Ο Παναθηναϊκός Superfoods επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ της Αρμάνι Μιλάνο (74-61) και σε συνδυασμό με την ήττα της Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη από την Μακάμπι Τελ Αβίβ με μπάζερ μπίτερ του Σίλβεν Λάντσμπεργκ (81-79), ανανέωσε τις ελπίδες του για την είσοδο στην τετράδα της τελικής βαθμολογίας της Ευρωλίγκας και την κατάκτηση του πλεονέκτηματος έδρας στα πλέι οφ.

Η απόσταση των «πρασίνων» από την τουρκική ομάδα μειώθηκε στην μια νίκη και η μεθαυριανή (23/3) αναμέτρηση στην Βιτόρια κόντρα στην ισόβαθμη του Μπασκόνια απέκτησε χαρακτήρα τελικού.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods άρχισε νωθρά τον αγώνα και στο έκτο λεπτό βρέθηκε να χάνει με 10-2. Μετά το τάιμ άουτ του Τσάβι Πασκουάλ, οι «πράσινοι»... αφυπνίστηκαν, ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους, βρήκαν ρυθμό και μέσα σε τέσσερα λεπτά μετά από επιμέρους σκορ 19-3, προηγήθηκαν με 21-13 με τέσσερα σερί τρίποντα των Ντιμίτρις Νίκολς, Νικ Καλάθη, Κρις Σίνγκλετον και Κέι Σι Ρίβερς.

Με σερί 9-0 σε διάστημα δύο λεπτών, με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Νίκου Παππά και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Κένι Γκάμπριελ, ο Παναθηναϊκός Superfoods ξέφυγε με διψήφια διαφορά (34-23) στο 16’. Έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι «πράσινοι» δέχθηκαν μόνο ένα καλάθι από τον Αντρέα Τσιντσιαρίνι και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την διαφορά στους 13 (38-25).

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός Superfoods έλεγξε απόλυτα την κατάσταση, χωρίς, όμως, να πιάσει υψηλό επίπεδο απόδοσης. Έτσι η διαφορά δεν ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους (60-40 στις αρχές της τέταρτης περιόδου).

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-25, 57-40, 74-61.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1), Νίκολς 6 (2), Ρίβερς 10 (3), Τζέιμς 13 (2), Παππάς 10 (1), Φελντέιν 4, Γκιστ 6, Γκάμπριελ 5 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Μπουρούσης 2, Καλάθης 13 (2).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Ρέπεσα): ΜακΛιν 2, Χίκμαν 4 (1), Καλνιέτις 4, Ραντούλιτσα 7, Μάτσβαν 12, Πάσκολο 6, Τσιντσιαρίνι 11 (1), Σάντερς, Αμπάς 15 (2).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας: