Με τρίποντο του Δημήτρη Τσαλδάρη στη λήξη η ΑΕΝΚ ΔΗΜΟΥΛΑΣ πέρασε νικηφόρα και από τη Δράμα με 77-76 επί του ΚΑΟΔ στην παράταση και έμεινε μόνη στην πέμπτη θέση!

Αυτή ήταν η έβδομη νίκη των νεοφώτιστων στις εννέα τελευταίες αγωνιστικές και πλέον έχουν μπει για τα καλά σε τροχιά πλέι οφ έχοντας για πρώτη φορά φέτος θετικό πρόσημο στον απολογισμό του.

Το νέο «διπλό» φέρνει την υπογραφή του Δημήτρη Τσαλδάρη καθώς ο έμπειρος γκαρντ με εύστοχο τρίποντο στη λήξη της παράτασης έδωσε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα όμως οι γηπεδούχοι γρήγορα βρήκαν ρυθμό και ισορρόπησαν το παιχνίδι. Το ημίχρονο ωστόσο βρήκε την ομάδα της Νέας Κηφισιάς να προηγείται με βραχεία κεφαλή (33-32).

Ο ΚΑΟΔ πήρε κεφάλι στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο και το διατήρησε μέχρι και λίγο πριν από τη λήξη της κανονικής περιόδου. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Δραμινοί ήταν μπροστά στο σκορ με 64-57 στο 38’ και έδειχναν πως ήταν πολύ κοντά στην όγδοη φετινή τους νίκη. Το παιχνίδι ωστόσο δεν είχε τελειώσει.

Οι Τσαλδάρης και Λιακόπουλος σημείωσαν από πέντε πόντους με τον δεύτερο να ευστοχεί στο τρίποντο της ισοφάρισης σε 71-71 που ήταν και το σκορ της κανονικής περιόδου καθώς στη συνέχεια ο Στίγκερς αστόχησε. Στην παράταση και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες με τον Ζάρα τελικά να βάζει μπροστά τον ΚΑΟΔ με 76-74 λίγο πριν από το τέλος. Στη συνέχει Τσαλδάρης και Κακιούζης δεν κατάφεραν να σκοράρουν, αλλά η μπάλα ήρθε και πάλι στα χέρια του πρώτου που με τρίποντο σε νεκρό χρόνο έδωσε τη νίκη στην ΑΕΝΚ με 77-76.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 32-33, 48-45, 71-71 (κ.α.), 76-77