Ο ΠΑΟΚ «επέστρεψε» από το -13 του πρώτου ημιχρόνου, τελείωσε την τρίτη περίοδο στο +3, αλλά στην τέταρτη δεν άντεξε και ηττήθηκε από την Παρτίζαν (76-74) στο γεμάτο «Παλατάκι» από φίλους του «Δικέφαλου του Βορρά» και 100 της σερβικής ομάδας. Την ζημιά στον ΠΑΟΚ έκανε ένας πρώην παίκτης του σε δύο, μάλιστα, «θητείες» (2012-13 και 2015-16) ο Αμερικανός γκαρντ Ουίλιαμ Χάτσερ.

Οι δύο αντίπαλοι, ωστόσο, άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει της ρεβάνς για την πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League, που θα γίνει στις 22 του μηνός στο Βελιγράδι.

Ο ΠΑΟΚ δεν άρχισε καλά την αναμέτρηση και ιδιαίτερα στον αμυντικό τομέα και δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου, η σερβική ομάδα προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (20-10).Ο «Δικέφαλος του Βορρά» αντέδρασε και μείωσε στους πέντε (30-25) στο 16’, αλλά δέχθηκε επιμέρους σκορ 10-2 σε διάστημα τριών λεπτών και η Παρτίζαν ξέφυγε με 13 (40-27).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια και συγκέντρωση στην τρίτη περίοδο. Με 9 πόντους με ένα τρίποντου του Θαντ ΜακΦάντεν και 8 με, επίσης, ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τζόρνταν Σάϊμπερτ και επιμέρους σκορ 24-13 τελείωσε το δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων (56-53).

Η Παρτίζαν, ωστόσο, άρχισε την τελευταία περίοδο με σερί 8-0 με πέντε πόντους του Ούρος Λούκοβιτς και προηγήθηκε με 61-56, 6’ και 38’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Το προβάδισμα αυτό διατήρησε στην συνέχεια και με καλάθι του Ουίλιαμ Χάτσερ ξέφυγε με 6 (71-65) με 1’ και 27’’ να απομένουν για το τέλος του ματς.

Ο ΜακΦάντεν με τρίποντο του μείωσε στους τρεις (71-68), 51’’ πριν την λήξη και με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα στον ένα (72-71) με 25’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Μετά τις δύο βολές του Μπράνισλαβ Ρατκόβιτσα (74-71), ΜακΦάντεν και Σάϊμπερτ αστόχησαν σε δύο διαδοχικές προσπάθειες για τρεις πόντους. Ο Ρατκόβιτσα στην επίθεση της σερβικής ομάδας έκανε το 76-71 και ο Σάϊμπερτ με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 76-74, 6’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-40, 56-53, 74-76.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 8, Κόνιαρης 3 (1), Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 7 (1), ΜακΦάντεν 20 (1), Μιλιένοβιτς 5, Γλυνιαδάκης, Σάιμπερτ 18 (2), Πέϊνερς 7, Κλάντον 4.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Τζίκιτς): Ρόμπινσον 2, Ρατκόβιτσα 10, Βράμπατς, Μαρίνκοβιτς 10 (2), Μαϊστόροβιτς, Μπίρτσεβιτς 10 (2), Κοπρίβιτσα 2, Άντριτς 8 (2), Χάτσερ 27 (1), Καράχοτζιτς 2, Λούκοβιτς 5.