Με νίκη, την έκτη του στη φετινή σεζόν, ολοκλήρωσε το 2018 ο Χολαργός. Οι νεοφώτιστοι επικράτησαν στην έδρα τους και του Λαυρίου Aegean Cargo με 82-71, έφτασαν στο 6-5 και εδραιώθηκαν ακόμα περισσότερο στην πρώτη οκτάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Χολαργός με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, επέβαλε τοι ρυθμό του ανεβάζοντας και συντηρώντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη τελείωσε το παιχνίδι σουτάροντας 25/49 δίποντα και 7/16 τρίποντα ενώ είχε ακόμα 46 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κοψίματα αλλά και 12 λάθη.

Από την άλλη οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη είχαν 21/44 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 37 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα και 8 λάθη.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα (11-11 στο 5') με τους γηπεδούχους όμως να τρέχουν ένα μικρό σερί 6-0 με τέσσερις πόντους του Αγκμπελέζε και να προηγούνται με 17-11 στο 7'. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 17-15 όμως ο Χολαργός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 με τον Τάλτον να κάνει το 25-19 με εύστοχο τρίποντο.

Ο Χολαργός μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σερί 8-0 που τον έφερε στο +12 στο 13' ενώ ο Καμπερίδης με τρίποντο έκανε το σκορ 36-23. Η... απάντηση του Λαυρίου Aegean Cargo ήταν ένα δικό του σερί 7-0 με τον Τζόουνς να μειώνει σε 36-30, όμως ο Χολαργός ανέβασε και πάλι το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα. Παρόλα αυτά Ίνγκλις και Μαστρογιαννόπουλος μείωσαν σε 46-39 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τη διαφορά ασφαλείας που είχαν χτίσει από το πρώτο ημίχρονο. Κατάφεραν δε να κρατήσουν το Λαύριο Aegean Cargo περίπου για πέντε αγωνιστικά λεπτά δίχως σκορ, με αποτέλεσμα να μετατρέψουν το 57-47 του 25' σε 65-47 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Στο 32' ένα νέο τρίποντοι του Τάλτον έφερ το Χολαργό στο +18 με τον Αμερικανό να κάνει το σκορ 70-52. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκοντας λύσεις από τον Λαμπ προσπάθησαν να κατεβάσουν τη διαφορά (75-66 στο 37'), όμως ο Χολαργός συντήρησε το προβάδισμά του και έφτασε στην επικράτηση με 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-39, 65-47, 82-71

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου Aegean Cargo): «Ο Χολαργός κέρδισε δίκαια, καθώς είχε το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του ματς. Το παιχνίδι κρίθηκε στην τρίτη περίοδο, όπου ο αντίπαλος πήρε μια μεγάλη διαφορά. Προσπαθήσαμε τακτικά, αλλά αντί για τον Χολαργό μπερδευτήκαμε εμείς από το παιχνίδι μας! Ο αντίπαλος διαχειρίστηκε την διαφορά ως το τέλος και πήρε τη νίκη. Εμείς συνεχίζουμε την προσπάθεια μας. Έχουμε κακή ψυχολογία και γι' αυτό πρέπει να κερδίσουμε την επόμενη εβδομάδα στο γήπεδο μας για να ανακτήσουμε ξανά την ψυχολογία...Εύχομαι υγεία και καλή χρονιά σε όλο τον κόσμο».

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Χολαργού): «Πρώτα απ' όλα χρόνια πολλά σε όλους. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου γιατί αυτή είναι η τέταρτη σερί νίκη μας και αυτό δείχνει πως βρισκόμαστε σε καλό μομέντουμ παρότι σε κάθε ματς έχουμε και έναν καινούργιο τραυματία (σ.σ. χτύπησε στο πόδι ο Ζερμέιν Λοβ σε σύγκρουση με τον Λαμπ και αποχώρησε στα τελευταία λεπτά). Ήταν ένα ιδιαίτερο παιχνίδι, καθώς είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα με πλούσιο ταλέντο στο παιχνίδι ένας εναντίον ενός.

Κάναμε όμως εξαιρετική δουλειά αμυντικά και από την καλή μας άμυνα μπορέσαμε και βρήκαμε ρυθμό. Ενώ, είχαμε και πνευματική ηρεμία, στοιχείο σημαντικό όταν αντιμετωπίζεις την συγκεκριμένη ομάδα. Κερδίσαμε δίκαια και τώρα ακολουθεί το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους και εμείς να συνεχίσουμε έτσι και το 2019.

Είμαστε η μοναδική ομάδα που δεν μίλησε καθόλου για στόχους. Αυτό που ζήτησα από την πρώτη στιγμή ήταν να κερδίσουμε τον σεβασμό της μπασκετικής κοινότητας. Θέλουμε να αρέσει η ομάδα του Χολαργού σε όσους ασχολούνται με το μπάσκετ».