Το Λαύριο Megabolt δεν κατάφερε να πετύχει το «διπλό» στο Νόβγκοροντ ενώ παράλληλα έχασε και την διαφορά των 9 πόντων με τους οποίους είχε νικήσει στο ΣΕΦ (95-86). Ηττήθηκε με 74-62 από την Νίζνι και έμεινε στις δύο νίκες στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές της κανονικής περιόδου του Basketball Champions League, ενώ η ρωσική ομάδα πέτυχε την πρώτη νίκη της για τον Γ’ Όμιλο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «Μεταλλωρύχοι» αντιμετώπισαν σημαντικό πρόβλημα στο ριμπάουντ. Τα 11 επιθετικά της Νίζνι έδωσαν την δυνατότητα στους γηπεδούχους να ελέγξουν το ματς και να προηγηθούν με διψήφια διαφορά (33-22) πέντε λεπτά πριν ανάπαυλα. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την ρωσική ομάδα στο +9 (40-31).

Το Λαύριο Megabolt δεν μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και η Νίζνι ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους (49-34) στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου. Οι «Μεταλλωρύχοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 17-4 πλησίασαν στο καλάθι (53-51) στο πρώτο λεπτό του τελευταίου δεκάλεπτου. Τους 12 από τους 17 πόντους του Λαυρίου Megabolt πέτυχε στο πεντάλεπτο ξέσπασμα της ελληνικής ομάδας με δύο τρίποντα ο Τζέρι Σμιθ.

Ο Κέιν Γκόινς με τρίποντο μείωσε ακόμη περισσότερο για τους «Μεταλλωρύχους» στον πόντο (57-56) με 7’ και 25’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Το Λαύριο Megabolt, ωστόσο, δεν κατάφερε λόγω και της κούρασης από την ανατροπή που είχε προηγηθεί να προσπεράσει στο σκορ.

Η Νίζνι αντέδρασε με τρίποντο του Πάβελ Αντίποφ ξέφυγε με 9 (67-58) στο 35’ και στο τελευταίο τρίλεπτο που οι «Μεταλλωρύχοι» έπαιζαν χωρίς τον Τάισον Κάρτερ λόγω αποβολής με πέντε φάουλ κάλυψε και την διαφορά του αγώνα του πρώτου γύρου.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 40-31, 53-48, 74-62.

ΝΙΖΝΙ (Λούκιτς): Γκάνκεβιτς 2, Αστάπκοβιτς 11 (1), Στρέμπκοφ 15 (1 τριπ., 8 ριμπ., 7 α.), Τορόποφ 12 (2), Αντίποφ 6 (2), Λιτσούτιν 2, Καρντανακισβίλι, Πλατόνοφ 2, Φρεϊμάνις 12 (2), Γιοβάνοβιτς 12.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Λιούις 11 (1), Σμιθ 23 (3), Μουράτος 4, Γκόινς 3 (1), Γερομιχαλός, Κάρτερ 7 (1), Νικολαΐδης, Αμίνου, Κακλαμανάκης 12, Περσίδης 2.