Ο Πανιώνιος κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο (επιμέρους σκορ 52-37) και πέτυχε στη Νέα Σμύρνη επί του Ρεθύμνου Cretan Kings (88-72) την δεύτερη νίκη του στην Betshop Basket League της φετινής σεζόν.Οι «κυανέρυθροι» είχαν εξαιρετικό ρυθμό στο δεύτερο μέρος και με ηγέτη τον Ι Τζέι Σίνγκλερ (20 πόντοι με 3/4 τρίποντα και 10 ριμπάουντ) έφτασαν με άνεση στην επικράτηση. Τον Σίνγκλερ ακολούθησαν σε απόδοση οι Ντέβιον Μπέρι (20 πόντοι με 7/14 σουτ εντός πεδιάς), Τζόι Ντόρσεϊ (10 πόντοι και 9 ριμπάουντ).

Ο Πανιώνιος μπήκε δυναμικά στην συνάντηση και με 6 σερί πόντους του Μπέρι προηγήθηκε με 11-3 στο 6’ και το ίδιο καλά άρχισε την δεύτερη περίοδο. Με σερί 9-0 στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου με έξι πόντους του Ντόρσεϊ, ξέφυγε με νταμπλ σκορ (30-15).

Η κρητική ομάδα αντέδρασε και με σερί 14-0 σε διάστημα δυόμιση λεπτών με 8 ποντους με δύο τρίποντα του Ανδρέα Χριστοδούλου και τέσσερις του Αλέξανδρου Σιγκούνα, ισοφάρισε σε 32-32, 2’ και 17’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Σιγκούνα, το Ρέθυμνο Cretan Kings προσπέρασε με 35-34, με 31’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους, που ολοκληρώθηκε με τους «κυανέρυθρους» να έχουν ανακτήσει το προβάδισμα (36-35), ύστερα από δύο βολές του Μπέρι 19’’ πριν το τέλος.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με καλάθι του Σιγκούνα (37-36), αλλά ο Πανιώνιος με δύο ζευγάρια βολών από τους Μπέρι, Σίνγκλερ προηγήθηκε ξανά (40-37 στο 22’). Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι στο σκορ, 58-44 στο 28’, με σερί 13-0 σε διάστημα τριών λεπτών με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Νίκου Δίπλαρου.

Με νέο σερί 9-0 αυτή την φορά, με τον Σίνγκλερ να πετυχαίνει τους πρώτους επτά πόντους, ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 19 (68-49) στο 32’ και «αγκάλιασε» τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μέχρι τους 12 (73-61, 75-63 στο 35’), αλλά οι «κυανέρυθροι» διατήρησαν τον έλεγχο και έφτασαν στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-35, 62-49, 88-72.