Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να προσθέσει το τέταρτο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία της μετά το Κύπελλο Κυπελλούχων του 1968 στο Παναθηναϊκό Στάδιο, το Κύπελλο Σαπόρτα του 2000 στην Λωζάνη και το Basketball Champions League του 2018 στο ΟΑΚΑ.

Ηττήθηκε στον τελικό του Final 8 με το οποίο ολοκληρώθηκε στο κλειστό γυμναστήριο των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων στο Μαρούσι η σεζόν 2019-20 για το Basketball Champions League από την ισπανική Μπούργος (85-74), η οποία κατέκτησε το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας της.

Η Ένωση μπήκε στο παρκέ του ΟΑΚΑ με κεκτημένη ταχύτητα από την εκπληκτική νίκη και εμφάνιση της στον ημιτελικό με αντίπαλο την Σαραγόσα (99-75.). Προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (24-14), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Η Μπούργος μπήκε στην δεύτερο περίοδο με πίεση στην άμυνα και πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση. Με τέσσερα τρίποντα του πολύπειρου (Μπασκόνια, Μιλάνο, Μάλαγα κ.α.) Ομάρ Κουκ και ένα του Μιγκουέλ Σαλβό ισοφάρισε σε 31-31 λίγο μετά το 13’. Η Ένωση δεν κατάφερε να σταματήσει τον ρυθμό της ισπανικής ομάδας, η οποία συνέχισε να είναι καταιγιστική.

Με τρίποντο του Θάντους ΜακΦάντεν και καλάθι του Τζασιέλ Ριβέρο, η Μπρούγος πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +13 (49-36), ολοκληρώνοντας επιμέρους σκορ στην δεύτερη περίοδο 35-12.

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε αντιδράσει ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ισπανική ομάδα με τρίποντο των Βίτορ Μπενίτε, Άλεξ Ρένφρο και μια βολή του Ντέγιαν Κράβιτς (πρώην των Ρεθύμνου, Πανιωνίου), προηγήθηκε με 18 (56-38) στα πρώτα δυόμιση λεπτά της τρίτης περιόδου.

Λίγο πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου η διαφορά είχε φτάσει τους 20 (68-48). Η Ένωση προσπάθησε στην τέταρτη περίοδο, όμως, είχε βεβιασμένες επιλογές και δεν κατάφερε να ρίξει την διαφορά κάτω από διψήφιο αριθμό.  Η Μπούργος τελείωσε τον αγώνα με 17/35 τρίποντα.

* MVP του τελικού αναδείχθηκε ο Θάντους Μακ Φάντεν, που την αγωνιστική χρονιά 2016-17 έπαιξε στον ΠΑΟΚ και την σεζόν 2017-18 στην Κύμη.

* Τον τελικό του Basketball Champions League της αγωνιστικής περιόδου 2019-2020 παρακολούθησε ο δύο σερί σεζόν MVP της κανονικής διάρκειας του NBA Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος, μάλιστα, πανηγύριζε τα καλάθια της ΑΕΚ στην τελευταία περίοδο όταν προσπαθούσε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης. Μαζί του ήταν και ο αδελφός του, Θανάσης.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 49-36, 68-49, 85-74.

ΜΠΟΥΡΓΟΣ (Πενιαρόγια): Μπενίτε 11 (2), Κουκ 15 (5), Χόρτον 8 (2), ΜακΦάντεν 18 (3), Ρένφρο 11 (2), Κράβιτς 1 (11 ριμπ.), Ραμπασέδα 5 (1), Ριβέρο 2, Σακό 2, Σαλβό 12 (2).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (2), Γκίκας 5 (1), Λάνγκφορντ 11 (1), Ράις 17 (1), Σλότερ 8, Γιάνκοβιτς 1, Λοτζέσκι 9 (3), Ματσιούλις 6 (2), Μορέιρα 5, Ρογκαβόπουλος, Ζήσης 4.