Το νικηφόρο σερί της στο Basketball Champions League διεύρυνε η ΑΕΚ καθώς στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής επικράτησε στο ΟΑΚΑ με 78-71 της ισπανικής Φουενλαμπράδα. Κορυφαίος για την Ένωση ο Βινς Χάντερ που τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους έχοντας 11/16 σουτ.

Η ΑΕΚ μετά από την ήττα της πρεμιέρας από την Χάποελ, μετρά τέσσερις διαδοχικές νίκες και πλέον μοιράζεται την κορυφή του τρίτου ομίλου με την ομάδα από το Ισραήλ, έχοντας ρεκόρ 4-1.

Η ελληνική ομάδα πήρες προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα και έφτασε στο +7 μετά από τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα, με τον Μωραΐτη να κάνει το 20-13. Δύο λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου ο Χάντερ με κάρφωμα έκαν το σκορ 24-15 με το φινάλε του δεκαλέπτου να βρίσκει την ΑΕΚ να προηγείται με 24-19.

Δύο λεπτά μετά από την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου ο Ρόμπερσον πήγε και πάλι τη διαφορά στο +7 (31-24). Τα επόμενα έξι λεπτά όμως η ΑΕΚ έμεινε δίχως σκορ με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να τρέξουν ένα σερί 8-0 και να προσπεράσουν με 32-31. Η απάντηση όμως των γηπεδούχων ήταν ένα δικό τους σερί 7-0 με το σκορ να γίνεται 39-32, ενώ στο φινάλε του πρώτου μέρους η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων (41-34).

Οι Ισπανοί κατάφεραν να ροκανίσουν και πάλι τη διαφορά και στο 25' προσπέρασαν και πάλι στο σκορ με 48-47. Με όπλο ωστόσο την άμυνά της και τον Χάντερ να νικά τους αντιπάλους του, η ΑΕΚ έτρεξε ένα νέο σερί 12-0 και στο 28' πήρε διψήφια διαφορά προηγούμενη με 59-48. Δεν κατάφερε ωστόσο να την κρατήσει με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν και πάλι (59-54) στο τέλος της περιόδου.

Ο Μωραΐτης με εύστοχο τρίποντο έβαλε την ΑΕΚ μπροστά με 66-55 στο 32' με την κάτοχο του τροπαίου να βρίσκει λύσει όταν η Φουενλαμπράδα μείωσε (66-62). Στα 46'' για το τέλος ο Ρούπνικ με τρίποντο μείωσε σε 76-71 όμως ο Σαντ-Ρόος στα 35'' έγραψε το 78-71 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 41-34, 59-54, 78-71

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης 7 (1), Ματσιούλις 4, Ρατάν-Μέις 6, Λαρεντζάκης 7 (1), Μωραΐτης 5 (1), Γκρίφιν 9 (1), Σαντ-Ρος 10, Ρόμπερσον 6, Γιαννόπουλος, Χάντερ 24.

ΦΟΥΕΝΛΑΜΠΡΑΔΑ (Γκαρθία): Ο' Λίρι 13 (1), Ρούπνικ 9 (2), Μπέλας 7 (2), Γκαρθία 5 (1), Κρουζ 12 (2), Γιόρκα 10, Γκονθάλεθ, Κλαρκ 2, Εγιένγκα 7 (1), Ζάνα 2, Νογκέιρα 4.