Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Αρη στο ΣΕΦ με 76-64 στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Οι «ερυθρόλευκοι» βασίστηκαν στην εξαιρετική άμυνά τους στην τελευταία περίοδο όπου έκαναν επιμέρους σκορ 20-9!

Νευρικές ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα. Ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός που υπέπεσε σε αρκετά λάθη. Ο Αρης προηγήθηκε με 2-6 έχοντας βασικό άξονα στην επίθεση τον Ντόμινικ Ουότερς. Η παρουσία του Οθέλο Χάντερ ενίσχυσε το παιχνίδι του Ολυμπιακού κάτω από τα καλάθια, ο δε Βασίλης Σπανούλης έδωσε λύσεις από την περιφέρεια και με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα το σκορ ήταν ισόπαλο (10-10). Τίποτε άλλαξε έως το τέλος της πρώτης περιόδου σε ότι αφορά τις ισορροπίες του αγώνα, όπου έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Ντάνιελ Χάκετ, οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα (19-16).

Και το δεύτερο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μια μάχη σώμα με σώμα καθώς καμία ομάδα κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Είναι χαρακτηριστικό ότι η μεγαλύτερη διαφορά με την οποία προηγήθηκε είτε ο Ολυμπιακός είτε ο Αρης ήταν αυτή των τριών πόντων! Οι Θεσσαλονικείς βρήκαν τις λύσεις στο πρόσωπο του Θόδωρου Ζάρα, ενώ ο Ολυμπιακός βασίστηκε στην ηγετική φυσιογνωμία του Βασίλη Σπανούλης. Και οι δύο ομάδες διατήρησαν τα πολύ χαμηλά ποσοστά αποτελεσματικότητάς τους (26-26). Στην τελική ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου και με διαδοχικά καλάθια από τους Οκάρο Ουάιτ, Μιχάλη Πελεκάνο ο Αρης κατάφερε να πάρει διαφορά τριών πόντων (34-37) που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Ο Αρης ξεκίνησε εντυπωσιακά στο δεύτερο ημίχρονο καθώς πριν τη συμπλήρωση δύο λεπτών προηγήθηκε με 36-43, αλλά άμεση ήταν και η αντίδραση του Ολυμπιακού. Με ηγέτες τους Σπανούλη, Χάντερ, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 10-0 σερί μέσα σε περίπου 80 δευτερόλεπτα και απέκτησαν το προβάδισμα (46-43). Η συνέχεια ήταν εξίσου συναρπαστική. Ο Ολυμπιακός είχε τις λύσεις στην επίθεση από τους Παπαπέτρου, Χάκετ και Μιλουτίνοφ, ενώ ο Αρης βασίστηκε στην αγωνιστική αφύπνιση του Τζέρελ ΜακΝιλ. Στο τέλος της περιόδου, οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα με 56-55.

Ένα 8-0 σερί του Ολυμπιακού στα πρώτα δύο λεπτά της τελευταίας περιόδου, του έδωσε προβάδισμα εννιά πόντων (64-55) και φυσικά άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα. Ο Αρης προσπάθησε να αντιδράσει μέσα από τις προσπάθειες του Τζέρελ ΜακΝιλ, κατάφερε να μειώσει έως και στα επίπεδα των τεσσάρων πόντων (66-62), αλλά εκεί ο Ολυμπιακός διατήρησε την ψυχραιμία του αλλά και αυτή την απόσταση. Για την ακρίβεια, έχοντας βασικό όπλο την άμυνά του, μπήκε στα τελευταία δύο λεπτά με διαφορά πέντε πόντων (69-64), για να φτάσει και στους εννιά πόντους (73-64), ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 34-37, 56-55, 76-64.

Δημήτρης Πρίφτης (προπονητής Άρη): «Εγινε ένα δυνατό παιχνίδι και ήμασταν για μεγάλο χρονικό διάστημα σε επαφή με το σκορ. Κάναμε ένα κακό τέταρτο δεκάλεπτο, δεχθήκαμε αρκετούς πόντους στον αιφνιδιασμό και γι’ αυτό δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις για αυτή τη διαφορά. Χάσαμε λόγω έλλειψης συγκέντρωσης πολλά αμυντικά ριμπάουντ. Για μας ήταν μια δύσκολη κατάσταση να διαχειριστούμε, έχοντας σε παιχνίδι ιδιαίτερων απαιτήσεων τον ΜακΝιλ να παίζει 15-16 λεπτά γιατί χρεώθηκε νωρίς με φάουλ. Ήταν εκτός ρυθμού στις πρώτες 4-5 φάσεις όταν ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Αυτό ήταν κάτι που μας στοίχισε. Η ομάδα όμως έκανε καλή προσπάθεια. Αυτό το παιχνίδι τελείωσε, έχουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι μπροστά μας (σ.σ. τον ημιτελικό του Κυπέλλου της Κυριακής 27/12 με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ). Εχουμε ελάχιστο χρονικό διάστημα για να προετοιμαστούμε».

