντε, Τολιόπουλος.