Ο Παναθηναϊκός Superfoods με εξαιρετική εμφάνιση για 21’ και τον Κένι Γκάμπριελ πρωταγωνιστή επικράτησε στο ΟΑΚΑ της Μπασκόνια (80-76) για την 22η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας, επέστρεψε στις νίκες στην διοργάνωση ύστερα από την ήττα από την Μπάμπεργκ στην Γερμανία και παρέμεινε «ζωντανός» στην διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας της «ρέγκιουλαρ σίζον» που ισοδυναμεί με πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Οι «πράσινοι» μπήκαν... μουδιασμένοι στην συνάντηση και στα πρώτα οκτώ λεπτά τον έλεγχο είχε η βασκική ομάδα, η οποία προηγήθηκε με επτά (22-15). Ο Παναθηναϊκός Superfoods κατάφερε να αλλάξει τον ρυθμό, βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα του και με τον Κένι Γκάμπριελ ασταμάτητο προσπέρασε στο σκορ. Με 15 πόντους με 4/5 τρίποντα του 28χρονου Αμερικανού φόργουορντ οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 38-32, 3’ και 33’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ύστερα από επιμέρους σκορ 23-10 σε διάστημα λίγο παραπάνω των οκτώ λεπτών.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός Superfoods συνέχισε να είναι πολύ καλός στην άμυνα και με τρία τρίποντα των Κέϊσι Ρίβερς, Νίκου Παππά και Κρις Σίνγκλετον, ανέβασε την διαφορά στους 18 πόντους (67-49), με 1’ και 15’’ να απομένουν για το τέλος της περιόδου.

Οι «πράσινοι» διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο μέχρι 2’και 20’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης (80-68). Με σερί 8-0 η Μπασκόνια μείωσε σε 80-76 στο 39’, αλλά ο Παναθηναϊκός Superfoods στο τελευταίο λεπτό επέστρεψε στην καλή άμυνα και κράτησε τους δύο βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 46-40, 67-53, 80-76.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (2), Ρίβερς 7 (1), Παππάς 12 (2), Ντένμον, Γκιστ 15, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 4, Γκάμπριελ 15 (4), Καλάθης 7 (11 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6 (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 8 (2), Τίμα 6, Βόιγκτμαν 11, Μαλμάνις, Ουέρτας, Μπομπουά 15 (3), Τζάνινγκ 12 (4), Ντιόπ 2, Γκρέιντζερ, Πουαριέ 2, Σενγκέλια 15, Γκαρίνο 5 (1).

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας:

Μακάμπι – Μπαρτσελόνα          94-82

Παναθηναϊκός – Μπασκόνια     80-76

Βαλένθια – ΤΣΣΚΑ           103-99

Μάλαγα – Αναντολού Εφές       81-68