Ο προπονητής των «κίτρινων» σχολίασε, επίσης: «Αυτές τις ημέρες όλοι έχουμε ανάγκη για ξεκούραση, ειδικά οι ομάδες που παίζουν δύο αγώνες την εβδομάδα για πνευματική και σωματική ανασυγκρότηση. Ξέρω ότι υπάρχει το Προολυμπιακό που δημιουργεί προϋποθέσεις για βιασύνη, παλιότερα αναβάλλονταν οι αγωνιστικές αυτές τις ημέρες. Εμείς πρέπει να προσαρμοστούμε, είναι πολύ δύσκολο και βαρύ για μας διότι είναι ματς ιδιαίτερων απαιτήσεων απέναντι σε ομάδες με ποιότητα. Και είναι αυτά που έπονται. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο από το να προσαρμοστούμε στα δεδομένα»

Τζαμέλ Χάγκινς (μπασκετμπολίστας Άρη): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, ήταν ένα δυνατό παιχνίδι. Έκανε κάποιες φάσεις στη τέταρτη περίοδο που τον βοήθησαν να κερδίσει. Ήταν μία δυνατή εμφάνιση για την ομάδα μου και είμαι περήφανος για την προσπάθεια που κάναμε».

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Περιμέναμε ένα δυνατό παιχνίδι γιατί ο Αρης είναι ανταγωνιστικός, παίζει πολύ καλά εντός κι εντός έδρας. Δώσαμε την δέουσα προσοχή στο παιχνίδι και λόγω του αντιπάλου και λόγω των ημερών. Πιστεύω ότι σε γενικές γραμμές ήμασταν συγκεντρωμένοι εκτός από ένα διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Είχαμε βρει ρυθμό, χαλαρώσαμε και στα τελευταία λεπτά δεχθήκαμε εύκολους πόντους και ο Αρης πήρε το προβάδισμα.

Ετσι ξεκινήσαμε και στο δεύτερο ημίχρονο όπου ο Αρης πήρε διαφορά επτά πόντων. Από εκεί και πέρα αλλάξαμε λίγο το σκεπτικό μας για το παιχνίδι, κάναμε ένα κλικ και γίναμε πιο επιθετικοί στην άμυνα. Μειώσαμε πολύ γρήγορα, περάσαμε μπροστά κι ενώ στο 33’ ο Αρης προηγήθηκε τελικά με την καλή άμυνά μας τον κρατήσαμε πολύ χαμηλά. Είναι σημαντικό ότι κερδίσαμε με την άμυνά μας, δεχθήκαμε 66 πόντους και εννιά στην τελευταία περίοδο και θεωρώ ότι στο τέλος ελέγχοντας τον ρυθμό πήραμε τη διαφορά και κερδίσαμε δίκαια το παιχνίδι.

Είναι μια περίοδος που περιμένουμε να μπουν οι τραυματίες. Ηταν για μένα μια πρωτόγνωρη κατάσταση γιατί δεν ξέραμε την δωδεκάδα πριν το παιχνίδι. Δεν ξέραμε αν έπρεπε να βάλουμε Σπανούλη, Αγραβάνη αλλά παρουσιάστηκε πρόβλημα με τον Τσαϊρέλη με ενοχλήσεις στη μέση. Είδατε ότι και ο Χάντερ είχε πρόβλημα στη διάρκεια του αγώνα. Ο Στρόμπερι είχε ένα θεματάκι και δεν έκανε προπόνηση για δύο ημέρες. Γενικά ήταν μια αλλοπρόσαλλη κατάσταση και ήταν δύσκολο να τη διαχειριστούμε γι’ αυτό ίσως δεν βρήκαμε ρυθμό σε πολλά σημεία του αγώνα. Νομίζω όμως ότι γενικά είδαμε πόσο πολύ μας λείπει ο Σπανούλης γιατί έκανε πολύ καλό παιχνίδι αν σκεφτούμε ότι έλειπε έναν μήνα. Είναι ο φυσικός μας ηγέτης και μας λείπει, δίχως να παραγνωρίζω την αξία των υπολοίπων.

Τα παιδιά παίζουν με αυταπάρνηση, με προβλήματα και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας, έχουμε μια ημέρα ξεκούρασης και αρχίζουμε για το Top 16».

Σε ερώτηση εάν το σημερινό ματς βοήθησε τον Ολυμπιακό εν όψει της εντός έδρας συνάντησης με την Μπαρτσελόνα για την πρεμιέρα του Top 16 στις 29 του μηνός, ο κόουτς των «ερυθρολεύκων» απάντησε: «Οσο πιο δύσκολα παιχνίδια παίζεις τόσο καλύτερα ετοιμάζεσαι. Θα μας βοηθήσει το ότι αντιμετωπίσαμε τον Αρη».

Σε άλλη ερώτηση για την συμμετοχή του Ματ Λοτζέσκι στον αγώνα κόντρα στους «Μπλαουγκράνα» ο Σφαιρόπουλος απάντησε: «Ο Λοτζέσκι δεν έκανε προπόνηση ακόμη, αλλά κάποιες ασκήσεις στο γυμναστήριο οπότε δεν θα είναι έτοιμος για το πρώτο ματς».

Ιωάννης Παπαπέτρου (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού): «Ξέραμε ότι Αρης θα ήταν πολύ ανταγωνιστικός. Κάναμε πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μπήκαμε δυνατά στο δεύτερο μέρος.Παίξαμε καλύτερη άμυνα, τρέξαμε στον αιφνιδιασμό, βγάλαμε εύκολα καλάθια και μετά από ένα σημείο ελέγξαμε τον ρυθμό. Πλέον έχουμε στο μυαλό μας στην πρεμιέρα του Top16 της Ευρωλίγκα.