Η καρδιά του πρωταθλητή χτύπησε στη τελευταία περίοδο και ο Παναθηναϊκός έκανε σπουδαία ανατροπή και επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 83-76 στο ΟΑΚΑ στη πρεμιέρα του Top16 της Ευρωλίγκα. Η ελληνική ομάδα έκανε επιμέρους σκορ 23-12 στη τελευταία περίοδο.

Η επιθετική άμυνα, το υψηλό επίπεδο συνεργασίας και η βελτίωση των ποσοστών ευστοχίας έξω από τα 6,75 ήταν οι τρεις λόγοι της ανατροπής που πέτυχε η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στη τελευταία περίοδο, όπως και το γεγονός ότι ξεπέρασε στο τέλος το πρόβλημα που αντιμετώπισε στην εξασφάλιση του αμυντικού ριμπάουντ.

Τα δύο αγωνιστικά πρόσωπα του Παναθηναϊκού ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του πρώτου ημιχρόνου. Έως το 13’, αντιμετώπισε δυσκολίες και στις δύο πλευρές του παρκέ, ενώ η Μακάμπι ήλεγχε στο απόλυτο τον ρυθμό του αγώνα. Η ελληνική ομάδα αντιμετώπισε δυσκολίες στα προσωπικά μαρκαρίσματα, επιθετικά δεν κατάφερε να βρει διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι είτε να βρει το ελεύθερο σουτ, κυρίως όμως δεν μπόρεσε να περιορίσει το transition game της ισραηλινής ομάδας. Η τελευταία προηγήθηκε με 6-12 με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα. Κάπου εκεί, το συγκρότημα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς βελτιώθηκε στην άμυνα, επιθετικά όμως δεν έλυσε τα προβλήματά του, με συνέπεια να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με άσχημα ποσοστά ευστοχίας (5/15 σουτ) και τη Μακάμπι στο +4 (15-19).

Ο Παναθηναϊκός έκανε κακό ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο, καθώς επέστρεψε στους περσινούς πρωταθλητές Ευρώπης να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο, ενώ είχε τις λύσεις από τους Τάιους, Ραντλ. Με επιμέρους σκορ 13-3, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά στα επίπεδα των 14 πόντων (18-32, 13’). Η αγωνιστική άνοδος του Μπατίστα, η ξεκάθαρη πρόθεση του Παναθηναϊκού να περάσει τη μπάλα στο καλάθι και η υπομονή που είχε στο παιχνίδι του, σε συνδυασμό με την βελτίωση της ατομικής άμυνας μάζεψαν τη διαφορά (27-35, 15’). Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Δημήτρης Διαμαντίδης ο οποίος έδωσε έτοιμα καλάθια τους συμπαίκτες του, ενώ ο Παναθηναϊκός μείωσε έως και στους δύο πόντους (39-41) ένα λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με ένα καλάθι από τον Πάργκο (39-43).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά στη 3η περίοδο, ισορρόπησε τη κατάσταση (43-43), αλλά η… αύρα του Λίκχαρτ – απάντησε με 2/2 σουτ τριών πόντων – έδωσε και πάλι αέρα έξι πόντων (43-49, 22’) στη Μακάμπι, αλλά και ψυχολογία. Οι Ισραηλινοί συνέχισαν να χτυπούν τον Παναθηναϊκό με pick n’ roll καθώς ο Τζέρεμι Πάργκο έκανε εξαιρετικό παιχνίδι κυρίως όμως επένδυσαν στην αθλητικότητά τους και ξέφυγαν με διαφορά δέκα πόντων (54-64, 28’), έχοντας και τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ.

Εκεί ήρθε η αντίδραση της ελληνικής ομάδας που έπαιξε πιο επιθετική άμυνα και με δικό της σερί μάζεψε τη διαφορά στο τέλος της περιόδου που έληξε με σκορ 60-64.Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, οι «πράσινοι», δεν παρουσίασαν όμως την ίδια συνέπεια στην επίθεση (63-68, 33’). Κάπου εκεί όμως επέδειξαν τη νοοτροπία τους. Με 7-0 σερί, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (70-68, 35’). Γκιστ και Νέλσον έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων στην ελληνική ομάδα (74-70), δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, αλλά ένα εύστοχο τρίποντο από τον Λίκχαρτ έβαλε την Μακάμπι στο παιχνίδι (74-73).

Το φινάλε του αγώνα ήταν εξίσου συγκλονιστικό. Με δύο βολές από Γκιστ και Οχαγιόν διατηρήθηκαν οι λεπτές ισορροπίες (76-75), για να ακολουθήσει ένα δύσκολο καλάθι από τον Σλότερ που έδωσε αέρα τριών πόντων (78-75) στην ελληνική ομάδα. Τη νίκη εδραίωσε ο Δημήτρης Διαμαντίδης με καλάθι στα 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ενώ το εύστοχο τρίποντο από τον Σλότερ στην εκπνοή ήταν το κερασάκι στη τούρτα.

Δεκάλεπτα: 15-19, 39-43, 60-64, 83-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Ιβάνοβιτς): Σλότερ 15(3), Γιάνκοβιτς 7(1), Φώτσης, Νέλσον 12(1), Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 11(2), Γκιστ 15(1), Μπατίστα 16, Μπλουμς.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γκούντες): Πάργκο 8, Χέινς 9(2), Ραντλ 18, Λίκχαρτ 18(4), Τάιους 14, Οχαγιόν 7(1), Λάντεσμπεργκ 2, Σχορτσανίτης.

Με ανατροπή και η Γαλατάσαραϊ

Οπως συνέβη στο ΟΑΚΑ, έτσι και στη Κωνσταντινούπολη. Για τον όμιλο του Παναθηναϊκού, η Γαλατάσαραϊ κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη τις υποχρεώσεις της στο Top16, παρότι αγωνίστηκε σε άδειο γήπεδο λόγω της τιμωρίας της, αλλά και βρέθηκε με διαφορά 10 πόντων πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν κυρίαρχη και επικράτησε της Ζαλγκίρις Κάουνας 78-69. Παίκτης κλειδί για τους Τούρκους ήταν ο Γκιουλέρ που σημείωσε 14 πόντους, όσους έδωσε και ο Ερτσέγκ. Βασίστηκαν βέβαια στην άμυνά τους στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς περιόρισαν τον Άντερσεν στους 15 πόντους ενώ συνολικά έκαναν επιμέρους σκορ 43-28.