Το «καμπανάκι» του 14ου λεπτού ήχησε δυνατά κι έγκαιρα στα αυτιά των παικτών του Ολυμπιακού που βλέποντας τον Πανιώνιο να προηγείται με 31-20, αντέδρασαν, κυριάρχησαν και έφτασαν στην επικράτηση με 98-72. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε όταν ο Ολυμπιακός βρήκε εύκολο σκορ μέσα από το transition παιχνίδι. Το επιμέρους 32-11 στο «ανοιχτό» γήπεδο, το πιστοποιεί.

Στα αξιοσημείωτα, η επιστροφή του Δημήτρη Αγραβάνη έπειτα από απουσία σχεδόν ενός χρόνου αφού το τελευταίο του παιχνίδι ήταν εκείνο κόντρα στον Κόροιβο στις 2 Δεκεμβρίου 2017 κι έχοντας αναρρώσει πλήρως από τη ρήξη χιαστού που υπέστη.

Με τον Νίκο Οικονόμου στον πάγκο του για πρώτη φορά, ο Πανιώνιος μπήκε πολύ συγκεντρωμένα στο παρκέ του ΣΕΦ. Με αμυντικά συνέπεια και καλές επιθετικές επιλογές έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 20-18. Η εκκίνηση της δεύτερης περιόδου βρήκε τον Πανιώνιο ακόμη πιο αποτελεσματικό στις δύο πλευρές του παρκέ και κάπως έτσι βρέθηκε προηγούμενος με 31-20 στο 14ο λεπτό. Η αντίδραση του Ολυμπιακού δεν άργησε και ήταν πειστική.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα σερί 25-10 ως το τέλος του ημιχρόνου για να βρεθούν προηγούμενοι στον δρόμο προς τα αποδυτήρια, επιστρατεύοντας την αποτελεσματικότητα τους στο τρίποντο (7/12). Με την άμυνα να κάνει πια καλύτερη δουλειά, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ «τελείωσε» το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο αφού άνοιξε την «ψαλίδα» σε διψήφια επίπεδα, για να τη στείλει ακόμη ψηλότερα στην τέταρτη. Προηγήθηκε ακόμη και με 29, πριν φτάσει στην επικράτηση με 98-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 45-41, 71-56, 98-72

Νίκος Οικονόμου (Προπονητής Πανιωνίου): «Ήταν ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι από το πρώτο στο δεύτερο ημίχρονο. Από τα τελευταία 3-4 λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου χαλαρώσαμε λίγο και στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι είχε μια τελείως διαφορετική εικόνα. Θα πρέπει να αλλάξουμε κάποια πράγματα που είδαμε, θα πρέπει να κρατήσουμε κάποια για τη συνέχεια. Είναι κρίμα για την προσπάθεια που έκαναν σήμερα τα παιδιά, να ανοίξει έτσι το σκορ στο τέλος. Κάθε δευτερόλεπτο που θα σε βρει χαλαρό στο παρκέ ο Ολυμπιακός μπορεί να αλλάξει την εικόνα, να ανοίξει το σκορ. Τις επόμενες μέρες θα μπούμε στο γήπεδο, θα δουλέψουμε και μας περιμένει ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι στην έδρα μας».

Ντέιβιντ Μπλατ (Προπονητής Ολυμπιακού): «Είναι ατυχές, αλλά είναι και σύνηθες όταν βρίσκεσαι σε μια περίοδο τόσο σημαντικών αγώνων όπως εμείς, να μπαίνεις λίγο χαλαρά, όπως έγινε στο πρώτο ημίχρονο αμυντικά. Μιλήσαμε γι’ αυτό στο δεύτερο ημίχρονο και πιστεύω πως η ομάδα ανταποκρίθηκε πάρα πολύ καλά. Ο Πανιώνιος έκανε πολύ καλή δουλειά στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο παίξαμε πολύ καλά και στις δύο άκρες του γηπέδου και αυτό έδωσε τη διαφορά. Το κυριότερο μήνυμα ήταν η επιστροφή του Αγραβάνη. Ήταν εκτός για ένα χρόνο και δούλεψε πολύ σκληρά με τους γιατρούς, τους φυσικοθεραπευτές και τον γυμναστή και είμαι χαρούμενος γι’ αυτόν, η ομάδα είναι χαρούμενη γι’ αυτόν. Σε ότι αφορά την φυσική κατάσταση είναι κοντά στο 100%, αλλά σε ότι αφορά το μπάσκετ έχει λίγο δρόμο ακόμη, αλλά χάρηκα που τον είδα σήμερα στο παρκέ».

Για το αν κρατάει κάτι περισσότερο: «Τα παιχνίδια είναι σαν προπόνηση. Δουλεύεις πάνω σε καταστάσεις και αν μπορείς να το κάνεις αυτό και να νικάς παράλληλα είναι το μεγαλύτερο κέρδος. Είναι η πραγματική ζωή, δεν είναι προπόνηση πια. Προσωπικά είμαι χαρούμενος με το ρυθμό που έχουμε τόσο με τη Ρεάλ Μαδρίτης, όσο και σήμερα. Είναι κάτι που θέλαμε σήμερα και το πετύχαμε».