Ο Παναθηναϊκός βρήκε μπροστά του ένα άκρως ανταγωνιστικό Ρέθυμνο Aegean όμως ανέβασε ταχύτητα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με πρώτο σκόρερ τον Διαμαντίδη έφτασε στη νίκη με 76-61.

Ο αρχηγός των «πρασίνων» βρέθηκε στην πιο παραγωγική του βραδιά στη φετινή Basket League ΟΠΑΠ σημειώνοντας 23 πόντους σε 27 αγωνιστικά λεπτά και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στην 24η διαδοχική της νίκη στη λίγκα.

Από την άλλη το Ρέθυμνο Aegean έμεινε και μαθηματικά εκτός πλέι οφ και θα προσπαθήσει την τελευταία αγωνιστική στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ηλυσιακό να κλείσει θετικά τη σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, ενώ ακόμα και όταν ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ κατάφερναν να είναι σε απόσταση αναπνοής. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι και το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Στο 32’ ο Άκης Καλλινικίδης με 2/2 βολές μείωσε σε 58-54, αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους.

Τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 16-3 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 74-57 περίπου ένα λεπτό πριν από το τέλος και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη του που ήρθε με 76-61.

Οι «πράσινοι» που έχουν εξασφαλίσει την πρώτη θέση και το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέι οφ, ολοκληρώνουν την κανονική περίοδο στην Πάτρα κόντρα στον Απόλλωνα και σε περίπτωση νίκης, την ίδια ομάδα θα αντιμετωπίσουν και στον πρώτο γύρο των πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 38-32, 56-62, 76-61