Την τέταρτη ήττα του στο EuroCup γνώρισε ο Προμηθέας που έχασε από την πρωτοπόρο του ομίλου του, ιταλική Τρέντο με 89-80. Οι Πατρινοί που έχουν αρκετά κρούσματα κορονοϊού στην ομάδα, αγωνίστηκαν με οκτώ παίκτες και τρεις από αυτούς έμειναν στο παρκέ για περισσότερο από 35 αγωνιστικά λεπτά.

Ο Μάκης Γιατράς δεν είχε στη διάθεσή του Ραντίσεβιτς, Χριστοδούλου, Τζέιμς ενώ στον αντίποδα επέστρεψαν στη δράση οι Αγραβάνης Γιαννόπουλος και Λούντζης.

Ο Προμηθέας πλήρωσε ένα «νεκρό» πεντάλετο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Σε αυτό το διάστημα η Τρέντο έτρεξε ένα σερί 11-0 μετατρέποντας το 41-41 του πρώτου μέρους σε 41-52. παρόλα αυτά οι Πατρινοί με τους Αγραβάνη (22π.), Μίλερ (22π.), Φαγιέ (8π., 13ριμπ.) κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να μειώσει στον πόντο με τον Μαντζούκα να κάνει το σκορ 72-73 στο 35'.

Μόργκαν και Μπράουν άνοιξαν και πάλι τη διαφορά για τους Ιταλούς με την ελληνική ομάδα να μένει χωρίς καλάθι εντός παιδιάς στα τέσσερα τελευταία λεπτά του αγώνα παίρνοντας πόντους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Στο 38' ο Αγραβάνης μείωσε εκ νέου σε 80-84, όμως ο Σάντερ με δικούς του πόντους έγραψε το τελικό 80-89 και έδωσε στην Τρέντο την έκτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στη διοργάνωση.

Την ερχόμενη Τετάρτη (18/11) ο Προμηθέας θα υποδεχθεί στο «Δ. Τόφαλος» την τουρκική Μπούρσασπορ.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 41-41, 59-69, 80-89.