Ο Παναθηναϊκός δεν ανταποκρίθηκε στον υψηλό βαθμό δυσκολίας που περιλάμβανε ο πρώτος αγώνας πλέι οφ της Ευρωλίγκα με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επιβλήθηκε με 93-66, έκανε το 1-0 στέλνοντας ξεκάθαρο μήνυμα στους «πράσινους» που θα πρέπει να παρουσιαστούν διαφορετικοί στον 2ο αγώνα, το βράδυ της Πέμπτης (16/4).

Ο γρήγορος ρυθμός που επέβαλλε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν προς όφελος του αγωνιστικού παιχνιδιού της ρωσικής ομάδας και όχι του Παναθηναϊκού. Με ηγέτη τον Τεόντοσιτς, οι γηπεδούχοι έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 18-7 (5’). Μέσα από το rotation η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς βρήκε τρόπο ώστε να περιορίσει τη δράση των Ρώσων, ενώ με ηγέτη τον Νίκο Παππά έτρεξε επιμέρους σκορ 10-4 και μείωσε σε 22-17 (7’), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 29-21.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ελληνική ομάδα καθώς δεν κατάφερε να διατηρήσει την ίδια συνέπεια στην επίθεση όπου περιορίστηκε στους μόλις έξι πόντους. Αμυντικά, η ΤΣΣΚΑ συνέχισε στους ίδιους γρήγορους ρυθμούς, διατήρησε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχία αλλά και υψηλό βαθμό στον τομέα των συνεργασιών. Συνέπεια αυτών ήταν να οδηγηθεί η διαφορά στα επίπεδα των 15 πόντων (40-25, 14’), ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 16-2 και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 56-27.

Η διαφορά διατηρήθηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα και στη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου (63-33, 23’). Εκεί ο Παναθηναϊκός απάντησε με 8-0 σερί μειώνοντας σε 63-41, αλλά μέσα σε περίπου 50 δευτερόλεπτα, ο Μίλος Τεόντοσιτς έβαλε οκτώ συνεχόμενους πόντους (71-41, 27’). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 77-42 υπέρ των γηπεδούχων που είχαν 12/21 προσπάθειες τριών πόντων έως εκείνο το σημείο, αλλά και 22 τελικές πάσες, σε αντίθεση με τους «πράσινους» που είχαν 3/11 τρίποντα.

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε η τελευταία περίοδος. Με την διαφορά σ’ αυτά τα επίπεδα, οι προπονητές των δύο ομάδων μοίρασαν τον χρόνο συμμετοχής. Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο αποτελεσματικός στην άμυνα, επιθετικά πήρε πόντους από τους Γιάνκοβιτς, Μαυροκεφαλίδη, στην πραγματικότητα όμως στο μυαλό όλων ήταν ο δεύτερος αγώνας, το απόγευμα της Πέμπτης (16/4).

Δεκάλεπτα: 29-21, 56-27, 77-42, 93-66

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): ΝτεΚολό 7(1), Τεόντοσιτς 18(4), Νίκολς 13(3), Τζάκσον 7(1), Μαρκοϊσβίλί 13(3), Κορόμπκοφ 4, Ουίμς 2, Βοροντσέβιτς 7(1), Καούν 6, Χριάπα 2, Χάινς 2, Κιριλένκο 12(1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 4(1), Γιάνκοβιτς 7(2), Φώτσης 3(1), Νέλσον 2, Παππάς 16(2), Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης, Γκιστ 14(1), Μπατίστα 8, Μπλουμς, Λουντζής 2.

Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς, προπονητής των «πρασίνων», τόνισε ότι η ομάδα του παρουσίασε τελείως λάθος νοοτροπία στην αποψινή συνάντηση και πως ότι απλά ηττήθηκε στον πρώτο αγώνα της σειράς: «Κάναμε ένα κακό παιχνίδι αλλά αυτό που θέλω να πω είναι πως ήταν απλά το πρώτο ματς. Για να μπορέσει κάποια ομάδα να προκριθεί στο Φάιναλ Φορ χρειάζεται 3 νίκες. Συγχαρητήρια στην ΤΣΣΚΑ. Έπαιξε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι. Εμείς από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα δεν παίξαμε όπως θα έπρεπε και δε μπορώ να καταλάβω το γιατί. Ξέρω πολύ καλά τους παίκτες μου και ξέρω καλά πως είναι «μαχητές». Όμως, απόψε δεν παλέψαμε. Δε δώσαμε τη «μάχη» μας. Στο πρώτο δεκάλεπτο χάναμε 8 πόντους και μετά η ΤΣΣΚΑ παίζοντας εύκολα πήρε μια μεγάλη διαφορά. Είχαμε τελείως λάθος νοοτροπία. Έχουμε δυο μέρες μπροστά μας να αλλάξουμε την νοοτροπία μας και να παρουσιάσουμε άλλο πρόσωπο».