Ντέρμπι με… τα όλα του στην Κρήτη με το Ρέθυμνο Cretan Kings να παίρνει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 82-78 του Προμηθέα για την 8η αγωνιστική. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Προμηθέα μετά από τρεις σερί νίκες και μόλις η δεύτερη σε όλο το πρωτάθλημα.

Πρόσωπο του αγώνα για τους νικητές ήταν ο Μάλκολμ Άρμστεντ καθώς σημείωσε 16 πόντους στην τελευταία περίοδο και ήταν εκείνος που με δικά του καλάθια άνοιξε τη διαφορά ακόμα και σε διψήφια επίπεδα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Από την άλλη οι Πατρινοί στο φινάλε έκαναν επιμέρους σκορ 10-1 σε ένα αγωνιστικό λεπτό μένοντας στο παιχνίδι, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή στο σκορ. Στο 6' ο Χολ με εύστοχο τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα της Πάτρας (11-12), αλλά ο Γκούντγουιν απάντησε άμεσα με το Ρέθυμνο Cretan Kings να ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενο με 18-16, έχοντας πάρει μάλιστα όλους τους πόντους από τους Αμερικανούς του.

Ένα σερί 5-0 στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου έφερε τους γηπεδούχους για πρώτη φορά στο +7 (23-16 με τρίποντο του Γιαννόπουλου). Όμως στο επόμενο δίλεπτο ο Προμηθέας «απάντησε» με ένα δικό τους σερί 8-0 με τρίποντα από τους Λίποβι και Φαγιέ και βολές του Μιλόσεβιτς, με αποτέλεσμα στο 15' να προσπεράσει με 24-23. Ένα νέο τρίποντο από τον Φαγιέ έβαλε τον Προμηθέα στο +2 (29-31) στο 18' με τις δύο ομάδες ωστόσο να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, ισόπαλες με 33-33.

Στο 23' ο Γιαννόπουλος με εύστοχο τρίποντο έδωσε και πάλι προβάδισμα τεσσάρων πότων στην ομάδα του (41-37), με το Ρέθυμνο Cretan Kings να συντηρεί αυτή τη μικρή διαφορά (49-44 στο 26' και 52-48 στο 28'). Ο Προμηθέας ωστόσο συνέχισε να είναι κοντά στο σκορ μη επιτρέποντας στον αντίπαλό του να ξεφύγει ενώ στα 22'' για το φινάλε του δεκαλέπτου, ο Μιλόσεβιτς με εύστοχο τρίποντο έφερε και πάλι το παιχνίδι στον πόντο μειώνοντας σε 54-53 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Η ομάδα του Ρεθύμνου προσπάθησε και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου να χτίσει και πάλι μια μικρή διαφορά που έφτασε ως και το +5 (59-54), έχασε ευκαιρίες να την ανεβάσει κι άλλο, όμως στο 33' ο Χολ με εύστοχο τρίποντο μείωσε εκ νέου στο καλάθι (59-57). Στο  35' ο Φαγιέ έφερε και πάλι την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής (61-59) όμως η συνέχεια άνηκε στον... Άρμστεντ.

Ο Αμερικανός με οκτώ δικούς του πόντους (3/4 βολές, 1/1 δίποντα και 1/1 τρίποντο) έστειλε την ομάδα του για πρώτη φορά στο +10 κάνοντας το σκορ 69-59 στο 37'! Ο Φαγιέ με γκολ φάουλ έβαλε τέλος στο σερί των γηπεδούχων μειώνοντας σε 69-62, όμως και πάλι ο Άρμστεντ στο 38' έκανε το σκορ 75-64 με βολές. Ο ίδιος παίκτης με τρίποντο έκανε το σκορ 78-66 ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε όμως στο 39' ο Μιλόσεβιτς με τρίποντο μείωσε σε 79-73 ολοκληρώνοντας ένα 7-1 για τον Προμηθέα σε 21''!

Οι δύο ομάδες έκαναν διαδοχικά λάθη και στα 33'' για το φινάλε μετά από επιθετικό ριμπάουντ ο Δημάκος με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 79-76. Ο Γιαννόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 81-76, ενώ στη συνέχεια Λίποβι και Σαλούστρος είχαν 0/4 βολές με τον Προμηθέα να παίρνει ένα ακόμα επιθετικό ριμπάουντ και τον Μιλόσεβιτς να μειώνει σε 81-78. Ο Μούντι εν τέλει με 1/2 ελέυθερες βολές διαμπορφωσε το τελικό 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 33-33, 54-53, 82-78.

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο για τη νίκη του. Εμείς θεωρώ πως κάναμε ένα κακό παιχνίδι στην άμυνα, στο ένας εναντίον ενός. Αφήσαμε το Ρέθυμνο να σουτάρει περίπου με 50% στα τρίποντα. Στο τέλος προσπαθήσαμε να κλέψουμε το ματς αλλά δεν τα καταφέραμε και συνεχίζουμε. Έχουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι στον Κολοσσό στην Πάτρα την επόμενη εβδομάδα. Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα και πρέπει να παίζει για να κερδίζεις. Εμείς σήμερα δεν είχαμε μία καλή παρουσία, όπως είχαμε συνηθίσει μέχρι τώρα. Βέβαια δεν παίζουμε μόνοι μας. Μας ανάγκασε και το Ρέθυμνο να βρεθούμε σε κακή μέρα. Καλή συνέχεια στον Νίκο».

Νίκος Βετούλας (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Θεωρώ πως ήταν μία μεγάλη νίκη για την ομάδα μας. Παίζαμε με έναν αντίπαλο που είχε εντυπωσιάσει με τις εμφανίσεις και τις νίκες του ως τώρα. Δείχνει ότι εκτός από το ότι παίζουν το διασκεδάζουν κιόλας. Αυτό είναι πολύ σημαντικό.

Εμείς παίξαμε πολύ δυνατά και θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει πιο εύκολα αλλά όπως είπε και ο κόουτς δεν παίζουμε μόνοι μας. Μας ανάγκασαν σε λάθη. Είναι μία μεγάλη νίκη για μας, αφού είχαμε κάνει δύο ήττες στην έδρα μας και θέλαμε να δώσουμε συνέχεια στις επιτυχίες έπειτα από εκείνη στη Λάρισα. Το περιμέναμε ντέρμπι. Συγχαρητήρια στα παιδιά και στον Προμηθέα. Κρατάμε τη νίκη και προχωράμε στο επόμενο ματς, κοιτάζοντας παράλληλα το τι θα κάνουμε με τον Ρόμπερτσον».