Παρουσία όλων των Ελλήνων παικτών θα διεξαχθούν τα φετινά πλέι οφ στο ΝΒΑ. Κώστας Κουφός και Νικ Καλάθης είχαν καλή απόδοση στη νίκη των Μέμφις επί των Πέισερς, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν άστοχος στην ήττα των Μπακς από τους Σέλτικς.

Στη φάση των πλέι οφ, οι Μιλγουόκι Μπακς θα αντιμετωπίσουν τους Σικάγο Μπουλς με μειονέκτημα έδρας. Τα ξημερώματα, τα «Ελάφια» ηττήθηκαν από τους Σέλτικς με 105-100, όπου ο Αντετοκούνμπο τελείωσε το παιχνίδι με τρεις πόντους, έχοντας 1/7 σουτ και τέσσερις ασίστ. Ο Κώστας Παπανικολάου χρησιμοποιήθηκε 12 λεπτά στην επικράτηση των Χιούστον Ρόκετς επί των Γιούτα Τζαζ με 117-91, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει έχοντας 0/4 σουτ.

Πολύ καλή παρουσία είχε το ελληνικό δίδυμο των Μέμφις Γκρίζλις στην επικράτηση επί των Ιντιάνα Πέισερς με 95-83. Ο Νικ Καλάθης τελείωσε τον αγώνα με οκτώ πόντους, έξι ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ. Για περισσότερα από 15 λεπτά βρέθηκε στο παρκέ ο Κώστας Κουφός αγγίζοντας το double-double, καθώς σημείωσε έξι πόντους και μάζεψε εννιά ριμπάουντ.

Σε ότι αφορά τα ζευγάρια των πλέι οφ. Στην Ανατολή θα συγκρουστούν, Ατλάντα Χωκς-Μπρούκλιν Νετς, Κλίβελαντ Καβαλίερς-Μπόστον Σέλτικς, Σικάγο Μπουλς-Μιλγουόκι Μπακς και Τορόντο Ράπτορς-Ουάσιγκτον Ουίζαρντς. Στη Δύση τα ζευγάρια είναι: Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς-Νιου Όρλεανς Πέλικανς, Χιούστον Ρόκετς-Ντάλας Μάβερικς, Λ.Α. Κλίπερς-Σαν Αντόνιο Σπερς και Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Μέμφις Γκρίζλις.